Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτηματολόγιο εκτός σχεδίου και Δασαρχείο


Recommended Posts

Εγω πάντως γράφω '' είναι άρτιο και επιτρέπεται σε αυτό η ανοικοδόμηση μόνο μετά την έγκριση της δασικής υπηρεσίας.''. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με συμβολαιογράφο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι συμπληρωματικά

αν τμήμα γεωτεμαχίου εκτός σχεδίου χαρακτηρισθεί δασικό 'ιδιωτική δασική έκταση'

προμετράται στο εμβαδόν απλά εκεί δεν χτίζουμε με απλά λόγια

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως γράφω '' είναι άρτιο και επιτρέπεται σε αυτό η ανοικοδόμηση μόνο μετά την έγκριση της δασικής υπηρεσίας.''. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με συμβολαιογράφο..

 

Και για να συμπληρώσω... εγώ για να μην έχω πρόβλημα ούτε με Αρχαιολογία αναγράφω για τα εκτός σχεδίου στη δήλωση του Ν.651/77: "Είναι άρτιο και οικοδομήσιμο μετά από βεβαίωση της αρμόδιας Δασικής και Αρχαιολογικής Υπηρεσίας".

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι συμπληρωματικά

αν τμήμα γεωτεμαχίου εκτός σχεδίου χαρακτηρισθεί δασικό 'ιδιωτική δασική έκταση'

προμετράται στο εμβαδόν απλά εκεί δεν χτίζουμε με απλά λόγια

 

Μία διευκρίνηση. Σε τέτοιες περιπτώσεις η δασική έκταση προσμετράται στην αρτιότητα, αλλά όχι στον υπολογισμό της δόμησης?

Παράδειγμα.

Γεωτεμάχιο εμβαδού 4.000τ.μ. στο οποίο τα 1.000τ.μ. είναι δασική έκταση και τα υπόλοιπα 3.000τ.μ. αγροτεμάχιο. θεωρείται ναι μεν άρτιο (εφόσον πληρούνται και οι λοιπές προυποθέσεις 25μ πρόσωπο κλπ) ωστόσο για τον υπολογισμό της δόμησης προσμετρώνται μόνο τα 3.000τ.μ. Κάνω λάθος?>

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις. Από τη στιγμή που είναι ιδιοκτησία, αντιμετωπίζεται ώς τέτοια. Απλά ως προς τη χρήση διαφοροποιήται, δλδ ΔΕΝ μπορείς να δομήσεις σε αυτό το χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω ότι επειδή απαιτείται απόσταση κτιρίου τουλάχιστον 10μ από το όριο της δασικής έκτασης , σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να το ελέγχουμε καθώς μπορεί να τύχει τέτοιος συνδυασμός σχήματος γηπέδου και δασικής έκτασης , που τελικώς να είναι άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι και εγώ αν μπορούμε να διευκρινίσουμε γιατί τα περί δασαρχείου

πάντα με φόβιζαν.αν στη δήλωση γράψουμε ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο σύμφωνα

με τις ισχύουσες ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ δεν είμαστε καλυμμένοι?

θέλω να πω ότι το θέμα περί δασικού ή αρχαιολογίας νομοθετικά αποτελεί μέρος της πολεοδομικής νομοθεσίας?

 

σε εκτός σχεδίου περιοχές δεν είναι υποχρεωμένος ο συμβολαιογράφος να ζητήσει χαρακτηρισμό? σε πολλές περιπτώσεις μου οι πελάτες αρνούνται να μπουν στη διαδικασία χαρακτηρισμού. εμείς σαν μηχανικοί τι μπορούμε να κάνουμε? να το πάμε με το ζόρι?

μήπως θα έπρεπε να βγει μια εγκύκλιος αν η αρχική ερωτησή μου είναι σωστή ότι το δασικό δεν είναι πολεοδομικό θέμα και ότι η δήλωση περί αρτιότητας αφορά ΜΟΝΟ πρόσωπο εμβαδό αποστάσεις από όρια ρέματα κλπ και όχι δασικά θέματα αρχαιολογίας εκκλησίας....?

Link to comment
Share on other sites

Chrisven, μόνος σου ρωτάς και ταυτόχρονα δίνεις την απάντηση....

Πολεοδομικά : Πρόσωπο και ΕΜΒΑΔΟ.

Εάν το εμβαδό σου το περικόψει το Δασαρχείο.... στο ρίξει κάτω του αρτίου.... Τί δηλώνεις???

Ή εάν η αρχαιολογία .... απαγορεύει τη δόμηση κι έχεις ένα άρτιο κατά εμβαδό γήπεδο .... το γράφεις οικοδομήσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Eίσαι υποχρεωμένος να γράψεις αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Αυτό τα λέει όλα.

 

Σε ότι αφορά την Αρχαιολογία , για να πάρεις έγκριση πρέπει να υποβάλλεις μελέτη κτιρίου. Αρα αδύνατον να έχεις τέτοια έγκριση στην αγοραπωλησία. Οπότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσθέσεις στην δήλωση "ύστερα από έγκριση αρχαιολογίας". Αν όμως είσαι μέσα σε κηρυγμένο αρχαιολογικό χώρο τότε σαφώς και πρέπει να το ξέρεις διότι επηρεάζεται άμεσα η οικοδομησιμότητα.

 

Το Δασαρχείο κανονικά θα έπρεπε να είναι απαιτούμενο. Ομως με τα ισχύοντα , συνήθως ο ιδιοκτήτης συμπληρώνει μια Υ.Δήλωση ότι δεν είναι δασική έκταση και κατ' αυτόν τον τρόπο ο συμβολαιογράφος συντάσσει το συμβόλαιο. Οχι άδικα όμως , διότι η βεβαίωση Δασαρχείου , σημαίνει μια καθυστέρηση από ένα μήνα μέχρι ένα χρόνο και βάλε.

 

Ομως αν δεν ξέρεις το δασικό θέμα το οποίο επίσης επηρεάζει άμεσα την αρτιότητα και την οικοδομησιμότητα πως θα κάνεις την δήλωση του 651 ? Εδώ υπάρχει πρόβλημα. Εγώ επειδή ξέρω καλά την περιοχή που συνήθως δουλεύω , δεν προβληματίζομαι με το Δασαρχείο για περιοχές που ξέρω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Αν είναι όμως σε σημείο που θεωρώ ύποπτο τότε επιμένω για την βεβαίωση , ή κάνω μια βόλτα στο Δασαρχείο και τσεκάρω ανεπίσημα . Συμπληρώνω στην δήλωση ότι χρειάζεται βεβαίωση Δασαρχείο.Αν θεωρώ ότι υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο δασικής έκτασης και αυτός δεν θέλει βεβαίωση τότε ......δεν το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.