Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση Repere


Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους!

Είμαι Π. Μηχανικός και είμαι παντελώς άσχετος με αυτό που θέλω να ρωτήσω..

Έχω την ονομασία από 2 reperes (στη θάλασσα)

Υπάρχει κανείς που να μπορεί να βρεί τις συντεταγμένες (σε οποιοδήποτε σύστημα) από τα εν λόγω REPERES?? Ή κάποιος που να ξέρει πως να αρχίσω το ψάξιμο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν έχει χρειαστεί να πάρω πολλές φορές υψομετρικές αφετηρίες (reperes) από την Γ.Υ.Σ. μα νομίζω πως τέτοιου τύπου ήταν η κωδικοποίηση τους, οπότε ίσως συνάδελφε η Γ.Υ.Σ. να ήταν καλή αφετηρία. Αφού γνωρίζεις την θέση των repere με συν/νες και σε ποιο φύλλο χάρτη ανήκουν. Αν κάνεις ενα τηλέφωνο στην Γεωγραφική Υπηρεσία Στράτου μπορεί να σε βοηθήσουν. Οι εμπειρότεροι συνάδελφοι θα σου δώσουν παραπάνω στοιχεία σίγουρα! :)

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε hehe116

η ΓΥΣ έχει αναλυτικές περιγραφές για κάθε Reper, εκεί υπάρχουν και χάρτες για να εντοπίσεις ότι χρειάζεσαι

και χορηγούν βέβαια και το επίσημο ορθομετρικό υψόμετρο

για καλό και κακό πάρε και το προηγούμενο η το επόμενο ίσως απιτηθεί κάποιος έλεγχος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.. Το θέμα είναι ότι ξέρω τις ονομασίες των reperes και θέλω να μάθω τις συντεταγμένες τους.. Θα προσπαθήσω με την ΓΥΣ αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος με την συγκεκριμένη υπηρεσία..

Link to comment
Share on other sites

Συντεταγμένες ρεπερ ΔΕΝ υπάρχουν. Μόνο με τον αριθμό του θα το εντοπίσεις στα 50000αρα της ΓΥΣ και για να το βρείς, σου χορηγούν τη περιγραφή του: πχ. "ορειχάλκινο μπουλόνι στη γωνία μάνδρας ιδιοκτησίας Παπαδόπουλου επί των οδών Ε. Βενιζέλου & Αθηνών"

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, βρήκα κι εγω ένα φύλλο repere που είχα πάρει από την Γ.Υ.Σ. όποτε ζητώ συγγνώμη για τη λανθασμένη πληροφόρηση περί συν/νων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου agios reper εννοώ, απλά δεν γνωρίζω και πολλά επί του θέματος..

 

Από τις θέσεις που αναφέρεις όπως παρατήρησε και ο Θεοχάρης αναφέρεσαι σε σημεία στη θάλασσα.

Η ΓΥΣ προφανώς δε φτιάχνει reper στη θάλασσα.

Άρα ή κάτι άλλο ψάχνεις και όχι reper ή δεν μας έχεις δώσει να καταλάβουμε ορθά σε ποια περιοχή αναφέρεσαι.

Και όπως ορθά είπε ο GRTOPO συντεταγμένες reper ΔΕΝ υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.