Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοιχίο σε ρέμα σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο


aporias

Recommended Posts

Γεια σας. Έχω ένα αγροτεμάχιο στην Κερατέα επικλινές.Στο τέλος του αγροτεμαχίου υπάρχει ρέμα. Το διπλανό αγροτεμάχιο έχει τοιχίο από μπετόν περίπου 3 μέτρα ύψος. Δεν γνωρίζω όμως αν το έφτιαξε νομιμα.

Πολεοδομική άδεια δίνεται στην περίπτωσή μου για να ισιωσω κάπως το οικόπεδο; Δηλαδή να βάλω το τοιχίο και να ρίξω χώμα για να ισιωσει

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, aporias said:

....τοιχίο από μπετόν περίπου 3 μέτρα ύψος. Δεν γνωρίζω όμως αν το έφτιαξε νομιμα.

...

ειδικά στην Κερατέα 99,5% το έφτιαξε αυθαίρετα. 

Για να έχει φτιάξει νόμιμα εκτός των ειδικών εγκρίσεων που πρέπει να λάβει για τα ρέματα πρέπει να εγκριθεί με Τοπογραφικό Διάγραμμα και μελέτη απο την Δασική Υπηρεσία Λαυρίου, Υπ. Πολιτισμού για αρχαία και φυσικά Πολεοδομία.

 

19 λεπτά πριν, aporias said:

.....

Πολεοδομική άδεια δίνεται στην περίπτωσή μου για να ισιωσω κάπως το οικόπεδο; .....

Για να ισιώσεις το γεωτεμάχιο πουθενά δεν μπορείς να λάβεις Οικοδομική Άδεια.

Για οποιαδήποτε εργασία Πολεοδομικού ενδιαφέροντος όμως ενδεχόμενα ναι υπ όρους και προϋποθέσεις αν τις έχει το γεωτεμάχιο σου, με βάση το μέγεθος που έχει την θέση κλπ κλπ και μόνο άν αναθέσεις να τα εξετάσει με όλα τα δεδομένα σου Τεχνικό Γραφείο θα μπορείς να έχεις μια σίγουρη απάντηση.

Δεν είναι άνευ κόστους το ζητούμενο σου.

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, Didonis said:

ειδικά στην Κερατέα 99,5% το έφτιαξε αυθαίρετα. 

Για να έχει φτιάξει νόμιμα εκτός των ειδικών εγκρίσεων που πρέπει να λάβει για τα ρέματα πρέπει να εγκριθεί με Τοπογραφικό Διάγραμμα και μελέτη απο την Δασική Υπηρεσία Λαυρίου, Υπ. Πολιτισμού για αρχαία και φυσικά Πολεοδομία.

 

Για να ισιώσεις το γεωτεμάχιο πουθενά δεν μπορείς να λάβεις Οικοδομική Άδεια.

Για οποιαδήποτε εργασία Πολεοδομικού ενδιαφέροντος όμως ενδεχόμενα ναι υπ όρους και προϋποθέσεις αν τις έχει το γεωτεμάχιο σου, με βάση το μέγεθος που έχει την θέση κλπ κλπ και μόνο άν αναθέσεις να τα εξετάσει με όλα τα δεδομένα σου Τεχνικό Γραφείο θα μπορείς να έχεις μια σίγουρη απάντηση.

Δεν είναι άνευ κόστους το ζητούμενο σου.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα πάω αρχικά στην πολεοδομία να μου πουν τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσω. Αυτό που θέλω είναι να το "ισιωσω" για βάλω ελιες φυσικά ακολουθώντας τις νόμιμες διαδικασίες. 

Edited by aporias
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aporias said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα πάω αρχικά στην πολεοδομία να μου πουν τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσω. Αυτό που θέλω είναι να το "ισιωσω" για βάλω ελιες φυσικά ακολουθώντας τις νόμιμες διαδικασίες. 

Δεν θα βγάλεις άκρη! Ασχολήθηκα με ίδια περίπτωση πριν 5 χρόνια και η μεν ΥΔΟΜ δήλωνε αναρμόδια (επειδή η εργασία  - μόνο ισιωματος - δεν αποτελεί πολεοδομικό θέμα αν δεν συνοδεύεται με κάποια κατασκευή η δε Δ/νση Γεωργίας ότι δεν έχει νόμο για τέτοια εργασία. 

Link to comment
Share on other sites

Οι εργασίες διαμόρφωσης του γηπέδου εμπίπτουν στην πολεοδομική νομοθεσία.

Αν είναι εντός του ± 0,80 μ, δεν απαιτείται οικοδομική άδεια.

Αυτό όμως δεν αποκλείει πιθανές εγκρίσεις άλλων υπηρεσιών (Αρχαιολογία, κλπ). Επί πλέον δε (και το πιο σοβαρό) το γεωτεμάχιο συνορεύει με ρέμα

Συνεπώς, το πιο σωστό είναι να απευθυνθείς σε μηχανικό. Η ΥΔΟΜ (Πολεοδομία), λόγω και των υφισταμένων συνθηκών, δεν θα σε εξυπηρετήσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, tetris said:

Οι εργασίες διαμόρφωσης του γηπέδου εμπίπτουν στην πολεοδομική νομοθεσία.

Αν είναι εντός του ± 0,80 μ, δεν απαιτείται οικοδομική άδεια.

Αυτό όμως δεν αποκλείει πιθανές εγκρίσεις άλλων υπηρεσιών (Αρχαιολογία, κλπ). Επί πλέον δε (και το πιο σοβαρό) το γεωτεμάχιο συνορεύει με ρέμα

Συνεπώς, το πιο σωστό είναι να απευθυνθείς σε μηχανικό. Η ΥΔΟΜ (Πολεοδομία), λόγω και των υφισταμένων συνθηκών, δεν θα σε εξυπηρετήσει σωστά.

Φίλε tetris εμένα η ΥΔΟΜ μου απάντησε έτσι μετά από ερώτηση στην Αποκεντρωμένη της Περιφέρειας.

υ.γ Εννοείται ότι το ίδιο με σένα πίστευα και εγώ. Από την άλλη τι να ρωτήσει στην ΥΔΟΜ αν μπορεί να κάνει τοιχίο στο ρέμα?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

βασιλη, σωστα....

μάλλον, το ερωτημα αφορουσε το τοιχειο

"όπως εκανε κι ο απεναντι"

και οχι την διαμορφωση  του χωματος  για φυτευση εληώνε....

τις καλημερες μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.