Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

On 14/6/2024 at 12:29 ΜΜ, ppanag said:

Αν ήξερε η συμβολαιογράφος από άδειες θα μου έκανε εντύπωση .... εδώ οι μηχανικοί δυσκολεύονται να εντοπίσουν την κατάλληλη άδεια. Προφανώς απάντησε λανθασμένα, αλλά δικαιολογείται αφού δεν έχει ούτε τη γνώση, ούτε την αρμοδιότητα να απαντήσει.

Αφού λοιπόν στα σχέδια της οικοδομικής άδειας φαίνονται δύο καταστήματα θα πρέπει να γίνει πρώτα ενοποίηση είτε με άδεια, είτε με τακτοιποίηση και μετά έκδοση οποιασδήποτε άλλης άδειας. 

Σε ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, evaevaggelia said:

Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν κατάλαβα μόνο αν μπορώ τελικά να κόψω μία ή πολλές ΑΠΥ?? 

για να μην έχω πρόβλημα. 

 

Είτε κόψεις μία είτε πολλές δεν υπάρχει πρόβλημα για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Πριν μερικούς μήνες εκδόθηκε μια ΕΕΜΚ για θερμομόνωση. Οι εργασίες έγιναν κι επίσης τακτοποιήθηκαν και οι υποχρεώσεις ως προς το ΙΚΑ.

Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να αλλάξει δυο ανοίγματα .

Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί?

Να γίνει αναθεώρηση της μικρής κλίμακας και αν ναι, με το ΙΚΑ που η καρτέλα του έργου έχει κλείσει τι γίνεται?

Να κάνω νέα μικρής κλίμακας? Επίσης η "ολοκλήρωση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας " που υπάρχει ως επιλογή στο σύστημα τι ακριβώς είναι? Ευχαριστώ

 

Edited by aspire
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν είναι σωστό να υπάρχουν 2 ΕΕΔΜΚ σε ισχύ για το ίδιο ακίνητο. Θα μπορούσες είτε να κάνεις αναθεώρηση την υπάρχουσα και να πας μετά στο ΕΦΚΑ να εξηγήσεις τι έχει γίνει και θα σου πούνε αυτοί πως θα γίνει από άποψη νέου ΑΜΟΕ. Η 2η περίπτωση αφορά αυτό που έχεις αναφέρει, δηλ. κάνεις ολοκλήρωση της υπάρχουσας στο σύστημα και ακολούθως εκδίδεις νέα αναφορικά με τις αλλαγές στα ανοίγματα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, δεν είναι σωστό να υπάρχουν 2 ΕΕΔΜΚ σε ισχύ για το ίδιο ακίνητο. Θα μπορούσες είτε να κάνεις αναθεώρηση την υπάρχουσα και να πας μετά στο ΕΦΚΑ να εξηγήσεις τι έχει γίνει και θα σου πούνε αυτοί πως θα γίνει από άποψη νέου ΑΜΟΕ. Η 2η περίπτωση αφορά αυτό που έχεις αναφέρει, δηλ. κάνεις ολοκλήρωση της υπάρχουσας στο σύστημα και ακολούθως εκδίδεις νέα αναφορικά με τις αλλαγές στα ανοίγματα.

Α, πολύ ωραία, άρα αυτό πετυχαίνεις με την επιλογή της ολοκλήρωσης εργασιών? τερματίζεις πρακτικά την άδεια που θα είχε ισχύ 1 χρόνο?

Νομίζω ότι αυτό με βολεύει περισσότερο στη συγκεκριμένη περίπτωση

Σ ευχαριστώ

 

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο

Επειδή το προχώρησα στην ολοκλήρωση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας, η "τεχνική έκθεση-αναφορά στα τροποποιούμενα στοιχεία & μελέτες" που ζητάει ως δικαιολογητικό τι πρέπει να περιέχει? Εγώ απλά να κλείσω την άδεια για τη θερμομόνωση θέλω, δεν έχω αλλάξει κάτι

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται.
Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής
δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις
τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" .
 Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσεις μια σύντομη τ.ε. που να αναφέρει οτι επειδή οι εργασίες τοποθέτησης της εξωτ. θερ/μσης έχουν ολοκληρωθεί δεν υπάρχει λόγος να παραμένει ανοικτή η εν λόγω πράξη στο σύστημα. Ή γράψε κάτι παρεμφερές.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανένας σε περίπτωση ΕΕΔΜΚ όπου όλες οι εργασίες θα γίνουν από υπεργολάβο ο οποίος θα εκδώσει ΤΠΥ, αν απαιτείται να γίνει απογραφή του έργου στον ΕΦΚΑ και τι δηλώνεται σε αυτήν την περίπτωση στον Πίνακα 3;

Link to comment
Share on other sites

Καθαίρεση εσωτερικού τοίχου και κατ' επέκταση αλλαγή εσωτερικών διαρρυθμίσεων και συνοδευτικές εργασίες (αντικατάσταση κουφωμάτων, πλακάκια, βαψίματα κλπ). Ο υπεργολάβος δηλώνει ότι θα εκδώσει ΤΠΥ που θα περιλαμβάνει όλες τις εργασίες αναλυτικά και δεν χρειάζεται να γίνει απογραφή στον ΕΦΚΑ για το έργο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.