Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερική θερμομόνωση & υγρομόνωση υπογείου χωρίς εξωτερική μόνωση


Recommended Posts

Είμαι σε μονοκατοικία του 1985 με μεγάλη κλίση οικοπέδου και θέλω να κάνω το υπόγειο βιώσιμο. Περιοχή Πεντέλη.
Πως έχει η κατάσταση:
Καταρχάς το υπόγειο είναι υπόγειο από τον ανατολικό και βόρειο τοίχο. Όταν είχε χτιστεί η οικοδομή δυστυχώς δεν έγινε εξωτερική μόνωση στο υπόγειο. Αποτέλεσμα αυτού είναι οι τοίχοι που είναι κάτω από το επίπεδο να είναι σε επαφή με βράχο (το οικόπεδο είναι όλο βράχος).

Το θέμα είναι ότι έχω κάποια θέματα υγρασίας και μη καλής απόδοσης της θέρμανσης λόγω της κατάστασης. Μέρος του προβλήματος όσον αφορά την υγρασία σε ορισμένα δωμάτια ήταν τα φρεάτια αποχέτευσης που είχαν μισοβουλώσει καθώς και είχε διαβρωθεί το τσιμέντο. Τουλάχιστον αυτό είπε εξειδικευμένος τεχνικός που ήρθε.

Σκεφτόμουν να βάλω εξηλασμένη πολυστερίνη (xps) (πχ n-thermon 9mm) στους τοίχους που είναι σε επαφή με το έδαφος. Δεν υπάρχει η δυνατότητα εκσκαφής και τοποθέτησης εξωτερικής μόνωσης. Επίσης υπάρχουν ηλεκτρικές εγκαταστάσεις: πρίζες, διακόπτες, καλώδιο για μάτια/ φούρνο καθώς και υδραυλικές: βρύσης, αποχέτευσης κτλ. Με αυτά τι γίνεται; Οι κύριοι χώροι που έχουν τοίχους σε επαφή με το έδαφος/ βράχο είναι

1. υπνοδωμάτιο (1 κύριος τοίχος + ντουλάπα), + ίσως τοίχος πίσω το από το καλοριφέρ
2. κουζίνα. 2 τοίχοι σε άμεση επαφή με το έδαφος. Υπάρχει και θέμα στον τοίχο που από πίσω είναι το μπάνιο αλλά αυτό είναι ίσως άλλο πρόβλημα μόνο υγρομόνωσης
3. 1 τοίχος έξω από το μπάνιο

Τι λέτε για την xps? Έχω διαβάσει και ξέρω πόσο υγιεινή είναι ή πόσο κατάλληλη θα είναι για τον χώρο μου.

Επίσης τι γίνεται με το θέμα επίπλων, κουζίνας κτλ. Μπορώ να τρυπήσω την μόνωση να φτάσω στον τοίχο για να στερεώσω παγκους, ντουλάπια κτλ;

Ευχαριστώ και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.