Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδιο σπιτιού 5Χ5.


Ioannisga

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα. 

Είμαι ξυλουργός στο επάγγελμα και πρόκειται να αγοράσω ένα οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο με σκοπό να χτιστεί ένα σπίτι 25 τετραγωνικών, χωρίς υπόγειο, με πέργκολα 2.4 στη μία μεριά, για την ακρίβεια 5Χ5 μέτρα τετράγωνο. 

Δεν ζητάω από εσάς κάποιο σχέδιο, οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

1) είναι δυνατή η κατασκευή χωρίς κάποια κολόνα στον εκμεταλλευμένο χώρο; χωρίς να χάσουμε αντισεισμική κάλυψη κλπ. 

2) για μόνιμη κατοικία, τι θα ήταν το ιδανικό; προκάτ ή τούβλο; 

3) δε ξέρω τι άλλη πληροφορία χρειάζεται, ρωτήστε με. Εγώ ξέρω από κουζίνες, πατώματα κλπ χάχα 

ευχαριστώ. 

Edited by Ioannisga
Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται αρκετά μικρο ... προφανώς και δεν χρειάζεται καποια κολονα στην μεση , αλλα για περισοτερα γιατι δεν απευθύνεστε σε κάποιο μηχανικο να σε κατατοπίσει ; ..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα γίνει και αυτό μόλις αγοραστεί το οικόπεδο. 

 

Το μικρό είναι σχετικό με το τι θέλουμε να έχει μέσα. Στο μέτρημα είμαι σίγουρα καλός λόγο δουλειάς Χαχα. 

Link to comment
Share on other sites

οκ θα πρέπει να ξέρεις βέβαια ότι το 5χ5 έχει μέσα μικρό πάγκο κουζίνας, ένα μικρό μπάνιο, χώρο για ένα κρεβάτι ή καναπέ, ένα μικρό τραπέζι κουζίνας με 2-3 καρέκλες και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Για μονιμη κατοικια εαν βαλεις προκατ φροντισε να βαλεις καποιο με καλα υλικα γιατι θα σου γεμισει προβληματα απο τον πρωτο χρονο κιολας.Υπαρχουν φτηνα και χαλια προκατ οπως το δικο μου που εχει γεμισει προβληματα(μονωσεις,πατωματα,θελει ειδικα πλακακια κτλ) και ολο φτιαχνω αλλα υπαρχουν και καλα ακριβα.Εαν πας στο τουβλο και στη κατασκευη εκει θα εισαι καλυμμενος.

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω ένα σχέδιο για 5Χ5 τετραγωνικά μέτρα. Κάθε τετραγωνάκι είναι 25 εκατοστά. Η κουζίνα είναι με πάγκο 60αρι και 3μ μήκος σε Γ. Με συρωμενα ντουλάπια. Το μπάνιο 2Χ1.45 με ντουζιερα 90Χ80, το υπνοδωμάτιο 2Χ5 με κρεβάτι 2Χ2 και 2 μέτρα ντουλάπα. 

 

Δεν υπάρχει πλυντηριο και η είσοδος του σπιτιού ανοίγει προς τα έξω. 

 

Εξωτερικοί τοίχοι 25εκ, εσωτερικοί 13εκ.

 

Κατοικία για 2 άτομα αλλά υπάρχει κοντά στο οικόπεδο και σπίτι κανονικό. 

Σαν ιδέα φυσικά. 

 

IMG_20201122_084903.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Ανδρεας Ε said:

Για μονιμη κατοικια εαν βαλεις προκατ φροντισε να βαλεις καποιο με καλα υλικα γιατι θα σου γεμισει προβληματα απο τον πρωτο χρονο κιολας.Υπαρχουν φτηνα και χαλια προκατ οπως το δικο μου που εχει γεμισει προβληματα(μονωσεις,πατωματα,θελει ειδικα πλακακια κτλ) και ολο φτιαχνω αλλα υπαρχουν και καλα ακριβα.Εαν πας στο τουβλο και στη κατασκευη εκει θα εισαι καλυμμενος.

Αυτό ακριβώς κοιτάζω. Δηλαδή τα θετικά είναι ότι φτιάχνετε πιο γρήγορα και ίσως πιο φθηνά, υπάρχουν διάφοροι τύποι από τι βλέπω στην αγορά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Καταρχήν να πούμε ότι το σπίτι είναι 5,50*5,50=30,25 τ.μ. Για να μην μετρήσει στην δόμηση το πάχος των εξωτερικών τοίχων, αυτοί θα πρέπει να είναι κατασκευασμένοι από φυσικά υλικά, βλέπε λιθοδομή. Από εκεί κι έπειτα για τις συγκεκριμένες διαστάσεις και ανάγκες, υπάρχει ένας περιορισμός είναι η αλήθεια, αλλά και άλλα πράγματα μπορούν να γίνουν. Πχ η κάτοψη να μην είναι τετράγωνο, αλλά ένα Γ, ώστε να "κουμπώσει" και ένας εξώστης με την πέργκολα απ'έξω και ο όγκος του σπιτιού που θα διαμορφωθεί (σε συνδυασμό με την μορφή της στέγης που θα έχει πχ) να είναι πιο γλυκός στο μάτι. Από εκεί κι έπειτα πρέπει να ελεγχθεί ο προσανατολισμός του σπιτιού και η ένταξη του στο χώρο και στο συγκεκριμένο οικόπεδο. Να τοποθετηθούν τα κατάλληλα ανοίγματα (πόρτες,παράθυρα). Να ελεγχθεί τί θερμουγρομόνωση θα έχει το σπίτι, πώς θα θερμαίνεται, πώς θα τοποθετηθούν όλα του τα δίκτυα. Σε γενικές γραμμές πάντως και για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα, ένας χώρος τέτοιου μεγέθους δεν χρειάζεται φέρων στοιχείο εσωτερικά, στον "καθαρό" χώρο, είναι μικρές οι διαστάσεις. Από εκεί κι έπειτα , προσωπικά γνώμη, εγώ θα πήγαινα κατασκευαστικά με φέρουσα τοιχοποιία, οπτοπλινθοδομή ή λιθοδομή  αναλόγως και τί θέλω να μετρήσει στην δόμηση, αναλόγως αν είμαι σε περιβάλλον που θέλω να υπάρχει εμφανής λιθοδομή κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μπροστά από την είσοδο πέργκολα 2.5Χ5.5 έτσι ώστε η αριστερή μεριά να μπορεί να στεγάσει αυτοκίνητο. Γιαυτό και τετράγωνο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.