Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάθετες ιδιοκτησιες


Recommended Posts

Παρακαλώ θέλω τα φώτα σας.το κατάστημα μου βρίσκεται σε μια από τις δύο κάθετες ιδιοκτησίες σε οικοπεδο160τμ και φάτσα 10μ.αναμεσα στα δύο ακίνητα υπάρχει πέρασμα πλάτους 1μ.50εκ. Το δικό μου ακίνητο απέχει από την νοητή μέση γραμμή του οικοπέδου 1μ.25εκ. σύμφωνα με α.ο του 1969.το γειτονικο έχει χτιστεί νωρίτερα χωρίς άδεια .στην πορεία έκανε επέκταση παρανόμως και αυτή τη στιγμή απέχει από τη μεση γραμμή του οικοπέδου 20εκ.υποστηριζει ότι έχει νομιμοποιήσει!!! το κτίριο του.Εχω το Μόνιμο πρόβλημα και ψυχολογικό πόλεμο και μου θέτει περιορισμούς στο άνοιγμα των κουφωμάτων που βγαίνουν στο ενδιάμεσο χώρο αυτό.τα δύο κτήρια έχουν ανεξάρτητες εισόδους από το δρομο.τι δικαιώματα έχω και πως να βάλω τα πράγματα στην θέση τους;;;;

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Helenstyle said:

Παρακαλώ θέλω τα φώτα σας.το κατάστημα μου βρίσκεται σε μια από τις δύο κάθετες ιδιοκτησίες σε οικοπεδο160τμ και φάτσα 10μ.αναμεσα στα δύο ακίνητα υπάρχει πέρασμα πλάτους 1μ.50εκ. Το δικό μου ακίνητο απέχει από την νοητή μέση γραμμή του οικοπέδου 1μ.25εκ. σύμφωνα με α.ο του 1969.το γειτονικο έχει χτιστεί νωρίτερα χωρίς άδεια .στην πορεία έκανε επέκταση παρανόμως και αυτή τη στιγμή απέχει από τη μεση γραμμή του οικοπέδου 20εκ.υποστηριζει ότι έχει νομιμοποιήσει!!! το κτίριο του.Εχω το Μόνιμο πρόβλημα και ψυχολογικό πόλεμο και μου θέτει περιορισμούς στο άνοιγμα των κουφωμάτων που βγαίνουν στο ενδιάμεσο χώρο αυτό.τα δύο κτήρια έχουν ανεξάρτητες εισόδους από το δρομο.τι δικαιώματα έχω και πως να βάλω τα πράγματα στην θέση τους;;;;

Ο ενδιάμεσος χώρος από πάνω είναι ακάλυπτος.θεωρειται κοινόχρηστος;από τα 1.5 μέτρα φάρδους μου αναλογούν τα 1.25.και να μην μπορώ να αεριζω τον  χώρο που δεν έχει άλλο παράθυρο;;;μου απαγορεύεται οι επισκέπτες μου να περνάνε από αυτό το χώρο!!!

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, tetris said:

Για να πάρεις έγκυρη απάντηση, θα πρέπει να ελεγχθούν οι τίτλοι.

Να πάω στην πολεοδομία σε ποιο τμήμα και να ζητήσω τι έγγραφα; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

θα πας στον μηχανικο σου, με τους τιτλους που εχεις....

 αυτος θα παρει απο την ΥΔΟΜ  αυτα που χρειαζονται, αφου συννενοηθει πρωτα με τον δικηγορο σου και δουν την συσταση και οσα αλλα εγγραφα θα χρειαστουν.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

θα πας στον μηχανικο σου, με τους τιτλους που εχεις....

 αυτος θα παρει απο την ΥΔΟΜ  αυτα που χρειαζονται, αφου συννενοηθει πρωτα με τον δικηγορο σου και δουν την συσταση και οσα αλλα εγγραφα θα χρειαστουν.

 

IMG_20200415_210601.thumb.jpg.332186064c39b1d58321de250f9c50d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Helenstyle said:

IMG_20200415_210601.thumb.jpg.332186064c39b1d58321de250f9c50d3.jpg

Το δικό μου είναι το ακίνητο 2.εχω ελπίδα να ασκώ το νόμιμο μου δικαιώμα να ανοίγω το παράθυρο και να περνάνε οι πελάτες μου από την κοινή είσοδο;στην σύσταση λέει ότι η κυρία είσοδο του 1 είναι στην φάτσα.ενω εγώ έχω βεράντα στην λευρα του δρόμου.εαν μπορώ να κάνω κάποιες ενέργειες μπορείτε να με αναλάβετε διότι δεν έχω μηχανικό;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tetris said:

Στην πιάτσα υπάρχουν πολλοί μηχανικοί

Απαγορεύεται η, μέσω του φόρουμ, αναζήτηση μηχανικών ή ψάρεμα πελατών

Δεν το ήξερα.σεβομαι τους όρους του φόρουμ.οποτε μπορείτε να με συμβουλεψετετε εάν μπορεί να τοποθετηθεί νόμιμα κάτι σαν πλεξιγκλας ανάμεσα ώστε να μην ενοχλεί ο ένας τον άλλον με ένα τροπο;εάν μπορεί τότε να ψάξω ένα μηχανικό έξω από το φορουμ

Link to comment
Share on other sites

αυτο που "μπορει" να γινει  ειναι,

να δεις με μηχανικο και δικηγορο το συμβολαιο  της  συστασης και "τί" τακτοποιήσεις εκανε ο αλλος.

Χωρις αυτο δεν μπορει να απαντηθει τπτ.

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.