Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή δημόσιου έργου


gsakel

Recommended Posts

Στην περίπτωση που μια εταιρεία δημοσίων έργων συνεργαστει με ενα μηχανικο ο οποιος θα αναλάβει την εκτέλεση των εργων της ( οργανωση εργοταξιου ,συνεργεια ,λογαριασμούς ,παραγγελίες υλικών και γενικά τον όλο συντονισμό για την κατασκευή του εργου και τα γραφειοκρατικα) σε τι ποσοστό μπορεί να κυμένεται το όφελος που θα έχει ο μηχανικός ή τι αμοιβή θα ανταποκρινόταν στο

συνολο των εργασιων ?

Προκειτε να κάνω συμφωνία με μια εταιρεία που ασχολείτε με δημόσια εργα και θα ήθελα απο συναδέρφους με αντίστοιχες συνεργασίες τις απόψεις τους για το οικονομικο επίπεδο της συνεργασίας μου .

Link to comment
Share on other sites

gsakel δύσκολα θέματα θέτεις ………………….

επιγραμματικά

1ον αξιολόγηση της δουλειάς σου, (πολύς ο χρόνος στα Δ.Ε. )

2ον που είναι το εργοτάξιο εντός εκτός έδρας σου

3ον εμπειρία στα Δ.Ε.

 

Καλή επιτυχία

 

Υ.Γ.

Μην εμπιστεύεσαι κανέναν είναι όλοι ρουφιάνοι

Link to comment
Share on other sites

Επιπρόσθετα σε αυτά που αναφέρει ο @GGBPO:

 

1) Καμία (μα καμία) τεχνική εταιρεία κατασκευής δημοσίων έργων δεν αμείβει σήμερα τους Εργοταξιάρχες της ή/και τον/τους Διευθυντές Έργων της (γιατί μάλλον σε τέτοιες θέσεις αναφέρεται ο @gsakel) με ποσοστό επί του προϋπολογισμού κατασκευής του έργου (εκτός αν είναι και μέτοχοι της εταιρείας και έχουν κάνει τέτοια συμφωνία). Αυτά σταμάτησαν (αμοιβή με ποσοστό επί του προϋπολογισμού) πριν 20 και βάλε χρόνια.

 

2) Η μόνη περίπτωση αμοιβής τέτοιας συνεργασίας (είμαι στο σύστημα 18 χρόνια τώρα) είναι με μπλοκάκι (ΑΠΥ) και μηνιαία αμοιβή (μεικτή, συμπεριλαμβανομένου του 20% της παρακράτησης) Χ 14 + ΦΠΑ των ΑΠΥ, ή ετήσια μεικτή αμοιβή, αναγόμενη σε 12 ή 14 μήνες (ανάλογα με τη συμφωνία που θα κάνετε).

 

3) Απαραίτητα συμφωνητικό που θα κατατεθεί αυτούσιο στην εφορία (όχι το κόλπο με τις τριμηνιαίες καταστάσεις), που θα αναγράφει την ετήσια μεικτή αμοιβή (ή την μηνιαία-δόση, κάνοντας οπωσδήποτε αναφορά σε αριθμό πληρωτέων μηνών-δόσεων (12 και όχι 14, γιατί τότε θεωρείσαι μισθωτός από την εφορία)), αναφορά ότι το ΦΠΑ βαρύνει τον εργοδότη (έχουν δει πολλά τα μάτια μου), αναφορά ποιόν βαρύνουν οι ασφαλιστικές εισφοράς (εταιρεία ή μηχανικό), κλπ. Άλλες εταιρείες δεν σου πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ και άλλες στο πληρώνουν (οι περισσότερες με την προϋπόθεση ότι θα τους "δώσεις" το ΜΕΚ σου ή το ΜΕΕΠ σου, αν έχεις, χωρίς περαιτέρω αμοιβή). Παλιότερα, προ κρίσης και πριν τους Ο.Α. (2004), οι περισσότερες στο πλήρωναν, χωρίς απαραίτητα να σου ζητήσουν το ΜΕΚ σου. Αν όμως στο πληρώνουν, πιθανότατα θα σου ζητήσουν να το "καλύψεις" με ΑΠΥ.

 

3) Οι παραπάνω αμοιβές καθορίζονται κυρίως από:

α) Αμοιβές πιάτσας (σήμερα οικονομική κρίση, πέφτουν οι αμοιβές).

β) Εμπειρία μηχανικού σε χρόνια εμπλοκής στη επάγγελμα και ειδικότερα στην κατασκευή (πραγματική, όχι από κτήση πτυχίου).

γ) Συγκεκριμένη εμπειρία μηχανικού σε σχέση με το αντικείμενο κατασκευής του Δ.Ε. (π.χ. αν το Δ.Ε. είναι βιολογικός καθαρισμός ή ενεργειακό ή μεγάλο κτιριακό).

δ) Μέγεθος έργου, δηλαδή προϋπολογισμός κατασκευής, αριθμός προσωπικού που θα έχεις από κάτω σου (και της εταιρείας και των υπεργολάβων-συνεργείων), εξοπλισμός που θα χρειαστεί για την κατασκευή (μηχανήματα, γερανοί, κλπ.), αν το έργο είναι μελετοκατασκευή θα έχεις και τον συντονισμό-έλεγχο των μελετητών, κλπ.

ε) Τοποθεσία έργου σε σχέση με την έδρα σου-σπίτι σου. Αν είσαι πάνω από 100-150 χλμ. μακριά, θα πρέπει να σου παρέχουν διαμονή και έξοδα αυτής.

στ) Μέγεθος εταιρείας σε σχέση με υποστήριξη από τα κεντρικά και με τον αριθμό προσωπικού της εταιρείας που θα έχεις από κάτω σου (μηχανικοί, εργοδηγοί, αρχιτεχνίτες, κλπ.). Όσο πιο μικρή είναι μια εταιρεία και όσο μικρότερος ο προϋπολογισμός του έργου, τόσο θα περιμένουν να τα κάνεις όλα μόνος σου, συμπεριλαμβανομένης ακόμα και της φασίνας.

ζ) Ωράριο απασχόλησης. Μέγιστη παράμετρος. Έχω "χτυπήσει" μέχρι και 18ωρο Χ 7 μέρες Χ 52 εβδομάδες/χρόνο.

 

4) Ανάλογα με τα παραπάνω α) έως και ζ) είναι και η αμοιβή που θα ζητήσεις. Τα όρια, όπως καταλαβαίνεις έχουν μεγάλη διακύμανση και όσα πιο πολλά ξέρεις για τα παραπάνω, τόσο πιο ακριβής μπορείς να είσαι. Χοντρικά σε ετήσια βάση (μεικτά προ ΦΠΑ πάντα) από 40.000 έως 120.000.

 

@gsakel Επειδή δεν μπαίνω πολύ συχνά στο forum (1 φορά την εβδομάδα συνήθως), λόγω του ότι η ημέρα έχει μόνο 24ώρες, αν βιάζεσαι και θέλεις περισσότερες πληροφορίες άμεσα, βρες απαντήσεις για τα α) έως ζ) και στείλε μου γραπτό μήνυμα στο Skype (η διεύθυνση είναι στο profile μου).

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Link to comment
Share on other sites

4) Ανάλογα με τα παραπάνω α) έως και ζ) είναι και η αμοιβή που θα ζητήσεις. Τα όρια, όπως καταλαβαίνεις έχουν μεγάλη διακύμανση και όσα πιο πολλά ξέρεις για τα παραπάνω, τόσο πιο ακριβής μπορείς να είσαι. Χοντρικά σε ετήσια βάση (μεικτά προ ΦΠΑ πάντα) από 40.000 έως 120.000.

 

Συγγνώμη φίλε και συνάδελφε Lakis Bidis αλλά έχεις δει εσύ ετήσια 120.000€???

Είμαι 13 χρόνια στο σύστημα των δημοσίων έργων κάνοντας ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ με τρελά ωράρια και πάνω από 49.000 δεν έχω δει... μήπως κάνω κάτι στραβα???

 

ΑΝΟΙΞΕ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΤΙΑ γιατι 49 με 120.......... όπως και να το κάνουμε έχει κάποια διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε mikepolti ο συνάδερφος Lakis Bidis έχει απόλυτο δίκιο

Γιατί Έμεσα ή άμεσα παίζουν και ποσά άνω των 120.000,00 χιλ. ευρώ

Κυρίως σε « συναδέρφους » στελέχη υψηλά ιστάμενα

Και άτομα μη μηχανικούς που κάνουν μεγάλες παραγγελίες ……προμήθειες

Και επιλέγουν υπεργολάβους για τα έργα τους.

 

Είναι πολλά τα λεφτά ΑΡΗΗΗΗΗ

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψε ο συνάδερφος @ggbpo για τα €120.000.

 

Σαφώς και δεν τα έχω δει, ξέρω όμως περιπτώσεις που τα βλέπουν. Βέβαια μετά τα 55 και με 30 (+) χρόνια στο επάγγελμα, και όχι απαραίτητα με λαμογιές, όπως περιγράφει ο @ggbpo. Υπάρχουν όμως και αυτοί που τα βγάζουν στα 35-40, όπως περιγράφει ο @ggbpo. Εγώ είμαι περίπου (ελαφρώς πιο πάνω) στα μισά, αλλά 44 ετών, 21 χρόνια από πτυχίο και 18 πραγματικά χρόνια εμπειρίας, με 4 πακέτα τσιγάρα την ημέρα, 3 έλκη και διάφορα άλλα "ιατρικού" ενδιαφέροντος.

 

Βέβαια από το 2005 και μετά οι μεγαλο-μεσαίες εταιρείες κάνουν και πολλά ιδιωτικά έργα, με τιμές κοντά ή στο κόστος, για να κρατηθούν, αφού τα δημόσια "στέρεψαν" (ας είναι καλά ο "τσοπάνος", η κρίση και η ΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψε ο συνάδερφος @ggbpo για τα €120.000.

 

Σαφώς και δεν τα έχω δει, ξέρω όμως περιπτώσεις που τα βλέπουν. Βέβαια μετά τα 55 και με 30 (+) χρόνια στο επάγγελμα, και όχι απαραίτητα με λαμογιές, όπως περιγράφει ο @ggbpo. Υπάρχουν όμως και αυτοί που τα βγάζουν στα 35-40, όπως περιγράφει ο @ggbpo. Εγώ είμαι περίπου (ελαφρώς πιο πάνω) στα μισά, αλλά 44 ετών, 21 χρόνια από πτυχίο και 18 πραγματικά χρόνια εμπειρίας, με 4 πακέτα τσιγάρα την ημέρα, 3 έλκη και διάφορα άλλα "ιατρικού" ενδιαφέροντος.

 

Βέβαια από το 2005 και μετά οι μεγαλο-μεσαίες εταιρείες κάνουν και πολλά ιδιωτικά έργα, με τιμές κοντά ή στο κόστος, για να κρατηθούν, αφού τα δημόσια "στέρεψαν" (ας είναι καλά ο "τσοπάνος", η κρίση και η ΕΕ).

 

Καταρχήν, ευχαριστώ για τις απαντήσεις... εγώ πάντως που ανήκω στις ηλικίες 35-40, στην παρούσα φάση δεν βλέπω τι μπορεί να αλλάξει και στα 50 μου να διπλασιάσω τα έσοδά μου... επικρατεί τρελή γκρίνια...

Δυστυχώς τις περιπέτειες με την υγεία μας δεν τις γλυτώνουμε.... αν, δε, είσαι και λίγο περισσότερο τυπικός στις υποχρεώσεις σου.... αστα να πάνε...

Και φυσικά το πιο σωστό το είπε ο συνάδελφος ggbpo:

Μην εμπιστεύεσαι κανέναν είναι όλοι ρουφιάνοι

 

Άντε, και καλή δύναμη σε όλους μας... (κάθε πρόταση για αύξηση των εσόδων είναι αποδεκτή...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.