Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωρισμός εξ αδιαιρέτου οικιων


Pana1970

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα και με συγχωρείτε σε περίπτωση που έχω ποστάρει σε λάθος νήμα

Θα μπω κατευθείαν στο πρόβλημα και όποιος γνωρίζει στο μοιραστείτε μαζί μου

Υπάρχει ένα οικόπεδο μέσα στο οποίο βρίσκονται δύο σπίτια (διώροφο οίκημα).

τα δύο αυτά σπίτια έχουν ξεχωριστό ρολόι της ΔΕΗ ξεχωριστές παροχές επομένως μιλάμε μία θεωρητικά δύο διαφορετικά σπίτια.ενώ τα δύο αδέρφια ο πατέρας μου και ο θείος μου ήταν ανήλικα ο παππούς μου τους τα είχε γράψει εξ αδιαιρέτου.το πρόβλημα και η γκάφα του όλου θέματος είναι ότι δεν είχαν χωρίσει για παράδειγμα ο ένας αδερφός στο κάτω σπίτι ο άλλος αδερφός το πάνω σπίτι αλλά πήγε και έκανε την εξής πατάτα ότι και τα δύο σπίτια από 50%.

τώρα θα μου πείτε για ποιον λόγο δεν τα βρίσκει ο πατέρας μου με το θείο μου για παράδειγμα? Είμαστε και εμείς θύματα των κληρονομικών και πλέον οι σχέσεις δεν είναι άριστες και αν πούμε ότι να τα μοιράσουμε θα θέλουν και οι δύο για παράδειγμα το πάνω σπίτι ή το κάτω.εάν από την άλλη πούμε ότι τα χωρίζουμε μεσοτοιχία το μισό πάνω και το μισό κάτω θα υπάρξει ένα από τα δύο αδέρφια το οποίο θα πει εγώ δεν θέλω να έχω την πίσω πλευρά γιατί δεν είναι Φωτεινή. Πιστεύω δεν χρειάζεται να πλατιάσω ξέρετε όλοι πως έχει η κατάσταση με τα κληρονομικά....

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε αυτά τα δύο σπίτια να χωριστούν? 

μιας και δεν υπάρχει κοινή συναίνεση για το πώς να γίνει ο διαχωρισμός με ποιον άλλον τρόπο μπορεί να γίνει?

Σε περίπτωση που αποφασισθεί να χωριστούν τα σπίτια στη μέση (μεσοτοιχία και στους δύο ορόφους και να δημιουργηθούν δύο μικρές μεζονέτες) πώς θα γίνει ο διαχωρισμός?

Σε περίπτωση που και τα δύο αδέρφια (πατέρας Μ και θείος) θέλουν να διεκδικήσουν το ίδιο μισό τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση?

 

Με συγχωρείτε για το μακροσκελές κείμενο και αν έχει κάποιος μία απάντηση άστο μοιράστηκε μαζί μου

 

Ευχαριστώ,

Παναγιώτης

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ενας οροφος "πανω",, ενας οροφος "κατω" ...

δυο "σπιτια"....  δυο ΔΕΗ, καθε ενα απο αυτα εχει 50%.

Ολα αυτα εχουν την εννοια της συστασης  δυο ΟΙ.

Τωρα, αφου εδωσε απο 50% εξ αδιαιρετου καθε οροφου σε καθε παιδι, αρα ειναι και στις 2 ΟΙ συνιδιοκτητες εξ αδιαιρετου.

αυτο παει...εγινε....και δεν ξεγινεται....

ή τα μοιραζουν ξεχνωντας οτι το ενα εχει μεγαλυτερο παραθυρο, το αλλο εχει αποτομη σκαλα...το παραλλο εχει μια φωλια απο δεκαχτουρες...το αλλο ειναι ετσι και το παραλλο...γιουβετσι...

Αιτιες και αφορμη για γκρινια και μυρλα...οσες θελετε.

Οπότε, τπτ δεν μπορουμε να προτεινουμε σε αυτον τον εμφυλιο..

εδιτ

εκτος αν ορισετε στις επομενες μερες μια οριζοντια διανομη μεταξυ πρωτου και δευτερου οροφου, κανοντας δυο μεριδες...

και το παιξετε μονα ζυγα με το πρωτο νουμερο του ΤΖΟΚΕΡ....:grin:

 

Καλη χρονιά

υγ

δεν καταλαβα το γιατι, αλλα τις τελευταιες ωρες ειναι η  3η/4η αναρτηση απο ιδιωτη...

Τοχουν οι Αγιες  μερες φαινεται...

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα πάτε σε δικηγόρο και συμβολαιογράφο με τους τίτλους που έχετε (κληρονομιές κτλ) και θα σας συμβουλέψουν πως θα γίνει ο διαχωρισμός. Απαραίτητη προϋπόθεση να τα βρουν μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, killertomato said:

θα πάτε σε δικηγόρο και συμβολαιογράφο με τους τίτλους που έχετε (κληρονομιές κτλ) και θα σας συμβουλέψουν πως θα γίνει ο διαχωρισμός. Απαραίτητη προϋπόθεση να τα βρουν μεταξύ τους

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ 

Καλές γιορτες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.