Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη αρτιότητας αρτιότητας οικοπέδου, μέσω έκδοσης άδειας για προκάτ


Valia1989

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπερα, θέλω να ρωτησω το εξης.

Προκειται να μεταβιβασω ενα οικοπεδο, αλλα επειδη υπαρχει αμφιβολία αν ο τιτλος κτησης ειναι νομιμος (δικαστικη αποφαση) μου ζητησε ο αγοραστης να κανω αιτηση να βγαλω άδεια για προκατ. Αν εγκριθει και μου βγαλουν την αδεια θα το αγορασει το οικοπεδο μαζι με την αδεια η οποια θα ειναι στο όνομα μου. Γινεται αυτο? Και αν δεν το αγορασει τι θα κανω με την αδεια θα εχω καποια κυρωση? Γιατι δεν προκειται να βαλω εγω προκατ. 

Ευχαριστω εκ των προτερων 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μίλησες  με τον δικηγορο σου?

Αν ο τιτλος ειναι δικαστικη αποφαση, δεν καταλαβα γιατι δεν  ειναι "νομιμος"

Κατα τα  λοιπα, σε τετοιες περιπτωσεις, γινεται προσυμφωνο, οπου αναγραφονται οι συμφωνιες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας!

Το οποιο προσυμφωνο θα λεει τι?

Οτι αν οντως βγει η αδεια θα το αγοράσει?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Valia1989 said:

... Αν εγκριθει και μου βγαλουν την αδεια θα το αγορασει το οικοπεδο μαζι με την αδεια η οποια θα ειναι στο όνομα μου...

την Άδεια Δόμησης όμως θα την πληρώσεις εσύ τώρα?

Ρώτησες πόσο πάει? (μη περιμένεις να είναι μερικά κατοστάρικα μόνο).

Και ναι την Άδεια μπορείς να την βγάλεις εσύ και μπορείς φυσικά να μη κατασκευάσεις τίποτα...

Τον Μηχανικό όμως που θα την βγάλει και θα πρέπει να κάνει ΟΛΕΣ τις μελέτες θα πληρωθεί κτίσεις δεν κτίσεις εσύ

 

Κατα τ άλλα ότι σου είπε ο Δημήτρης φυσικά.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση σας.

Ολα τα εξοδα ειπε θα τα αναλαβει ο αγοραστης. Εγω δεν θα εχω καποια επιβαρυνση. Απλα θελει να την βγαλει στο ονομα μου γιατι σε περιπτωση που δεν βγει η αδεια να μην το αγορασει. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

αυτος δεν βγαλει τπτπ στο ονομα σου

αυτο που θα γίνει ειναι οτι θα κανετε ενα προσυμφωνο πώλησης αντι ποσου ....ευρω

με προκαταβολη...ευρω

με υποχρεωση να εκδοσεις την ΟΑ για ενα συγκεκριμενο κτισμα εμβαδου/διαστασεων.... με δικο σου μηχανικο, εντος προθεσμιας...μηνων, με δικα σου εξοδα.

Μετα τη  εκδοση της αδειας θα γινει το οριστικο με εκχωρηση της αδειας και εξοφληση του τιμηματος..

Αν δεν εκδοσεις την αδεια, διαλυεται η συμβαση και επιστρεφεις την προκαταβολη.

Και,

να παρεις δικηγορο.

Τελος απο μενα

 

Link to comment
Share on other sites

Για την όποια μεταβίβαση απαιτείται τοπογραφικό διάγραμμα, στο οποίο δηλώνεται υπεύθυνα αν το γεωτεμάχιο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Ο αγοραστής μπορεί να το ελέγξει με δικό του μηχανικό, πολύ εύκολα.

Όλα τα άλλα, είναι περιττά.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, dimitris GM said:

αυτος δεν βγαλει τπτπ στο ονομα σου

αυτο που θα γίνει ειναι οτι θα κανετε ενα προσυμφωνο πώλησης αντι ποσου ....ευρω

με προκαταβολη...ευρω

με υποχρεωση να εκδοσεις την ΟΑ για ενα συγκεκριμενο κτισμα εμβαδου/διαστασεων.... με δικο σου μηχανικο, εντος προθεσμιας...μηνων, με δικα σου εξοδα.

Μετα τη  εκδοση της αδειας θα γινει το οριστικο με εκχωρηση της αδειας και εξοφληση του τιμηματος..

Αν δεν εκδοσεις την αδεια, διαλυεται η συμβαση και επιστρεφεις την προκαταβολη.

Και,

να παρεις δικηγορο.

Τελος απο μενα

 

Ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας!!!

 

15 ώρες πριν, tetris said:

Για την όποια μεταβίβαση απαιτείται τοπογραφικό διάγραμμα, στο οποίο δηλώνεται υπεύθυνα αν το γεωτεμάχιο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Ο αγοραστής μπορεί να το ελέγξει με δικό του μηχανικό, πολύ εύκολα.

Όλα τα άλλα, είναι περιττά.

Σας ευχαριστω παρα πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.