Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑΠ σε μη ηλεκτροδοτούμενο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Η μητέρα μου κατείχε ένα οικόπεδο με χρησικτησία και φέτος επειδή ήθελε να μου το μεταβιβάσει ξεκινήσαμε τις διαδικασίες για να φτιάξουμε συμβόλαια. Μας ζήτησαν ένα πιστοποιητικό περί μη οφειλής ΤΑΠ. Το οικόπεδο είναι εντός σχεδίου και ποτέ δεν είχε ρεύμα. Εν τω μεταξύ η μητέρα μου μάλλον δεν έχει πληρώσει ποτέ ΤΑΠ, τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

θα το δηλωσετε στο Δημο σαν αχτιστο οικοπεδο

θα πληρωσετε αναδρομικα για ΤΑΠ απο 1-1-20 [μιλαμε για μικροποσό]

Για αυτα ...και οσα άλλα θα χρειαστουνε

ξεκινας απο τον συμβ/φο που θα κανει το συμβόλαιο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι μια ακόμα πληροφορία. Αν δηλώσω το ακίνητό της μητέρας μου, μου ζητάει ημερομηνία έναρξης αλλαγής τμ εκεί τι ημερομηνία βάζω;

Link to comment
Share on other sites

ειχες πει οτι δεν το δηλωνε, άρα δεν τιθεται θεμα εναρξης αλλαγης τμ.

άν εννοεις  οτι δηλωνε μεν αλλά,  άλλα τμ.

Δεν υπάρχει , ούτε παιρνει απάντηση, αυτο που λες..." Αν δηλώσω το ακίνητό της μητέρας μου, "

Για να δωσω "μία"  απαντηση,   τα τμ.    παντοτε ηταν ίδια...αυτα τα δηλωσει, ...ούτε λιγωτερα, ούτε περισσοτερα.

Το οικοπεδο ειναι αυτο που δειχνει στο τοπογραφικο ο μηχανικος -κατα δικη  σας υπόδειξη- κατα θεση εμβαδον και ορια.

[αν δεν πας σε συμβ/φο και μηχανικο...παλι θα εχεις αποριες...για πολυ απλα θεματα]

αυτα απο μενα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.