Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευθύνη διαχείρισης υπογέιων υδάτων


Recommended Posts

Στο σπίτι μου υπάρχει απολύτως στεγανός αποχετευτικός βόθρος Ο Δήμος που διαμένω δεν έχει αποχετευτικό
 
Όταν ήδη κάναμε εκσκαφές για τα θεμέλια, υπήρχε υπόγειο ρεμα νερού που περνάει από κάτω .
 
Αναλύσαμε τότε το νερό (δυστυχώς δεν βρήκα ξανά το χαρτί που περιείχε κολοβακτηρίδια προφανώς γιατί οι υπόλοιποι βόθροι της περιοχής είναι  απορροφητικοί) και άρα το ρεμα του νερού συμπαρασύρει και κάποια λύματα
 
Κατασκευάσαμε έναν επιπλέον -μη απορροφητικό βόθρο- όπου ουσιαστικά λειτουργεί ως αποχέτευση ομβρίων με την προοπτική να συνδεθεί κάποτε με την κεντρική αποχέτευση
 
Μέχρι πέρσι δεν υπήρχε πρόβλημα και η απορροή γινόταν κανονικά.
 
Φέτος το χειμώνα η στάθμη του έφτασε ψηλά με αποτέλεσμα να πλημμυρίζει το υπόγειο της μητέρας μου. Προφανώς η απορροφητικότητα του εδάφους έχει κορεσθεί. Αν και φέραμε βυτίο που τον άδειασε την επόμενη ήταν πάλι γεμάτος.
Η λύση που εφαρμόστηκε ήταν αντλία που βγάζει τα νερά στο δρόμο. Ο γείτονάς μου δεν θέλει να βγάζω τα υπόγεια νερά στο δρόμο και με θεωρεί παράνομο και υπεύθυνο να τα διαχειριστώ εγώ (έτσι είπε και ο αστυνομικός που ήρθε και ήθελε να είναι τυπικός :ήρθε-κατέγραψε -έκανε σύσταση - έφυγε)
Επομένως η ερωτήσεις είναι :
 
Ποιος έχει την ευθύνη απορροής /διαχείρισης των υπογείων υδάτων που καταλήγουν στο οικόπεδό μου ;
 
Μήπως θα πρέπει να είναι ευθύνη του δήμου ή ποιου άλλου σε περίπτωση που οχλούν?
 
Εν ολίγοις, θεωρώ ότι δεν φέρω ευθύνη, αλλά θα πρέπει να το αποδείξω
 
Αυτά που βρήκα είναι :
 
1) 4. ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΟΜΒΡΙΩΝ
Άλλα δεν αναφέρει για τα υπόγεια νερά
 
Edited by Pavlos33
έγινε διόρθωση ορθογραφίας και προσθήκη τονισμού (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.