Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τύπος θεμελίωσης διώροφης κατοικίας από φέρουσα τοιχοποιία


 

Recommended Posts

Αυξημένο κίνδυνο υποσκαφής, υποβολής σε καταναγκασμό λόγω μεταβολών της εδαφικής υγρασίας, κίνδυνο λόγω ριζών κλπ...

 

Φυσικά, και στα 75cm η θεμελίωση θα είναι επιφανειακή, απλά δεν θα είναι "στην επιφάνεια".

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη το "μου βγάζει το πρόγραμμα" δε σημαίνει τίποτα. Αν σήμαινε δε θα έκανα όλη αυτή τη κουβέντα.

1,5 μέτρο κάτω από το φυσικό έδαφος το θυμάμαι κ από τη σχολή πάντως, και με αυτό εννοούσαν επιφανειακή θεμελίωση. Η φέρουσα ικανότητα αυξάνεται με το βάθος θεμελίωσης, οπότε από αυτή την άποψη πάμε σε μεγαλύτερα βάθη θεμελίωσης. . Στο μπετό πάντως είναι πιο εύκολο, γτ θεμελιώνεις τοιχώματα-υπ-τα με πέδιλα+ συνδετήριες ή πεδιλοδοκούς στο βάθος που θέλεις.

Στην περίπτωση της τοιχοποιιας είναι λίγο αντιοικονομικό να ρίξεις σε βάθος 1,5 μ μπετο σαν τοίχωμα κάτω από όλους τους τοίχους...και επιπλέον και το θεμέλιο...

Αλλά τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανονιστική διάταξη για 1,5m. Αν θελήσεις να θεμελιώσεις στα -75cm και έχεις για θεμέλιο μία λωρίδα πλάτους 60cm και ύψους 25cm (υποθετικά τα νούμερα), χρειάζεσαι άλλα 50cm τα οποία δεν έχει λόγο να μην τα κάνεις από τοιχοποιία. Δηλαδή, το πρώτο 0,50m του τοίχου θα είναι κάτω από το έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

(Σε αντίθεση με την Καραντώνη που προτείνει θεμελίωση αυτών σε πέδιλα.)

 

Το βιβλίο της Καραντώνη γενικά θεωρείται από τα πληρέστερα στην Ελλάδα.

Σε ποια σελίδα αναφέρεται αυτό που λες να το δω?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα τα κατακορυφα διαζωματα δεν "κατεβαζουν" και κανενα σοβαρο φορτιο ωστε να θελουν και δικο τους πεδιλο.

 

 

(το συγκεκριμενο βιβλιο το δανεισα και δεν επιστρεψε ποτε :sad: )

Link to comment
Share on other sites

Αν εκ των πραγμάτων αναγκαστείς να θεμελιώσεις στο 1,50μ και κατασκευάσεις τοιχία από Ο/Σ, δεν θα σου βγει πολύ υψηλό το κόστος;

Δεν θα χάσεις κάποια από τα πλεονεκτήματα της φέρουσας τοιχοποιίας;

Μήπως σ' αυτήν την περίπτωση, να έκανες και ένα υπόγειο, πάντα χρήσιμο, αυξάνοντας λίγο ακόμα το βάθος θεμελίωσης;

 

Τον οπλισμό Φ10/15 για αυτό το τοιχίο θεμελίωσης, τον βρίσκω πολύ. Φ8/20 δεν επαρκεί;

 

Σε αρκετά παλιές κατασκευές από φέρουσα τοιχοποιία, αυτό που έχω δει να γίνεται στη θεμελίωση είναι: τοίχος μεγάλου πάχους από λαξευμένους λίθους και σενάζια όπως απεικονίζεται στο βιβλίο του Κοσμόπουλου. Σήμερα δεν νομίζω να χρησιμοποιεί κανείς αυτή τη μέθοδο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα τα κατακορυφα διαζωματα δεν "κατεβαζουν" και κανενα σοβαρο φορτιο ωστε να θελουν και δικο τους πεδιλο.

 

Εκτός αυτού, πάντα υπάρχει η ανάγκη θεμελίωσης των πεσσών...Γι' αυτό θα μου κάνει εντύπωση αν προτείνει πέδιλο η Καραντώνη...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, επειδή το θέμα μου ταιριάζει με τον τίτλο του post θεώρησα ότι είναι καλό να ανέβει εδώ, αν κριθεί ότι χρειάζεται μετακίνηση ας γίνει.

Σε διώροφη προσθήκη κατ΄επέκταση με ξύλινο φέροντα οργανισμό και σύστημα ξύλινης φέρουσας τοιχοποιίας (ξύλινα πάνελ από εταιρία του εξωτερικού που κάνει και την στατική μελέτη) με απασχολεί ο τύπος θεμελίωσης που προτείνουν.

Με έχουν ενημερώσει ότι ο κάθε ξύλινος τοίχος πρόκειται να φέρει στην θεμελίωση συνολικό φορτίο 2tn/m (20 kN/ ανά τρέχον m) συμπεριλαμβανομένων φορτίων στέγης, φορτίων επικαλύψεων πατώματος ορόφου,φορτίων υπερκείμενων τοίχων, φορτίων χιονιού, ανέμου κλπ. Προτείνουν ως τύπο θεμελίωσης πλάκα κοιτόστρωσης με ένα πάχος 25-30cm. Σκέφτηκα για να κάνω έναν έλεγχο, μετρώντας τα συνολικά τρέχοντα μέτρα των τοίχων σε κάτοψη να αθροίσω το συνολικό φορτίο και κατόπιν με διαίρεση των τετραγωνικών μέτρων πλάκας να ανάγω το φορτίο που μου δίνουν σε kN/m2 στην επιφάνεια της πλάκας ώστε να ελέγξω με πίνακες czerny π.χ. επάρκεια πάχους και οπλισμούς.

Ως κατασκευαστική μόρφωση σκέφτομαι μια πλάκα μεγαλύτερου πάχους (35 με 40cm), με οπλισμό όχι μικρότερο του Φ12/15 άνω και κάτω και μόρφωση κρυφών συνδετηρίων δοκών κάτω από κάθε ξύλινο τοίχο.

Πώς σας φαίνονται τα ανωτέρω? δεδομένου ότι δεν έχω εμπειρία στο ανωτέρω σύστημα δόμησης κάθε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη. ευχαριστώ.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ο τρόπος αναγωγής των φορτίων στην πλάκα σου φαίνεται σωστός?

Το μέγεθος φορτίου τοιχοποιίας που μου δίνουν (2 τόνοι ανά τρέχον μέτρο) σου φαίνεται στα πλαίσια της λογικής? γνωρίζω πως οι κατασκευές αυτές είναι πανάλαφρες, ωστόσο δεν έχω τάξη μεγέθους στο μυαλό μου...

Το έδαφος είναι μια συνηθισμένη άργιλος (αρκετά συνεκτική κιόλας ) που πιάνει τα συνήθη όρια (αν επιτρέπεται η έκφραση) των 150-200 kPa.

όπως και να χει ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.