Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση κληροτεμαχίου με ανώμαλη δικαιοπραξία.


alexangros1988

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα πρόβλημά μου.

Το 1966 έγινε αναδασμός μιας περιοχής.

Το 1969 με παραχωρητήριο του υπουργείου γεωργίας παραχωρήθηκε ένα κληροτεμάχιο εμβαδού 5.150 τ.μ.

Το 1979 ο κληρούχος βγάζει οικοδομική άδεια στο όνομα του, για οικία με κατάστημα σε όλο το κληροτεμάχιο, εξαντλώντας τη δόμησης.

Το 1979 και 4 μήνες μετά την έκδοση της οικοδομικής άδειας ο κληρούχος καταθέτει αίτηση στο ειρηνοδικείο για ανώμαλη δικαιοπραξία και εμφανίζει συμφωνητικό του 1975 προκειμένου να κατατμήσει το κληροτεμάχιο και να πουλήσει τα 1150 τ.μ. στα οποία 1150 υπάρχει και η οικία με το κατάστημα. Στην αίτησή του στο ειρηνοδικείο απέκρυψε ότι έχει βγάλει οικοδομική άδεια σε όλο το κληροτεμάχιο.

Το 1979 και δύο μήνες μετά την αίτηση του, το ειρηνοδικείο επικυρώνει την ανώμαλη δικαιοπραξία. Στην συνέχεια ο κληρούχος πωλεί τα 1150τ.μ. σε τρίτο και κρατά τα 4000 τ.μ..

Το 1980 γίνεται η μεταγραφή στο υποθηκοφυλακείο της παραπάνω πώλησης.

Το 1990 ο ίδιος κληρούχος κάνει αίτηση στο ειρηνοδικείο για δεύτερη ανώμαλη δικαιοπραξία εμφανίζοντας συμφωνητικό τον 03/1985, αποκρύπτοντας στην αίτηση του ότι έχει ήδη κάνει μια ανώμαλη δικαιοπραξία, προκειμένου να μεταβιβάσει στο υιό του τα εναπομείναντα 4000τ.μ.

Το 1991 γίνεται η μεταγραφή στο υποθηκοφυλακείο.

Το 2017 ο υιός του κάνει συμβόλαιο γονικής παροχής στα παιδιά του.

Το 2018 κάνω μισθωτήριο προκειμένου να κατασκευάσω ένα βιοτεχνικό κτήριο το οποίο επιτρέπεται από τις χρήσεις γής.

Το 2019 o μηχανικός του μεσίτη έβγαλε οικοδομική άδεια.

Το παραπάνω κληροτεμάχιο είναι εκτός σχεδίου και εντός ΖΟΕ (1989) και NATURA (2011).

Ψάχνοντας στο Internet και με όσα μπόρεσα να καταλάβω η άδεια μάλλον είναι άκυρη και ο μηχανικός δεν την έβγαλε νόμιμα.

Αυτά που ήθελα να ρωτήσω είναι :

α) Είναι έγκυρη η δεύτερη ανώμαλη δικαιοπραξία του 1990 και ποιες οι συνέπειες (αστικές και πολεοδομικές)

β) Στην ανώμαλη δικαιοπραξία του 1990, η μεταγραφή έγινε το 1991, άρα βάσει του Π.Δ. 1989 το αγροτετεμάχιο είναι μή άρτιο και οικοδομήσιμο? 

γ) Η οικοδομική άδεια του 03/1979 μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα μιας και εγώ θέλω να κάνω άλλη χρήση στο αγροτετεμάχιο.

δ) Αφού η οικοδομική άδεια του 1979 εκδόθηκε πριν την αίτηση ανώμαλης δικαιοπραξίας, μπορούσε να γίνει κατάτμηση?

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει, έτσι ώστε να λύσω το μισθωτήριο όσο έχω ακόμη την δυνατότητα αλλά και να μην μπλέξω νομικά και πολεοδομικά.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το μεγάλο post.

Αλέξανδρος

 

Link to comment
Share on other sites

"Ψάχνοντας στο Internet και με όσα μπόρεσα να καταλάβω η άδεια μάλλον είναι άκυρη και ο μηχανικός δεν την έβγαλε νόμιμα "

Γιατι ειναι ακυρη η αδεια που εβγαλες εσυ σε γηπεδο τριτου, όπως ειχατε συμφωνησει?

"γ) Η οικοδομική άδεια του 03/1979 μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα μιας και εγώ θέλω να κάνω άλλη χρήση στο αγροτετεμάχιο."

Τι προβλημα σου δημιουργει η αδεια του 79?

 

[ετσι οπως ιστορεις  το ιδιοκτησιακο καθεστως, δεν δικαιολογουνται   χρονολογικα οι πραξεις που λες για τις επικυρωσεις...την πρωτη..... μετα δξ γιατι εκανε και μια δευτερη.... την κατατμηση κλπ.

Μετα την πρωτη επικυρωση  για τα 1150 τμ. του απεμειναν σαν  υπολοιπα τα 4.000 τμ. Γιατι να κανει μια δευτερη??
Τεσπα

Επειδη το θεμα ειναι περιπλοκο και δεν λυνεται μεσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ

Θα δεις τον δικηγορο σου και τον μηχανικο σου.

Καλη συνεχεια

 

Link to comment
Share on other sites

Με την άδεια του 79 έχουν εξαντληθεί τα τετραγωνικά δόμησης για μια συγκεκριμένη χρήση και δεν γίνεται να ξαναχρησιμοποιηθεί το ίδιο αγροτεμάχιο για άλλη χρήση.

Δυστυχώς είμαι εξωτερικό και δεν έχω αυτή την δυνατότητα.

Άν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει ή να μου πεί την άποψή του βάση νομοθεσίας.

Ξέρω ότι ζητάω πολλά.

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Ενημέρωσέ μας αν είσαι μηχανικός ή ιδιώτης για να μεταφερθεί το ερώτημα στη σωστή ενότητα.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ιδιώτης είμαι...αλλά με τόσα που έχω διαβάσει αυτές τις μέρες με λες και junior μηχανικό.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι υπόχρεος. Δεν κοιμάμαι από το άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.