Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη κεντρικής θέρμανσης του 1977


anka

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Έχω στα χέρια μου μια μελέτη κεντρικής θέρμανσης για ισόγεια κατοικία που έγινε το 1977.

Αναφέρει :

 

"ΘΕΡΜΙΚΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ

Οι συνολικές θερμικές απώλειες του κτιρίου ανέρχονται σε 16720 kcal/h αντιστοιχούσες στις απώλειες του ισογείου.

Η συνολική ισχύς των εγκατεστημένων σωμάτων ανέρχεται σε 16720 kcal/h."

 

Γνωρίζει κανείς πώς προέκυπτε αυτό το νούμερο; Ίσως κάποιος εμπειρικός τύπος που λαμβάνει υπόψην του τα τετραγωνικά μέτρα του κτιρίου;

 

Όπως καταλάβατε δεν είμαι Μηχανολόγος (αλλά Πολ.Μηχ). Έχω μια υπόθεση νομιμοποίησης αυθαιρέτου με μπλεξίματα στο ΙΚΑ και προσπαθώ να αποδείξω από κάποιο επίσημο έγγραφο πόσα τετραγωνικά ήταν το σπίτι το 1977 και πότε έγινε η αυθαιρεσία.

 

Μπορεί κανείς να καταλάβει από το παραπάνω απόσπασμα, πόσα τμ ήταν το εν λόγω ισόγειο τη στιγμή της μελέτης;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψης δεν θα είναι εύκολη δουλειά.

 

Θα πρέπει να ξέρεις και να είσαι σε θέση να λάβεις υπόψη τα παρακάτω σύμβολα στα οποία θα έχεις πολλές ελλείψεις απ'οτι φαντάζομαι:

 

πi = [fi.εi + Mi/ΣMi. (1-Σfi.εi)] . 100 (για π.χ. θερμιδομέτρηση)

 

1. Σύμβολα.

Qολ (Kcal/h)

Οι ολικές θερμικές απώλειες του κτιρίου, όπως προκύπτουν από τη μελέτη θέρμανσης του κτιρίου

 

i(-)

Δείκτης της καθε ιδιοκτησίας που από τη μελέτη προβλέπεται ότι θερμαίνεται.

 

Qfi (Kcal/h)

Οι θερμικές απώλειες δια μέσου των εξωτερικών ανοιγμάτων (πόρτες, παράθυρα κ.α.) της ιδιοκτησίας i, όπως προκύπτουν από τη μελέτη θέρμανσης του κτιρίου.

 

Qai (Kcal/h)

Οι θερμικές απώλειες χαραμάδων των εξωτερικών ανοιγμάτων, όπως προκύπτουν από τη μελέτη θέρμανσης του κτιρίου.

 

Qβολ (Kcal/h)

Οι ολικές βασικές απώλειες του κτιρίου.

 

qβ (Kcal/h)

Οι ειδικές βασικές απώλειες του κτιρίου.

 

Vi (m3)

Ο όγκος της ιδιοκτησίας i

 

Qi (Kcal/h)

Θερμικές απώλειες που επιβαρύνουν την ιδιοκτησία i.

 

ει (-)

Συντελεστής επιβάρυνσης της ιδιοκτησίας i.

 

Fεξ,i (m2)

Η εξωτερική παράπλευρη επιφάνεια της ιδιοκτησίας i (συμπεριλαμβάνεται και η επιφάνεια που συνορεύει με χώρους που δεν θερμαίνονται αφού πολλαπλασιαστεί με συντελεστή 0,5) χωρίς την οφορή και το δάπεδο.

 

Fπαρ,i (m2)

Η συνολική παράπλευρη επιφάνεια της ιδιοκτησίας i χωρίς την οροφή και το δάπεδο.

 

σFi (-)

Ο λόγος της εξωτερικής παράπλευρης επιφάνειας προς τη συνολική επιφάνεια της ιδιοκτησίας i (Fεξ,i Fπαρ,i).

 

ωi (-)

Συντελεστής σχετικός με την ύπαρξη ή όχι θερμομόνωσης σύμφωνα με τον κανονισμό και τη θέση της ιδιοκτησίας στο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

:shock:

 

Πω πω...σ'ευχαριστώ πολύ! Το είχα υποψιαστεί οτι θα ήταν αρκετά πολύπλοκο.

 

Το θέμα είναι οτι στη μελέτη που έχω στα χέρια μου, πετάει απλά ένα νούμερο και δε μου αναφέρει καθόλου όλους αυτούς τους συντελεστές που καταγράφεις. Ούτε τις παραδοχές που έχει κάνει.

 

Τέσπα, ευτυχώς μου είπαν από το ΙΚΑ οτι αν προχωρήσει η νομιμοποίηση στην Πολεοδομία μπορεί κάτι να γίνει....

 

Πάντως σ' ευχαριστώ ειλικρινά που κάθισες κι έγραψες όλα αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Οι συνολικες απωλειες εμπεριεχουν τα τετραγωνικα αλλα δυσκολα τα εξαγεις απο τον τυπο υπολογισμου(Q=k*A*ΔΤ) Α=m^2

Ενας ακρος εμπυρικος τυπος αναφερει οτι οι απωλειες ειναι ισες με..Q=50 * m^3

Επομενως χρειαζεσαι τον συνολικο ογκο του κτιριου...

Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο;)

Link to comment
Share on other sites

Αλλο τμήμα από τη μελέτη, εκτός από αυτό που ανέφερες στο αρχικό μήνυμα, δεν διεσώθηκε; Κάθε επιπλέον νούμερο, όπως καταλαβαίνεις, είναι χρήσιμο.

 

Πάντως, με χονδρική προσέγγιση, και εφόσον το ύψος του τυπικού ορόφου είναι 3m και το κτίριο είναι πανταχόθεν ελεύθερο/ανοιχτό και βρίσκεται στην ζώνη Β, θα έλεγα ότι μιλάμε για περίπου 110-130 m2. Aν, μία πλευρά του είναι σε επαφή με άλλο θερμαινόμενο χώρο, πάμε στα 130-150 m2. Επαναλαμβάνω, είναι μόνο χονδρικές εκτιμήσεις της στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι επειδή είναι για δύσκολη υπόθεση, θα πρέπει να βρείς και άλλα χαρτιά.

 

Εαν ψάξεις στον φάκελο??? (Εαν υπάρχει φυσικά!)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ όλους!

CostasV, είσαι μέσα. Το σπίτι είναι 110τμ.

 

Ο φάκελος ήταν εξαιρετικά ελλιπής και είχα ελάχιστα στοιχεία (έψαξα μέχρι και τον μηχανικό που είχε συντάξει τη μελέτη μέσω ΤΕΕ αλλά δεν υπήρχε στο αρχείο - ούτε στους αποβιώσαντες! ? )

 

Τελικά δεν έβγαλα άκρη από τα μηχανολογικά και κινήθηκα με αεροφωτογραφίες και ένα έγγραφο της Πολεοδομίας οτι δέχεται την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ως προς τη χρονολογία ανέγερσης του αυθαιρέτου.Περιμένω τώρα απάντηση από το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τίποτα. Στη ΔΕΗ δήλωναν μόνο τα νόμιμα τμ.

 

Ας μην ξεφύγουμε όμως από το θέμα! Υπάρχει αναλυτική συζήτηση για τις νομιμοποιήσεις αλλού.

 

Ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.