Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση και μη συμμετοχή


Toula Tsakiri

Recommended Posts

Γεια σας! Νοικιάζω ένα διαμέρισμα σε τριόροφη( τα διαμερίσματα είναι συνολικά τρία, ένα σε κάθε όροφο) πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση. Συγκεκριμένα, το σύστημα είναι η ογκομέτρηση. Πετρέλαιο βάζουμε μια φορά το χρόνο ο καθένας όσο επιθυμεί επομένως στα κοινόχρηστα δεν υπάρχει το πετρέλαιο. Φέτος, εγώ δε θέλω να χρησιμοποίησω τα καλοριφέρ και συνεπώς να μη βάλω πετρέλαιο. 

Ξέρετε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση και αν το ορίζει κάποιος νόμος ότι έχω αυτό το δικαίωμα; Τι κάνω στην παρούσα περίπτωση; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Ογκομέτρηση και ...."βάζουμε μια φορά το χρόνο ο καθένας όσο επιθυμεί" είναι σύστημα ..."πρωτοποριακό" που δεν εφαρμόζεται πουθενά αλλού και δεν το προβλέπει κανένας νόμος.

Ή κάτι δεν έχετε καταλάβει καλά ή (σε κάθε περίπτωση) πρέπει να μιλήσετε με τους υπόλοιπους που το εφαρμόζουν ή να βρείτε (αν υπάρχει) τον κανονισμό της πολυκατοικίας που το περιγράφει.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, antloukidis said:

Ογκομέτρηση και ...."βάζουμε μια φορά το χρόνο ο καθένας όσο επιθυμεί" είναι σύστημα ..."πρωτοποριακό" που δεν εφαρμόζεται πουθενά αλλού.

Ή κάτι δεν έχετε καταλάβει καλά ή (σε κάθε περίπτωση) πρέπει να μιλήσετε με τους υπόλοιπους που το εφαρμόζουν.

Γενικά πολλά συστηματα είναι πρωτοποριακά σε αυτή την πολυκατοικία....Απλώς όταν θα ανακοινώσω ότι δε θέλω να συμμετέχω φέτος στο πετρέλαιο, κοινώς να μην τα χρησιμοποιήσω καν, θέλω να ξέρω ότι αυτό που ζητώ είναι και κατοχυρωμένο νομικά... Έψαξα περί νομοθεσιών, αλλά βρήκα για άλλες περιπτώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Όπως συμπλήρωσα πιό πάνω, δεν υπάρχει "νόμος", που να περιγράφει το σύστημα που λέτε.

Αν το περιγράφετε σωστά, προφανώς είναι μια ειδική συμφωνία των τριών ιδιοκτητών ή ενοίκων. (κανείς νόμος δεν απαγορεύει ειδικές συμφωνίες μεταξύ ατόμων).

Οπότε αν κάτι δεν προβλέπεται από τη συμφωνία αυτή (μη χρήση από ένα διαμέρισμα) ή θέλετε να αλλάξετε τη συμφωνία, προφανώς πρέπει να συζητήσετε μεταξύ σας.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, αν όντως η συμφωνία σας είναι έτσι που την περιγράφετε, γεμίστε στο βενζινάδικο ένα μπουκαλάκι του νερού με πετρέλαιο, ρίξτε το στη δεξαμενή και πείτε ότι ...το κάνετε δωρεά, αφού ο ογκομετρητής σας δεν θα γράψει τίποτα φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Ελέγξτε τη σύσταση-κανονισμό του κτιρίου για να δείτε τι γράφει σε περίπτωση κλειστών διαμερισμάτων. Νομικά έχετε το δικαίωμα να κλείσετε τη θέρμανση (συνήθως είναι στάνταρ επιλογή σε μια τυπική σύσταση) και επιβαρύνεστε με κάποια πάγια χρέωση + κάποια μικρή συμμετοχή. Συνήθως παρουσία διαχειριστή και υδραυλικού σφραγιζεται το σύστημα θέρμανσης. Τώρα βέβαια στη δική σας πρωτοποριακή περίπτωση που τα βρίσκεται κίολας μεταξύ σας , καλύτερα να συνεννοηθείτε με τους υπόλοιπους

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, killertomato said:

Ελέγξτε τη σύσταση-κανονισμό του κτιρίου για να δείτε τι γράφει σε περίπτωση κλειστών διαμερισμάτων. Νομικά έχετε το δικαίωμα να κλείσετε τη θέρμανση (συνήθως είναι στάνταρ επιλογή σε μια τυπική σύσταση) και επιβαρύνεστε με κάποια πάγια χρέωση + κάποια μικρή συμμετοχή. Συνήθως παρουσία διαχειριστή και υδραυλικού σφραγιζεται το σύστημα θέρμανσης. Τώρα βέβαια στη δική σας πρωτοποριακή περίπτωση που τα βρίσκεται κίολας μεταξύ σας , καλύτερα να συνεννοηθείτε με τους υπόλοιπους

Ωραία! Σας ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.