Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα Οικοπέδου


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ...ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ...:

ΕΧΩ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ 2,2 ΣΤΕΡΜΑΤΩΝ ΜΕ ΣΠΙΤΙ 70 ΤΜ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΧΤΙΣΤΗΚΕ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟ 1989....ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΚΤΙΝΑ 500Μ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΘΕΩΡΗΜΕΝΟ (1982) ΣΧΕΔΙΟΥ ΠΟΛΗΣ ....(ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΚΤΙΣΑ ΝΟΜΙΜΑ)

ΤΟ 1990 ΜΕ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΤΗΚΕ ΟΤΙ ΔΟΜΗΣΗ ΓΙΑ 2 ΣΤΕΡΜΑΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΑΚΤΙΝΑ 500 Μ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΝΑΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΛΗΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟ..... ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΛΗΣ(1923) ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ 700 Μ ΑΚΤΙΝΑ.......ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ......Η ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΟΜΙΜΑ ΝΑ ΧΤΥΣΩ?Η ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΑΥΤΗ ....Η ΑΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ??

-----------------------------------------------------------------------

ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ???

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις.

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την παρ.3 του αρθρου 9 του Ν.3044/2002 οι διαταξεις του αρθρου 14 του ν.δ. της 17-7/16.8.1923(περι ζωνων πολεων δηλαδη) εχουν μεταξυ αλλων εφαρμογη σε: "β) ρυμοτομικα σχεδια εγκεκριμενα με τις διαταξεις του ν.δ. 17-7/16-8-1923 η με τις προγενεστερες του ν.δ. αυτου διαταξεις"

Συνεπως ολα τα παλαια σχεδια πολεων, δηλαδη αυτα που ΔΕΝ εχουν εγκριθει με τις διαταξεις του Ν.947/79 και του Ν.1337/83, οπου ισχυει εισφορα σε γη και χρημα, εχουν ζωνη πολεως.

Αυτο που θα πρεπει να δει ο μηχανικος σου ειναι αν το αναθεωρημενο σχεδιο οπως το ονομασες, εγινε με τις πιο πανω διαταξεις(του ν.947/79 η του ν.1337/83 δηλαδη,πραγμα που ειναι και το πιο πιθανο αφου εγινε το 82).

Στην περιπτωση αυτη ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΤΗΣΕΙ.

Μια πιθανη εναλακτικη λυση που πρεπει να εξετασει ο μηχανικος σου ειναι αν εχεις προσωπο σε επαρχιακη οδο Η' αν δρομος που εχει προσωπο το γηπεδο σου(αν εχει), πληρει τις προυποθεσεις ωστε να χαρακτηριστει ως κυρια κοινοτικη η δημοτικη οδος(αυτο γινεται με εγκριση απο το ΣΧΟΠ και της αποφασης νομαρχη που ακολουθει).

Αυτο σε συνδυασμο με το αν το γηπεδο σου: 1) προυφισταται της 17.10.1978 2) εχεις ελαχιστο προσωπο 25μετρα και ελαχιστο βαθος 40μετρα 3) εχεις ελαχιστο εμβαδον 2000τμ ,ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ να σου δωσει αρτιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.