Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ - Αυτονομώ - Η χρήση "Κύριας κατοικίας" απαιτείται για όλο το 12μηνο???


stelios82ole

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ιαν-Αυγ 2019, εκμίσθωνα διαμέρισμα ως κύρια κατοικία. Ο μισθωτής το δήλωσε κανονικά στο Ε1 του ως κύρια κατοικία για το διάστημα αυτό, και εγώ το δήλωσα ως μίσθωση κατοικίας στο Ε2.

Σεπ-Δεκ 2019, ο μισθωτής πήγε αλλού και έμεινε (και λογικά δήλωσε άλλο ακίνητο ως κύρια κατοικία του για 4 μήνες), και εγώ το δήλωσα κενό στο Ε2

Το demo της πλατφόρμας μου πετάει σφάλμα. Καμιά ιδέα? Μήπως ο αλγόριθμος κοιτάει τέλος έτους 2019, και βλέπει ότι το είχα κενό? Ή μήπως ο αλγόριθμος κοιτάει την "τέλος έτους 2019 κύρια κατοικία" του μισθωτή, που είναι άλλη, και για αυτό μου πετάει σφάλμα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλύπτομαι από αυτό που λες, αλλά κανονικά θα έπρεπε να δέχεται το 2019 για χρήση κύριας κατοικίας. Εκτιμώ ότι είναι bug του συστήματος. Όταν ο μισθωτής που δηλώνεις (ότι έκανε χρήση του ακινήτου σου ως κύρια κατοικία το 2019), είχε κατά το 2019 2 κύριες κατοικίες, με τη δικιά σου πρώτη χρονολογικά, και έκλεισε το έτος σε κάποια άλλη κύρια κατοικία, τότε το σύστημα κάπου το χάνει.

Η αλήθεια είναι ότι το εκτυπωμένο Ε1 δείχνει πάντα την πιο πρόσφατη κύρια κατοικία. Αν είχες και άλλες κύριες κατοικίες την ίδια χρονιά, τις δηλώνεις μεν, υπάρχουν στο σύστημα της ΑΑΔΕ, αλλά κάπου εκεί το χάνει η διασύνδεση με το Εξοικονομώ.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, stelios82ole said:

Καλύπτομαι από αυτό που λες, αλλά κανονικά θα έπρεπε να δέχεται το 2019 για χρήση κύριας κατοικίας. Εκτιμώ ότι είναι bug του συστήματος. Όταν ο μισθωτής που δηλώνεις (ότι έκανε χρήση του ακινήτου σου ως κύρια κατοικία το 2019), είχε κατά το 2019 2 κύριες κατοικίες, με τη δικιά σου πρώτη χρονολογικά, και έκλεισε το έτος σε κάποια άλλη κύρια κατοικία, τότε το σύστημα κάπου το χάνει.

Η αλήθεια είναι ότι το εκτυπωμένο Ε1 δείχνει πάντα την πιο πρόσφατη κύρια κατοικία. Αν είχες και άλλες κύριες κατοικίες την ίδια χρονιά, τις δηλώνεις μεν, υπάρχουν στο σύστημα της ΑΑΔΕ, αλλά κάπου εκεί το χάνει η διασύνδεση με το Εξοικονομώ.

αν θυμάμαι καλά στο ε1 εμφανίζεται η τελευταία κατοικία, γι αυτό ίσως δεν διαβάζει την παλαιότερη. Εάν σας καλύπτουν τα προηγούμενα χρόνια προχωρείστε το έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.