Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη κεντρικής θέρμανσης του 1977


anka

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς από πότε γίνονται μελέτες θέρμανσης στην Ελλάδα, αν γνωρίζει και τη διάταξη θα ήταν ακόμη καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι ξεκινάει με το Νόμο  6422/1934 «περί ασκήσεως του επαγγέλματος του Μηχανολόχου».

 

Σύμφωνα με το άρθρο 1 του Ν. 6422/34 αναφέρει οτι, ''......επιτρέπεται αυτοδίκαια χωρίς περιορισμό, η εκτέλεση, συντήρηση και επισκευή θερμοϋδραυλικών εγκαταστάσεων και λοιπών ειδικών εγκαταστάσεων εξυπηρέτησης των κτιρίων...''.

 

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει σε κάτι !

 

edit

 

Αν ρωτάς πότε καθιερώθηκε η απαίτηση για μελέτες θερμανσης στα κτήρια, νομίζω οτι αυτο καθιερώθηκε με το Β.Δ. 17-3-1950.

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι είδα στο πρώτο post, η άδεια είναι του 1977,άρα εκδόθηκε σύμφωνα με τον ΓΟΚ 73, οπότε εφαρμόζεται το άρθρο 112.

"ΑΡΘΡΟΝ-112 
ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ
Κατά την αίτησιν αδείας ανεγέρσεως κτιρίων συνολικού όγκου μεγαλυτέρου των 3.000 κυβικών μέτρων ή, ανεξαρτήτως του όγκου, κτιρίων με πλείονας των 5 ορόφων (ισόγειον και 4 όροφοι επ' αυτού), απαιτείται η υποβολή πασών των μελετών των εν τω κτιρίω προβλεπομένων ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων ως και δήλωσις περί επιβλέψεως των ως άνω εργασιών. Αι μελέται και αι δηλώσεις επιβλέψεως δέον όπως υπογράφωνται παρά των εχόντων το προς τούτο δικαίωμα κατά την ισχύουσαν σχετικήν νομοθεσίαν. "
 
Αν το κτήριο δεν έχει όγκο άνω των 3.000μ³ ή πάνω από 5 ορόφους, τότε το πιθανότερο είναι να μην υπάρχουν οι σχετικές Η/Μ μελέτες.
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.