Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για περιοχές της Αθήνας


Μαράκι

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Καθ'ότι δεν ξέρω πολλά σχετικά με τις περιοχές της Αθήνας και θα ήθελα να με κατατοπίσετε λίγο όσον αφορά μια συγκεκριμένη περιοχή, ρωτάω λοιπόν το εξής:

Τα Σεπόλια έχουν στάση μετρό? Η διαδρομή Ν. Σμύρνη-Σεπόλια μπορεί να γίνει εύκολα με το μετρό? :confused: και για τι απόσταση περίπου μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Σεπόλια έχει σίγουρα μετρό οπότε κατεβαίνεις κέντρο εύκολα. Από εκεί και πέρα θα σε κατατοπίσει καλύτερα κάποιος Αθηναίος...

 

Λογικά πάντως όλα και κάτι θα σε βολεύει (τραμ, λεωφορείο κτλ)

 

Δες και ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Παναγιώτη.

Όσο για το "εδώ", το πατάω, αλλά δε με βγάζει κάπου..θα είναι από εκείνους τους συνδέσμους που δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Α και εγώ google maps θα σου έλεγα (κι ας είμαι αθηναίος). Με προλάβε ο παναγίωτης με την διαφορά ότι στην διεύθυνση της google μπορείς να δεις την κλίμακα στο κάτα αριστερά μέρος.Εκτυπώνεις και χαράζεις λοιπόν την διαδρομή σου και μετά με την βοήθεια της κλίμακας βλέπεις για τι απόσταση μιλάς! Το κάνω συνέχεια όταν δεν ξέρω που είναι μια οδός (περπατάω κέντρο αθήνας με ένα σχέδιο και χαραγμένη υπό κλίμακα και με υπολογισμένη απόσταση...δεν παίζει να κάθονται και πολοί άνθρωποι να το κάνουν αυτό!)

 

Εναλακτικά κατεβάζεις το google earth και ορίζοντας waypoints σου μετράει το ίδιο το πρόγραμμα την απόσταση....

 

Για ότι άλλο θες ρώτα.

 

Πάντως εμένα ο σύνδεσμος μου λειτουργεί άψογα.

 

 

ακόμη αυτό εδώ μπορεί να σου φανεί χρήσιμο όταν σχεδιάζεις διαδρομές.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ κι εσένα mred-akia. Όταν ρώτησα πριν για τι περίπου απόσταση μιλάμε, εννοούσα σε λεπτά της ώρας με το μετρό π.χ. αν εξυπηρετείται.

Και κάτι άλλο.. και στο ploigos και στον ΟΑΣΑ δε βρίσκω την περιοχή Σεπόλια. Μήπως υπάρχει με άλλο όνομα? ή ανήκει σε ευρύτερη περιοχή? Λογικά θα ανήκουν σε άλλο Δήμο.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Υπάγεται στον δήμο Αθηναίων (βλ. εδώ)

 

Τώρα κάτι άλλα που βρήκα και δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν...

αυτό για να δεις την γραμμή στην οποία βρίσκεται ο σταθμός, την προηγούμενη και την επόμενη στάση.

 

Εδώ για να δεις συνοπτικά όλους τους σταθμούς.

 

και εδώ αν δεν βγάλεις άκρη με το metro!!!:)

 

 

Ακόμη δες και αυτόν τον χάρτη στον οποίο παρουσιάζονται και οι στάσεις του μετρό...

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια.. και ακόμα πιο τέλειο είναι το ότι μάλλον δε χρειάζεται να αλλάξω και γραμμή μετρό.. :razz:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF:Athens_metro_2007_el.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι η Ν.Σμυρνη δεν εχει μετρο.. Εξαρταται που περιπου θες να πας ή απο που να ξεκινησεις στην Ν.Σμυρνη καθως ειναι αρκετα μεγλος Δημος..

 

Αν ενδιαφερεσαι για την περιοχη της κεντρικης πλατειας της Ν.Σμυρνης, απο εκει μπορεις να παρεις το Τραμ και να κατεβεις ή στο Φιξ ή στο Συνταγμα απ'οπου θα παρεις την κοκκινη γραμμη του μετρο.. (στου Φιξ αν βιαζεσαι ή στο Συνταγμα αν θες να χαζεψεις το κεντρο της Αθηνας)

 

Σιγουρα θα υπαρχουν κ λεωφορειακες γραμμες που περνανε απο την περιοχη, αλλα δεν γνωριζω τι και πως..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.