Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιεστικό νερού στο διαμέρισμα


NikPapas

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα, έχω μετακομίσει πρόσφατα σε διαμέρισμα 5ου ορόφου (ενοίκιο), στο οποίο η πίεση του νερού είναι πολύ χαμηλή. Απ' ότι έχω δει δεν υπάρχει κεντρικό πιεστικό για όλη την οικοδομή.

Γνωρίζω πως το να εγκαταστήσω πιεστικό μόνο για το δικό μου διαμέρισμα στα "ρολόγια" του ισογείου θεωρείται παράνομο (διορθώστε με αν κάνω λάθος) και πως ο μόνος τρόπος για να το κάνω νόμιμα, είναι να τοποθετήσω μία δεξαμενή και πάνω στην δεξαμενή το πιεστικό. 

Ερώτηση 1: Η δεξαμενή που πρέπει να τοποθετηθεί; Μπορεί να τοποθετηθεί στο δικό μου διαμέρισμα (μπαλκόνι) μαζί με το πιεστικό;

Ερώτηση 2: Είναι όντως παράνομο και θα έχω πρόβλημα αν τοποθετήσω πιεστικό στη γραμμή μου χωρίς δεξαμενή;

Ερώτηση 3: Τι θα προτείνατε ως την καλύτερη και πιο οικονομική λύση;

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν θα έλεγα να τεκμηριώσουμε το συμπέρασμα ότι "η πίεση του νερού είναι πολύ χαμηλή".

1) Την έχεις μετρήσει; Η μέτρηση γίνεται με την τοποθέτηση ενός μανομέτρου στην εγκατάσταση του διαμερίσματός σου. 

2) Πολύ χαμηλή θεωρώ ότι είναι η πίεση όταν έχω ένα μηχάνημα π.χ. Αντλία Θερμότητας αέρα - νερού και δεν εκκινεί λόγω χαμηλής πίεσης δικτύου (μικρότερη από 1,2 Bar περίπου, ανάλογα και με τον εργοστασιακό τύπο). Ποιες άλλες θα μπορούσαν να θεωρηθούν αιτίες ώστε να χρειάζεσαι μεγάλη πίεση; 

Απαντήσεις:

Ερώτηση 1. Είναι θέμα του στατικού μηχανικού της πολυκατοικίας.

Ερώτηση 2. Είναι και παράνομο και παράλογο!

Ερώτηση 3. Αν η πίεση που θα μετρήσεις στο διαμέρισμά σου είναι >1,2 Bar και έχεις τις συνήθεις καθημερινές ανάγκες που έχουν όλα τα διαμερίσματα, να το αφήσεις όπως είναι. Δεν θα είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.