Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας


Marilia_22

Recommended Posts

(Το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Didonis)

 

Καλησπέρα σε όλους. 

Ειμαι ιδιώτης/ φοιτήτρια τελείως διαφορετικού τομέα από αυτόν του μηχανικού. Παρακάτω θα σας παραθέσω μια περίπτωση και θα ήθελα να μου πείτε ποιες ειναι οι διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσουν. 

Γονείς έχουν ενα οικοπεδο συνολικής επιφάνειας x τετραγωνικων. Μεσα στο οικοπεδο εχουν χτίσει 2 μόνοκατοικιες μια 100 τμ στην δεξιά πλευρά του οικοπεδου και μια 30 τμ στην αριστερή οι οποίες δεν ενώνονται πουθενά είναι κανονικά σαν δύο ξεχωριστά σπίτια. 

Σχετικά με τους εξωτερικούς χώρους το μικρό έχει μπαλκονάκι και το μεγάλο μια μικρη αυλή. 

Τα δύο αδέρφια θέλουν να χωρίσουν τα δύο σπίτια νομίμως και εγγράφως ουτως ώστε να είναι αυτονομα και να πάρει ο καθένας το σπιτι του στο όνομα του. 

*Υπάρχουν άδειες σχεδια κλπ και καμια αυθαιρεσία *

Τα ερώτηματα μου:

-Πρέπει να ακολουθήσει διαδικασία κάθετης; η χρειάζεται και ορίζοντια; 

-Το σπίτι είναι στο όνομα του πατέρα. Πως προχωράς; με σύσταση και επειτα με μεταβίβαση; 

-Τι παίζει με τα ρολόγια ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ κλπ εφόσον ολοκληρωθεί τυχόν σύσταση; 

Τέλος,

-Ενδεικτικά κόστη; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, Marilia_22 said:

...

Α *Υπάρχουν άδειες σχεδια κλπ και καμια αυθαιρεσία *

Τα ερώτηματα μου:

1- -Πρέπει να ακολουθήσει διαδικασία κάθετης; η χρειάζεται και ορίζοντια; 

2- -Το σπίτι είναι στο όνομα του πατέρα. Πως προχωράς; με σύσταση και επειτα με μεταβίβαση; 

3- -Τι παίζει με τα ρολόγια ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ κλπ εφόσον ολοκληρωθεί τυχόν σύσταση; 

Τέλος,

-Ενδεικτικά κόστη; ....

 

Α – Το δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία προέρχεται από Μηχανικό με έλεγχο μετά το 2011 ή γενική άποψη εντύπωση κλπ? (είναι SOS το ερώτημα)

 

  1. Μπορείς να κάνεις κάθετη και στην κάθε κάθετη οριζόντιες αν το χρειάζεσαι. Σημαντικός παράγοντας για αυτή την απόφαση (δηλαδή πρώτα οι διαχωρισμοί και μετά οι μεταβιβάσεις) είναι τα φορολογικά και το όφελός που θα έχει με γονικές παροχές και δικαιώματα αφορολόγητο ανά τέκνο. Τα ποσά μπορεί να εκτοξευτούν αν δεν γίνει σωστή επιλογή ανάλογα φυσικά με τις δικές σας ειδικές ανάγκες. Πάει ανά περίπτωση.

  2. μπορείς και τις δύό επιλογές. Ανάλογα τι σας εξυπηρετεί πιο καλά. (τσεκ με Μηχανικό σας και συμβολαιογράφο σας)

  3. Δεν παίζει. Αίτηση ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ για ρολόγια για κάθε διηρημένη ή λειτουργικά ανεξάρτητη οικία. (επικουρικά θα σας ενημερώσει ο Μηχανικός σας)

 

Τέλος

Ενδεικτικά 1.000,000€ 🤣🤣🤐. Ότι λιγότερο πληρώσεις είναι όφελος σου.

(ενημερωτικά από τους κανόνες του Φόρουμ δεν είναι επιτρεπτό να κάνουμε κοστολογήσεις υπηρεσιών)

 

Edit

Υ.Δ.

Κάθετη δεν μπορεί να γίνει αν το γεωτεμάχιο είναι εκτός σχεδίου

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, Didonis said:

 

Α – Το δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία προέρχεται από Μηχανικό με έλεγχο μετά το 2011 ή γενική άποψη εντύπωση κλπ? (είναι SOS το ερώτημα)

 

  1. Μπορείς να κάνεις κάθετη και στην κάθε κάθετη οριζόντιες αν το χρειάζεσαι. Σημαντικός παράγοντας για αυτή την απόφαση (δηλαδή πρώτα οι διαχωρισμοί και μετά οι μεταβιβάσεις) είναι τα φορολογικά και το όφελός που θα έχει με γονικές παροχές και δικαιώματα αφορολόγητο ανά τέκνο. Τα ποσά μπορεί να εκτοξευτούν αν δεν γίνει σωστή επιλογή ανάλογα φυσικά με τις δικές σας ειδικές ανάγκες. Πάει ανά περίπτωση.

  2. μπορείς και τις δύό επιλογές. Ανάλογα τι σας εξυπηρετεί πιο καλά. (τσεκ με Μηχανικό σας και συμβολαιογράφο σας)

  3. Δεν παίζει. Αίτηση ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ για ρολόγια για κάθε διηρημένη ή λειτουργικά ανεξάρτητη οικία. (επικουρικά θα σας ενημερώσει ο Μηχανικός σας)

 

Τέλος

Ενδεικτικά 1.000,000€ 🤣🤣🤐. Ότι λιγότερο πληρώσεις είναι όφελος σου.

(ενημερωτικά από τους κανόνες του Φόρουμ δεν είναι επιτρεπτό να κάνουμε κοστολογήσεις υπηρεσιών)

 

Edit

Υ.Δ.

Κάθετη δεν μπορεί να γίνει αν το γεωτεμάχιο είναι εκτός σχεδίου

Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση και συγνώμη που ρώτησα κοστη, δεν τον γνώριζα τον συγκεκριμένο κανόνα. 

Σχετικά με την μη ύπαρξη αυθαιρεσιών, ναι είμαστε σίγουροι έχει γίνει πρόσφατος έλεγχος σχετικα(2016) απο τον πατέρα που έβαλε μηχανικό. 

Ευτυχώς στα λογιστικά είμαστε καλυμμένοι γιατί είναι η 1η δωρεά και είναι αφορολόγητη καθώς αν γίνει και η κάθετη δεν ξεπερνιέται το πλαφόν της αντικειμενικής που ορίζει την χωρίς πρόσθετο φόρο δωρεά.

 

Αλλη μια ερώτηση που μου δημιουργήθηκε τα ρολόγια ΔΕΔΔΗΕ, χρεώνονται; με το υπάρχον τι γίνεται;τροποποιείται για να εξυπηρετήσει ενα σπιτι πχ το μεγαλύτερο; (καθώς έξω απ αυτό είναι τοποθετημένο) 

Το υπάρχον αυτη τη στιγμή είναι ένα και πανω του τρέχουν κιλοβατώρες και για τα 2 σπίτια. 

ΥΓ. είναι εντός σχεδίου πόλης, οπότε δεν έχουμε πρόβλημα 

Ξέχασα να το αναφέρω κι εγώ πιο πριν. 

 

Edited by Marilia_22
Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι ειναι ενας ο  λογαριασμος ΔΕΗ, αλλα γραφει  τα συνολικα τμ....Σωστά?

κατα τα λοιπα

όπως τα ειπε ο διδονης [τις καλησπερες μου]

και,

-πόσα τμ. ειναι το οικοπεδο? ποσα τμ εχει χτισει?  υπαρχει υπολοιπο δομησης ? κπκλπ

 

Με βαση ολα αυτα, ο μηχανικος θα ορισει τα "τμηματα" καθετων, τα χιλιοστα, τις χρησεις/διελευσεις προς τον δρομο κλπ.

Θα γινει πρωτα η συσταση  και μετα οι γονικες.

ολα αυτα με τον μηχανικο σου.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, dimitris GM said:

υποθετω οτι ειναι ενας ο  λογαριασμος ΔΕΗ, αλλα γραφει  τα συνολικα τμ....Σωστά?

κατα τα λοιπα

όπως τα ειπε ο διδονης [τις καλησπερες μου]

και,

-πόσα τμ. ειναι το οικοπεδο? ποσα τμ εχει χτισει?  υπαρχει υπολοιπο δομησης ? κπκλπ

 

Με βαση ολα αυτα, ο μηχανικος θα ορισει τα "τμηματα" καθετων, τα χιλιοστα, τις χρησεις/διελευσεις προς τον δρομο κλπ.

Θα γινει πρωτα η συσταση  και μετα οι γονικες.

ολα αυτα με τον μηχανικο σου.

 

Σωστότατα ενας λογαριασμός ενιαίος βγαίνει που αναγράφει τα συνολικά τμ. 

Κατάλαβα!! 

Απλά ρώτησα αυτό για το ρολόι γιατί θεώρησα ότι ίσως να μην χρειαστεί αρχική συνδεση στο ενα σπιτι απο τα δυο και να είμαστε καλυμμένοι με διαχωρισμό παροχών. 

Σίγουρα θα πάμε σε μηχανικό απλώς επειδή δεν είμαστε του χώρου είπα να ψάξω ορισμένα πράγματα για να ξέρω εκ των υστέρων τα βασικά μην πιάστουμε και κότσοι. 😜😜

Edited by Marilia_22
Link to comment
Share on other sites

"Σωστότατα ενας λογαριασμός ενιαίος βγαίνει που αναγράφει τα συνολικά τμ.  "

Η ερωτησή μου  αφορουσε το θεμα των ΔΤ.

Κατα τα λοιπα  θα χρειαστει πλεον και δευτερο ρολοι...

καλη συνεχεια

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.