Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτώση οροφοκονιάματος ταβανιού λόγω υγρασίας δώματος-Κοινόχρηστη δαπάνη


STN

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Σε διαμέρισμα ρετιρέ αποκολλήθηκε μέρος του σοβά από το ταβάνι δωματίου λόγω υγρασίας στην ταράτσα. Το ερώτημα μου είναι το εξής: Εκτός από την μόνωση της ταράτσας περιλαμβάνεται και η εσωτερική αποκατάσταση του ταβανιού στην κοινόχρηστη δαπάνη που επιβαρύνει όλους τους ιδιοκτήτες; 

Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ομως,

απο την στιγμη που,  η διαρροή -και οι  εξ αυτης ζημιες, προερχονται ειτε εκ κακης κατασκευής του κοινοχρηστου δωματος

είτε σε μεταγενεστερες αιτιες, στις οποιες δεν  συμμετειχε ο ιδιοκτητης ούτε προηλθαν απο καποια δικη του "υπαιτια" συμπεριφορα, [στριφωνια στηριξης  ηλιακων, διατρηση για διελευση σωληνωσεων κλπ]

 

θεωρω οτι δικαιουται αποζημιωση για την αποκατασταση των ζημιων στο διαμερισμα του.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτριε και να την ζητήσει, δεν πρόκειται να την πάρει, παρά μόνον αν στραφεί νομικά εναντίον των συνιδιοκτητών του, δημιουργώντας εχθρούς και καταβάλλοντας πολλαπλάσιο κόστος από το κόστος επισκευής..... Δώρον άδωρον με άλλα λόγια.... Οπότε "σκάσε και κολύμπα" που λένε στο χωριό μου!!!

 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω οτι δεν προκειται για καποια "τεραστια δαπανη", αλλα για μικροποσό...και δεν αξιζει τον κοπο για "δικαστηρια"

Θα μπορουσε κατα την ληψη της απόφασης απο την διαχειριστικη επιτροπη,  για την μονωση του δωματος,

να ειχε θεσει το θεμα και μεσα στην δαπανη  που θα μοιρασθει καθε ΟΙ να προστεθει και το αντιστοιχο ποσο.

τις καλημερες μου

 

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς. σε πολλές πολυκατοικίες είθισται να στο επισκευάζουν χωρίς να χρειαστεί δικαστήριο.

εξ άλλου ο τελευταίος όροφος πληρώνει συνήθως και τα μεγαλύτερα κοινόχρηστα, οπότε πάλι αυτός θα πληρώσει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το θέμα του Forum.

Καταρχάς είμαι ιδιοκτήτης του διαμερίσματος στο οποίο μένει ο πατέρας μου, βρίσκετε στο 4 όροφο πολυκατοικίας και έπεσε  ένα κομμάτι από το ταβάνι του σαλονιού όπως επίσης έχουν φουσκώσει και τα υπόλοιπα ταβάνια στο υπόλοιπο σπίτι λόγο υγρασίας απο την ταράτσα της πολυκατοικίας. Προχθές στα κοινόχρηστα που πήγαν στον πατέρα μου είδαμε ότι υπάρχει χρέωση λόγο επισκευής μόνωσης που αφορά το διπλανό διαμέρισμα από το δικό μας ( μάθαμε εκ τον προτέρων ότι έμπαιναν νερά στο διπλανό σπίτι ). Το πρόβλημα που έχει δημιουργιθεί μέσα στο σπίτι μου ποιος θα το χρεωθεί ? αφού δεν οφείλετε από μένα ( στο δικό μου διαμέρισμα υπάρχει μόνωση και δεν εχει πρόβλημα μετά από επίσκεψη τεχνικού ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.