Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασιακές σχέσεις και εμπειρίες απο μεγάλες εταιρείες


geokon

Recommended Posts

Πηγά κ εγώ λοιπόν σε μια συνέντευξη αυτή τη εβδομαδά και ο πρόλογος είχε ως εξής;

Εντάξι προσπαθούμε τις Κυριακές να μην δουλεύουμε αλλα να, αυτό το Σ/Κ για παράδειγμα τα παιδιά δουλεψαν. Αν έρθει ένα σχέδιο το απόγευμα ο μηχανικός θα πρέπει να ξενυχτήσει για να είναι έτοιμη η προσφορά το πρωί.

Ατάκα: Εδώ με ενδιαφέρει να γίνεται η δουλεια, δεν με ενδιαφέρει ο άνθρωπος. Δεν μπορώ να ασχοληθώ με τα ψυχολογικά του καθενώς που δεν προλαβαίνει να δει τα παιδιά του.

Ψάχνουμε άτομα που θα κάνουν την διαφορά. Θα μπορούν να αντέχουν στην πίεση κ να δουλεύουν πολλές ώρες.

Ερωτήσεις: 1) Είσαι ανταγωνιστική με τους συναδέλφους σου?

2) Θα χαρακτήριζες τον εαυτό σου εργασιομανή?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι μηχανικοί δεν πληρώνονται υπερωρίες γιατί είναι με μπλοκάκι σαν ελ. επαγγελματίες.

Παλαιότερα όταν τα πράγματα ήταν καλά στον κλάδο δούλευαν όλοι με κλειστό μισθό (πολύ πάνω όμως από τις συλλογικές συμβάσεις) και στο τέλος του έργου υπήρχαν μπόνους της τάξεως των 2-3 μισθών.

τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί σίγουρα όχι.
Ε τότε πες τον να πάει στο περίπτερο να μας πάρει τσιγάρα, καμιά κάσα μπυρόνια και να πάει στο κήπο να ταϊσει τα σπουργίτια. Τα της φιλοσοφίας τα ξέρουμε και εμείς...

 

Συνήθως οι μηχανικοί δεν πληρώνονται υπερωρίες γιατί είναι με μπλοκάκι σαν ελ. επαγγελματίες.

 

Και ο ελ. επαγγελματίας έχει το ωράριο του. Και αν δει ότι δεν υπάρχει καλό κλίμα ξεχνά τις υπερωρίες και τα υπόλοιπα και μόλις συμπληρώσει 8ώρο φεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν με ρώτησε πως μου φαίνονται αυτά του απάντησα αυτό που πιστεύω κ όχι αυτά που ήθελε να ακούσει. Χωρίς να ξεφύγω όμως, δεν ήθελα κ να μαλώσω. Μου είπε κ άλλά τέτοια κ με τον συγγεκριμένο δεν θέλω εγώ να δουλέψω.

Το θέμα είναι ότι αυτός σίγουρα θα βρει μηχανικό με μπλοκάκι κ 12 μισθούς να δουλεύει 12-15 ώρες 6 ή 7 μέρες την εβδομάδα χωρίς να πληρώνεται υπερωρίες..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι δεν πας. Ή αν πρέπει αναγκαστικά πας, μαζεύεις εμπειρία και μετά την κάνεις σαν κυρία. Και τους λες, θα έμενα αλλά το χρώμα των τοίχων με ενοχλεί και κάνει κακό στην αύρα μου...

Link to comment
Share on other sites

Και ο ελ. επαγγελματίας έχει το ωράριο του. Και αν δει ότι δεν υπάρχει καλό κλίμα ξεχνά τις υπερωρίες και τα υπόλοιπα και μόλις συμπληρώσει 8ώρο φεύγει.

 

Για αυτό είπα ότι κάποια πράγματα είναι και θέμα προσωπικής επιλογής του καθενός. Προσπαθείς να δείξεις τις δικές σου προθέσεις και αν δεν σε σηκώνει το κλίμα αποχωρείς. Αν είσαι καλός στην δουλειά σου, οργανωτικός και δεν τους κρεμάς σε κάτι πολύ σημαντικό, την επιλογή του να δουλεύεις 8:00 με 5 θα την δεχτούν. Μπορεί να μην είσαι εσύ αυτός που θα ανέβει στην κλίμακα της εταιρείας, μπορεί να μην είσαι εσύ αυτός που θα πάρεις τα εξτρα χρήματα αλλά εγω πιστεύω αν εσύ είσαι αυτός που δεν σέβεσαι τον εαυτό σου (και τη ζωή σου) τότε δεν θα σε σεβαστούν και αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα σε μια με εταιρια φωτοβολταίκων πριν καμια 10 μερες, και οταν εφτασε το θεμα στα χρηματα, μου λενε θα σου πουμε αν επιλεγεις μετα κτλ. ( το γνωστο τροπαριο, οποτε καταλαβα τι παιζει) τους λεω οχι θελω να ξερω τι λεφτα δινετε, τους πιεσα αρκετα, μου λενε για το 1ο τριμινο 850Ε με το τσμεδε δικο μου (φπα και παρακρατηση δικα τους), και μετα αν σε κρατησουμε 1000Ε με το τσμεδε παλι δικο μου. τους ξεχε@α κανονικοτατα, τους λεω ειστε σοβαροι να δινεται τοσα λεφτα, με τσμεδε δικο μκου θα μου μενουν στο χερι το 1ο τριμινο 600Ε μιας και εχω κλεισει 5ετια.

Ειχανε μεινει καγγελο, τους λεω σχεδια κτλ πιος θα τα υπογραφει? μου λενε ο διευθυντης της εταιριας (που ηταν παρον). τους λεω αυτος γραφει η καρτα του πολιτικος μηχανικος, δεν μπορει να υπογραψει, και θελετε λεω με 600 ευρα να υπογραφω κι ολας. Μετα μου λενε, δεστο σαν σεμιναριο που θα πληρωνεσε κι ολας. λεω τι λετε δουλεια θα σας βγαζω. Τελως παντων τα ακουσαν κανα 10λεπτο, γιατι εχω κουραστει απο τις αηδιες τους στις συνεντευξεις τοσα χρονια, σηκωθηκα μετα εφυγα, τους λεω δεν με ενδιαφερει, και στην εισοδο που συναντησα τον επομενο που θα εδιν συνεντευξη του λεω τι παιζει να ξερει.

 

 

Πηγά κ εγώ λοιπόν σε μια συνέντευξη αυτή τη εβδομαδά και ο πρόλογος είχε ως εξής;

Εντάξι προσπαθούμε τις Κυριακές να μην δουλεύουμε αλλα να, αυτό το Σ/Κ για παράδειγμα τα παιδιά δουλεψαν. Αν έρθει ένα σχέδιο το απόγευμα ο μηχανικός θα πρέπει να ξενυχτήσει για να είναι έτοιμη η προσφορά το πρωί.

Ατάκα: Εδώ με ενδιαφέρει να γίνεται η δουλεια, δεν με ενδιαφέρει ο άνθρωπος. Δεν μπορώ να ασχοληθώ με τα ψυχολογικά του καθενώς που δεν προλαβαίνει να δει τα παιδιά του.

Ψάχνουμε άτομα που θα κάνουν την διαφορά. Θα μπορούν να αντέχουν στην πίεση κ να δουλεύουν πολλές ώρες.

Ερωτήσεις: 1) Είσαι ανταγωνιστική με τους συναδέλφους σου?

2) Θα χαρακτήριζες τον εαυτό σου εργασιομανή?

στην 1η ερτωτηση θα τον ξεχεζ@ και θα εφευγα. Εχω παει9 σε δεκάδες συνεντεύξεις, εχω ακευσει τις απιστευτες βλακειες. μαλιστα σε μια μεταιρεια Η/Μ μου ειχαν πει αν επιλεγεις θα περασεις διαβολοβδομαδα, αντεχεις? καποια στιγμη ειπα δεν παει αλλο. απο δω και περα σε συνεντευξη οποιος δεν με σεβεται και στα χρηματα ακομα θα τα ακουει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.