Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας!
Η ερώτηση αφορά  ένα κατάστημα το οποίο στο αρχιτεκτονικό φαίνεται σαν δύο. Σήμερα κατάφερα να πάρω το συμβολαιογραφικό έγγραφο στο οποίο τα αναφέρει και τα δύο καταστήματα αλλά αναγράφει ότι είναι ενοποιημένα. Και τα δύο ανήκουν στο ίδιο άτομο και υπάρχουν δύο διαφορετικά ΚΑΕΚ. Μπορώ να προχωρήσω για την έκδοση μικρής κλίμακας ανεβάζοντας δύο αποσπάσματα (κτηματολόγιο) και τη νέα κάτοψη (συν ότι άλλο ζητείται) ή πιστεύετε μπορεί να έχω θέμα μελλοντικά? Δε θα τροποποιηθούν μελέτες ούτε θα γίνουν εργασίες σε κοιν. χώρους.
*Στο μισθωτήριο ο μεσίτης το αναφέρει σαν ένα κατάστημα.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Yiannis1989 said:

Καλησπέρα σας!
Η ερώτηση αφορά  ένα κατάστημα το οποίο στο αρχιτεκτονικό φαίνεται σαν δύο. Σήμερα κατάφερα να πάρω το συμβολαιογραφικό έγγραφο στο οποίο τα αναφέρει και τα δύο καταστήματα αλλά αναγράφει ότι είναι ενοποιημένα. Και τα δύο ανήκουν στο ίδιο άτομο και υπάρχουν δύο διαφορετικά ΚΑΕΚ. Μπορώ να προχωρήσω για την έκδοση μικρής κλίμακας ανεβάζοντας δύο αποσπάσματα (κτηματολόγιο) και τη νέα κάτοψη (συν ότι άλλο ζητείται) ή πιστεύετε μπορεί να έχω θέμα μελλοντικά? Δε θα τροποποιηθούν μελέτες ούτε θα γίνουν εργασίες σε κοιν. χώρους.
*Στο μισθωτήριο ο μεσίτης το αναφέρει σαν ένα κατάστημα.

Ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα, 

Αν στην πολεοδομική κάτοψη φαίνονται σαν δύο διαμερίσματα και δεν έχει γίνει υπαγωγή σε κάποιο νόμο αυθαιρέτων πριν εκδόσεις άδεια μικρής κλίμακας θα πρέπει να κάνεις υπαγωγή στο Ν.4495/17 για λειτουργική συνένωση καταστημάτων και ότι άλλες παραβάσεις μπορεί να διαπιστώσεις. Θεωρώ ότι στην συνέχεια εφόσον θα έχει γίνει και λειτουργική συνένωση των καταστημάτων πολεοδομικά θα μπορέσεις να εκδώσεις μια άδεια μικρής κλίμακας. 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dlykos1997 said:

Καλησπέρα, 

Αν στην πολεοδομική κάτοψη φαίνονται σαν δύο διαμερίσματα και δεν έχει γίνει υπαγωγή σε κάποιο νόμο αυθαιρέτων πριν εκδόσεις άδεια μικρής κλίμακας θα πρέπει να κάνεις υπαγωγή στο Ν.4495/17 για λειτουργική συνένωση καταστημάτων και ότι άλλες παραβάσεις μπορεί να διαπιστώσεις. Θεωρώ ότι στην συνέχεια εφόσον θα έχει γίνει και λειτουργική συνένωση των καταστημάτων πολεοδομικά θα μπορέσεις να εκδώσεις μια άδεια μικρής κλίμακας. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι πήγα και στην πολεοδομία γιατί ο ιδιοκτήτης δεν είναι και πολύ συνεργάσιμος και δεν υπάρχει κάποια διαφορετική κάτοψη. Η συμβολαιογράφος μου είπε ότι δε χρειάζεται κάτι επειδή είναι όμορα και ανήκουν στον ίδιο. Μου φάνηκε περίεργο. Σε ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερε η συμβολαιογράφος από άδειες θα μου έκανε εντύπωση .... εδώ οι μηχανικοί δυσκολεύονται να εντοπίσουν την κατάλληλη άδεια. Προφανώς απάντησε λανθασμένα, αλλά δικαιολογείται αφού δεν έχει ούτε τη γνώση, ούτε την αρμοδιότητα να απαντήσει.

Αφού λοιπόν στα σχέδια της οικοδομικής άδειας φαίνονται δύο καταστήματα θα πρέπει να γίνει πρώτα ενοποίηση είτε με άδεια, είτε με τακτοιποίηση και μετά έκδοση οποιασδήποτε άλλης άδειας. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε περίπτωση που εκδίδουμε άδεια μικρής κλίμακας για ενοποίηση χώρου κουζίνας με σαλόνι και υπάρχουν ταυτόχρονα εργασίες που εμπίπτουν στο άρθρο 30 αυτές απλώς αναφέρονται στην τεχνική έκθεση της άδειας μικρής κλίμακας και ότι εμπίπτουν στο άρθρο 30, χωρίς όμως να συμπεριληφθούν στον προϋπολογισμό που υποβάλλεται;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

έχω μια απορία.... πλέπει να βγει μια άδεια μικρής κλίμακας και να αναλάβω και όλες τις εργασίες μαζί με την επίβλεψη για πολυκατοικία (καθαίρεση σοβα, σοβάτισμα, βάψιμο και υγρομόνωση ταράτσας) 

Έχει γίνει διαχωρισμός των οριζόντιων ιδιοκτησιών από συμβολαιογράφο και έχουν μαζέψει τα χρήματα σε ένα κοινό λογαριασμό που τον έχουν οι τρεις διαχειριστές.

Το πρόβλημα μου είναι ότι η πολυκατοικία δεν έχει ΑΦΜ και οι διαχειριστές δεν θέλουν να βγει στο όνομα τους μία τέτοιο μεγάλη απόδειξη παροχής υπηρεσιών αλλά να βγει σε κάθε ιδιοκτήτη χωριστά........

Η ερώτηση μου είναι σε ποιον θα βγάλω την άδεια μικρής κλίμακας, και πως είναι δυνατόν να κοπούνε τόσες πολλές ΑΠΥ (περίπου 20) για τις εργασίες που περιέγραψα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα μπορούσε να σε εξουσιοδοτήσει ο διαχειριστής της οικοδομής ώστε να βγει η άδεια στο όνομα του. Για το θέμα των παραστατικών, αν η οικοδομή έχει πίνακα ποσοστών, πολύ πιθανόν να έχει και πίνακα ποσοστού δαπανών, οπότε το συνολικό ποσό θα επιμεριστεί βάσει αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν κατάλαβα μόνο αν μπορώ τελικά να κόψω μία ή πολλές ΑΠΥ?? 

για να μην έχω πρόβλημα. 

 

Edited by evaevaggelia
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.