Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλσπέρα σας,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας: Περίπτωση δύο διαμερισμάτων σε πολυκατοικία (μεσοτοιχία), που θέλουν να ρίξουν τη μεσοτοιχία και να πάρουν ένα τμήμα από το διπλανό διαμέρισμα για να μεγαλώσει το πρώτο, και να παραμείνουν πάλι δύο διαμερίσματα. Δεν γνωρίζω ακόμη αν είναι ο ίδιος ιδιοκτήτης και στα δύο διαμερίσματα ή είναι δύο (γονιός/παιδί, πρόκειται για οικογένεια). Ο πελάτης μου εμένα είναι αυτός που θέλει να μεγαλώσει το ακίνητο του.

1. Για αυτή την εσωτερική διαρρύθμιση, αρκεί να εκδοθεί άδεια εργασιών μικρής κλίμακας; 

2. Αν είναι δύο οι ιδιοκτήτες πως αντιμετωπίζεται; Πρέπει για αυτή την αλλαγή, αφού τους επηρεάζει και τους δύο, να υποβάλλουν και οι δύο άδεια εργασιών μικρής κλίμακας ή αρκεί να γίνει μια (του πελάτη μου) και ίσως να έχει υπεύθυνση δήλωση πως συνενεί και ο άλλος ιδιοκτήτης σε αυτή την αλλαγή; 

3. Φαντάζομαι αν ο ιδιοκτήτης είναι ένας, μια άδεια αρκεί.

4. Τέλος, εφόσον εκδοθεί η όποια άδεια απαιτείται, πολεοδομικά δεν εκκρεμεί κάτι άλλο;

Σας ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι βασικό πρωταρχικά  να ξεκαθαρίσεις το ιδιοκτησιακό καθεστώς . Αν είναι του ίδιου ιδιοκτήτη αρκεί η ΕΕΔΜΚ σαν μια άδεια. Αν διαφορετικοί ιδιοκτήτες κοινή αίτηση για ΕΕΔΜΚ. Σε κάθε δε περίπτωση απαιτείται και τροποποίηση της Σ.Ο.Ι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, venezia said:

Είναι βασικό πρωταρχικά  να ξεκαθαρίσεις το ιδιοκτησιακό καθεστώς . Αν είναι του ίδιου ιδιοκτήτη αρκεί η ΕΕΔΜΚ σαν μια άδεια. Αν διαφορετικοί ιδιοκτήτες κοινή αίτηση για ΕΕΔΜΚ. Σε κάθε δε περίπτωση απαιτείται και τροποποίηση της Σ.Ο.Ι.

Καλημέρα σας, με ενημέρωσαν πως τα δύο διαμερίσματα έχουν δωθεί με γονική παροχή σε δύο αδέρφια (το ένα από τον πατέρα στο ένα παιδί και το άλλο απο τη μητέρα στο δεύτερο παιδί). Γνωρίζετε πως χρειάζεται να χειριστώ την αίτηση για ΕΕΔΜΚ; Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο παρακάτω. 

Πελάτης μου θέλει να δημιουργήσει άνοιγμα στον φωταγωγό ενός διαμερίσματός του. Δεδομένου ότι το ποσοστό συνιδιοκτησίας του επί του οικοπέδου είναι 800/1000, μπορεί να το κάνει χωρίς να ζητήσει συναίνεση από τους υπόλοιπους;

Ευχαριστώ,  

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, architect83 said:

Καλημέρα σας, με ενημέρωσαν πως τα δύο διαμερίσματα έχουν δωθεί με γονική παροχή σε δύο αδέρφια (το ένα από τον πατέρα στο ένα παιδί και το άλλο απο τη μητέρα στο δεύτερο παιδί). Γνωρίζετε πως χρειάζεται να χειριστώ την αίτηση για ΕΕΔΜΚ; Σας ευχαριστώ.

Σου απάντησα στο προηγούμενο post μου. Μία (1) Κοινή αίτηση των 2 αδερφών για ΕΕΔΜΚ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vagias said:

Καλημέρα σας, 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο παρακάτω. 

Πελάτης μου θέλει να δημιουργήσει άνοιγμα στον φωταγωγό ενός διαμερίσματός του. Δεδομένου ότι το ποσοστό συνιδιοκτησίας του επί του οικοπέδου είναι 800/1000, μπορεί να το κάνει χωρίς να ζητήσει συναίνεση από τους υπόλοιπους;

Ευχαριστώ,  

 

Αν το επιτρέπει ο κανονισμός Σ.Ο.Ι. : ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, vagias said:

Καλημέρα σας, 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο παρακάτω. 

Πελάτης μου θέλει να δημιουργήσει άνοιγμα στον φωταγωγό ενός διαμερίσματός του. Δεδομένου ότι το ποσοστό συνιδιοκτησίας του επί του οικοπέδου είναι 800/1000, μπορεί να το κάνει χωρίς να ζητήσει συναίνεση από τους υπόλοιπους;

Ευχαριστώ,  

 

Σε περίπτωση που ειδικά είναι κλειστός φωταγωγος και ουσιαστικά δεν μεταβαλονται οι όψεις δεν θεωρώ ότι χρειάζεται συνεναιση. Σίγουρα θα χρειαζόταν για μεταβολή ανοιγματων στις κεντρικές όψεις του κτιρίου. Δεν γνωρίζω αν είναι σωστη βέβαια η σκέψη μου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.