Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκάτ ξύλινο αντοχή στον χρόνο


aporias

Recommended Posts

Γεια σας. Έχω αγοράσει ένα μικρό οικόπεδο 210τμ εντός σχεδίου και το budget μου είναι περιορισμένο. Σκέφτομαι να κτίσω ένα σπίτι 70τμ. Με μπετό η προσφορά που έχω είναι 75.000€. Επισκευτηκα και μια μεγάλη εταιρεία προκάτ ξύλινων και η προσφορά είναι 45.000€ με μεταφορά,πλατφορμα κ.τ.λ Όλα μέσα στην τιμή δηλαδή.

Εμπειρία με προκάτ δεν έχω. Το ξύλο είναι σουηδικό πεύκο, με μόνωση,αεριζόμενη στέγη με ασφάλτικα κεραμίδια κ.τλ. και εξωτερικά με canexel. Οταν ρώτησα για αντοχή ο υπεύθυνος μου είπε ότι με συντήρηση το σπίτι αντέχει 100 και πλέον χρόνια και ότι δεν έχω κάτι να φοβάμαι. 

Πόσο αληθές είναι αυτό; Τα ξύλινα προκάτ έχουν όντως αντίστοιχη αντοχή με αυτά που είναι χτισμένα από μπετό;

Link to comment
Share on other sites

Στο φορουμ θα βρεις πολλά παρόμοια θέματα που  περιγράφουν αναλυτικά όλα τα προβλήματα που μπορείς να αντιμετωπίσεις.

 

Βασικό και κύριο αν προχωρήσεις σε προκάτ, ο μηχανικός που θα σου βγάλει την άδεια και τον εμπιστεύεσαι να έχει την επίβλεψη και τον πλήρη κατάλογο των υλικό που θα χρησιμοποιηθούν. 

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.