Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστάσεις γκαραζόπορτας


Recommended Posts

μήπως γνωρίζει κανείς άν υπαρχει περιορισμός ώς προς τις διαστάσεις γκαραζόπορτας? εχω δύο θέσεις παρκιν στον ακαλυπτο χωρο με μήκος 5μ και θέλω να φτίαξω συρόμενη γκαραζόπορτα. Στην αδεια μου υπάρχει το παρκιν το οποιο δεν ειναι στεγασμένο .

Link to comment
Share on other sites

σε ποιά περιοχή βρίσκεται το οικόπεδο? Εντός εκτός? υπάρχουν ειδικές τοπικά διατάξεις που να ορίζουν κάτι τέτοιο?

Αθήνα πάντως όπου ισχύει το διάταγμα 1 θέση ανα κατοικία ή ανά 100τμ διαμερίσματος σου επιτρέπουν έως 2 εισόδους αυτοκινήτων, θεωρούν μια είσοδο μια έξοδο και το συνολικό πλάτος αυτών δεν πρέπει να περνά τα 7,5μ αν είναι μιά πάλι δεν πρέπει να περνά τα 7,5μ αλλά πάλι πρέπει να δείχνει η άδεια σου το χώρο σαν χώρο εισόδου αυτοκινήτων, εφόσον δεσμεύεις και θέσεις πεζοδρομίου και αν είναι έτσι δεν έχεις περιορισμό ως προς το μέγεθος λαμβάνοντας υπόψιν το παραπάνω ΄.......ή ότι δείχνει η άδεια σου αν εμπίπτεις σε διαφορετική περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον δεσμεύεις και θέσεις πεζοδρομίου και αν είναι έτσι δεν έχεις περιορισμό ως προς το μέγεθος λαμβάνοντας υπόψιν το παραπάνω

τι εννοείς με αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το ύψος δεν νομίζω να υπάρχει δεσμευση. Ως προς το μήκος των εισόδων- εξόδων όχι μεγαλύτερο από το μισό του προσώπου του οικοπέδου σου και αν έχεις πρόσωπο <12 μ. τότε μήκος εισόδου γκαραζ 6 μ.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς με αυτό;;;

 

οτι αν δεν δείχνει τις θέσεις parking η άδεια του δεν μπορεί να τισ κατασκευάσει γιατί έτσι δεσμεύει μιά (μάλλον μιά είναι το σωστό) θέση πεζοδρομίου.

Link to comment
Share on other sites

προς Highlander > οκ διότι το παρανόησα :)

 

προς meliot > τι εννοείς ως προς ύψος; αφού είναι υπαίθριες

γενικά για πρεάσματα μέχρι 2,00 μ από κτιριοδομικό (πχ κάτω από δοκάρια κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.