Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή από χώρο κατοικίας σε πάρκινγκ


zinoberrot

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Ψάχνω να αγοράσω ένα σπίτι αυτό τον καιρό. Λόγω προβλημάτων υγείας χρειάζομαι παρκινγκ. Είδα μία μονοκατοικία ισόγεια, υπερυψωμένη χωρίς υπόγειο, ενδιαφέρουσα, αλλά δεν έχει πάρκινγκ. Το κτίριο είναι με κολώνες και τοίχους τούβλου, κατασκευής 1975. Το ένα μπροστινό δωμάτιο είναι "βολικό" να μετατραπεί σε πάρκινγκ, γιατί είναι σε καλή θέση και είναι και χαμηλό το πεζοδρόμιο, εφόσον ανοιχτεί ο τοίχος τούβλου και μπει γκαραζόπορτα. Ο μεσίτης μου σύστησε να το κάνω "σβέλτα" με χαμηλό κόστος, γιατί έχει πολλά τέτοια στην περιοχή (σχεδόν όλα τα γύρω κτίρια έχουν), αλλά θέλω τα πάντα να είναι νόμιμα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:

1. Γίνεται κατ'αρχάς αλλαγή χρήσης από δωμάτιο κατοικίας σε πάρκινγκ; 

2. Αν γίνεται, τι ακριβώς απαιτεί; Ενημέρωση του φακέλου, άδεια εργασιών μικρής έκτασης, ολόκληρη νέα οικοδομική άδεια;

Αυτά γιατί πρέπει να ζυγίσω το κόστος πριν προχωρήσω, αν είναι απαγορευτικό ή μεγάλη διαδικασία να ψάξω για άλλο ακίνητο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, zinoberrot said:

....

1. Γίνεται κατ'αρχάς αλλαγή χρήσης από δωμάτιο κατοικίας σε πάρκινγκ; 

2. Αν γίνεται, τι ακριβώς απαιτεί; ..

1. Γενικά ναι (υπό όρους και προϋποθέσεις που θα κρίνει ο Μηχανικός σας κατόπιν αυτοψίας)

2. Νομιμότητα υφιστάμενου, στατική δυνατότητα να ανοίξει ο τοίχος σε κτήριο 45ετών κλπ

 

Γενικά επίσημη άποψη και γνωμάτευση για το κτήριο θα λαμβάνεις μόνο απο τον δικό σου Μηχανικό ή Τεχνικό Γραφείο εμπιστοσύνης και όχι απο τον Μεσίτη ο οποίος μόνο να πουλήσει θέλει και ότι και να σου πει δεν έχει καμία ευθύνη για το αποτέλεσμα.

 

Γενικά όμως καλορίζικο να είναι και ως μονοκατοικία υπάρχουν πολλά ενδεχόμενα να βρει λύσεις (εκεί που εσύ δεν τις βλέπεις) ο Μηχανικός σου

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εννοείται πως το κτίριο θα το δει μηχανικός για πλήρη έλεγχο, απλά ήθελα να έχω μία γενική εικόνα του αν γίνεται ή όχι πριν απασχολήσω μηχανικό, διότι ακόμη δεν έχει οριστικοποιηθεί πως θα το πάρω. Αν δεν γινόταν η αλλαγή χρήσης, δεν θα υπήρχε λόγος καν να μπω σε κόπο κι έξοδα, αφού το πάρκινγκ για εμένα είναι καθοριστικός παράγοντας. Αφού γίνεται, πιθανόν να το προχωρήσω μετά τις διακοπές και φυσικά θα βρω κάποιον πολιτικό μηχανικό να προχωρήσει σε έλεγχο, τόσο του κτίσματος όσο και της άδειάς του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.