Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους μας, 

Εκδίδω ΕΕΔΜΚ για λειτουργική συνένωση χώρων και εσωτερικές διαρρυθμίσεις με αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κλειστή θέση στάθμευσης. Οι χώροι που συνενώνονται βρίσκονται σε κτήριο με επικρατούσα χρήση κατοικία. Οι εργασίες που θα γίνουν επιφέρουν τροποποίηση των ηλεκτρικών και έχει συνταχθεί τροποποιημένη μελέτη.

Πως θα συμπεριλάβω τις ηλεκτρολογικές εργασίες στον προϋπολογισμό με ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β;

Η μόνη σχετική κατηγορία είναι ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ και οι επιλογές μου εκεί είναι ΚΑΤΟΙΚΙΑ, ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, ΓΡΑΦΕΙΟ.

Επιλέγω ΚΑΤΟΙΚΙΑ επειδή είναι το δυσμενέστερο (πιο ακριβό) και η επικρατούσα χρήση του κτηρίου; Επιλέγω ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ επειδή είναι η αρχική χρήση των χώρων που συνενώνονται και αλλάζουν χρήση σε κλειστή θέση στάθμευσης;

Είναι τελείως λάθος να συμπεριλάβω εργασία ηλεκτρικών εγκαταστάσεων αφού εγκαταστάσεις υπάρχουν ήδη και απλά τροποποιούνται; Αν ναι, πως τότε θα συμπεριλάβω τις τροποποιήσεις των ηλεκτρικών στον προϋπολογισμό;

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει συνάδελφοι? Ομολογώ πως έχω κολλήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

33 λεπτά πριν, GP80 said:

Είναι τελείως λάθος να συμπεριλάβω εργασία ηλεκτρικών εγκαταστάσεων αφού εγκαταστάσεις υπάρχουν ήδη και απλά τροποποιούνται; Αν ναι, πως τότε θα συμπεριλάβω τις τροποποιήσεις των ηλεκτρικών στον προϋπολογισμό;

Καλησπέρα, δεν είναι λάθος το σκεπτικό σου. Από την άλλη δεν θα έχανα προσωπικά χρόνο για κάτι το οποίο πρακτικά δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς, και εφόσον ο προϋπολογισμός σου ήδη βγαίνει πολύ λιγότερο από 25 χιλ. Προσωπικά θα διάλεγα το 25.02 που αφορά επαγγελματικό χώρο και θα πείραζα τα τετ. μέτρα ώστε να βγει ένα ρεαλιστικό ποσό πιάτσας, πχ. 700Ε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@akis73 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μπορώ να πω ότι με καθησύχασες.

Μια μικρή διευκρίνηση: για να βγει το ποσό των 700 πρέπει να δώσω 120 μ2, ενώ ο συνενωμένος χώρος είναι 34 μ2. Θα ήταν αποδεκτό να δηλώσω 700 κατ' αποκοπή αντί για μ2;

Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι, προφανώς αν βάλεις τα 34τμ θα βγει πολύ μικρό το ποσό. Αν θες μάθε από τον ηλεκτρολόγο πόσο περίπου θα βγουν οι εργασίες όπως σου είπα και πιο πάνω, και βάλε την αντίστοιχη επιφάνεια, αφού πρακτικά δεν θα ελεγχθεί κάτι. Δεν έχει καμία σημασία τι θα βάλεις εκεί πέρα, αρκεί να φαίνεται η σούμα <25χιλ ευρώ για τον προϋπολογισμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλσηπέρα, συνάδελφοι.

Σε ισόγειο διαμέρισμα τριώροφης οικοδομής, στον πίσω ακάλυπτο χώρο κατασκευάστηκε στέγαστρο με μεταλλικά υποστυλωματα και επικάλυψη κεραμίδια το οποίο και τακτοποιήθηκε με τον Ν.4495/17. Ο πελάτης θέλει τώρα να επισκευάσει αυτό το στέγαστρο πλήρως (ενίσχυση υποστυλωμάτων,  αντικατάσταση κεραμιδιών) γιατί είναι σε πολύ κακή κατάσταση. Μπορώ να βγάλω ΕΕΔΜΚ και σε ποια κατηγορία; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λογικά αυτό που θες γίνεται όχι με ΕΕΔΜΚ αλλά με έγκριση εργασιών. Δες το ν.4495/17, άρθρο 107, παρ. 5β.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @akis73 έχω δει ότι έχεις εκφράσει κατά καιρούς τον προβληματισμό σου για τον προϋπολογισμό της ΕΕΔΜΚ και λόγω της παραπάνω ανάρτησης διαπίστωσα γιατί. Όμως γιατί επιλέγεις να βάλεις ρεαλιστικές τιμές; Προκύπτει από κάποια διάταξη που μου διαφεύγει ή είναι προσωπική σου επιλογή ως ορθότερη αντιμετώπιση; Μήπως το κάνεις μόνο σε εργασίες που δεν είναι ξεκάθαρος ο υπολογισμός βάσει παραρτήματος;

Και μια ακόμα ερώτηση για όποιον γνωρίζει, ως προς εργασίες αλλαγής χρήσης με ΕΕΔΜΚ:

Αυτονόμηση ύδρευσης με εγκατάσταση νέας παροχής (από το πεζοδρόμιο ως την ιδιοκτησία) μπορεί ως εργασία να μπει στη μικρής κλίμακας (άσχετα από συναινέσεις); Η ΕΥΔΑΠ στα δικαιολογητικά δεν έχει απαίτηση ως προς το είδος της άδειας, αλλά δεν ξέρω αν το άρθρο 5, παρ. 1 του ΝΟΚ δημιουργεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι τώρα τι έχω αναφέρει παλαιότερα, αλλά ναι, στο παράδειγμα με τα ηλεκτρολογικά, επειδή το ποσό βάσει τετ. μέτρων βγαίνει αστείο, θα έβαζα ένα τελικό ποσό πιο κοντά σε τιμές πιάτσας και φυσικά επιτρέπεται να βάζεις παραπάνω, υπάρχει βέβαια το όριο των 25 χιλ ανά ιδιοκτησία.

Για το άλλο το θέμα που ρωτάς, αν δεν κάνω λάθος το έχεις αναρτήσει και αλλού, οπότε θα σου απαντήσουν από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.