Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα παραθύρου σε κτίριο χωρις κολώνες


Guest

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας. 

Με ενδιαφέρει το άνοιγμα νέου παραθύρου σε μονοκατοικία χωρίς κολώνες και πλάκα για οροφή. Το κτίσμα είναι αρκετά παλιό, χτισμένο εξωτερικά με τσιμεντόλιθους (αν δεν κάνω λάθος), περίπου 80 τ.μ. συνολικό εμβαδόν και αποτελείται από έναν ενιαίο πλέον χώρο "σαλοκουζινοτραπεζαρίας", έναν μικρό διάδρομο, δύο δωμάτια κι ένα πρόσθετο μπάνιο από άλφα μπλοκ. Δυστυχώς δεν έχω τα σχέδια στα χέρια μου, ώστε να έχετε εικόνα, αλλά ίσως καταφέρω να τα βρω. Κατά την ανακαίνιση, οι μόνες αλλαγές στην εσωτερική τοιχοποιία ήταν το γκρέμισμα δύο μισών τοίχων ώστε να γίνει ενιαίος ο χώρος κουζίνας/σαλονιού/τραπεζαρίας κι στην εξωτερική τοιχοποιία το άνοιγμα μιας πόρτας στον τσιμεντόλιθο, ώστε να συνδεθεί το μπάνιο που ως τότε δεν υπήρχε με το υπόλοιπο σπίτι. 

Είμαστε σε σκέψη ανοίγματος ενός παραθύρου στον ενιαίο χώρο για επιπλέον φωτισμό τον χειμώνα και δροσιά το καλοκαίρι. Το μόνο που σκεφτόμαστε είναι κατά πόσο μια τέτοια αλλαγή θα αποτελέσει πληγή για τη στατικότητα του κτιρίου, δεδομένου ότι δεν υπάρχουν κολώνες, και ΑΝ υπάρχει κάποια λύση η οποία θα επιτρέπει και την διάνοιξη παραθύρου και την ενίσχυση της στατικότητας. Πχ. εξωτερικές αντηρίδες ίσως ή κάτι άλλο; Είμαι εντελώς άσχετη, οπότε μην γελάσετε

Σίγουρα θα συμβουλευτώ κάποιον επαγγελματία μηχανικό, αλλά θα ήθελα την άποψή σας αν με τα δεδομένα που σας παρουσιάζω υπάρχει η πιθανότητα να γίνει κάτι τέτοιο. 
Ευχαριστώ προαιρετικά. 

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

εχεις 80 τμ. πλάκα οροφης,  σε κτιριο, χωρις κολωνες,  με τσιμεντολιθους 

["αν δεν κανεις λαθος"...αγνωστου παχους, ετους κατασκευής, οπλισμου κλπκλπ]

Γκρεμισες καποιους εσωτερικους τοιχους και εναν εξωτερικο για να κανεις πορτα

Τωρα θες  να κανεις νεο γκρεμισμα.

ερωτημα

για ολα τα προηγουμενα μιλησες με μηχανικο? Εγινε καποια μελετη? Πήρες αδεια?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα προηγούμενα ναι. Όπως και για όλα τα επόμενα που ίσως γίνουν. 
Απλά είπα να ρωτήσω κι εδώ πριν συμβουλευτώ ξανά έναν μηχανικό ώστε να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη. 
Μάλλον τα στοιχεία που δίνω δεν επαρκούν, αν κρίνω από τα μωβ γραμματάκια και τον ενικό οικειότητας, οπότε σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.  

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.