Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση τροχοβίλας σε αρτιο & οικοδομήσιμο εκτος σχεδίου


Fargo

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Διαβασα αρκετά προηγούμενα posts στο φόρουμ, αλλα τα περισσότερα είχαν να κάνουν με μη αρτια οικόπεδα.

Θέλω να αγοράσω απο Ολλανδία συγκεκριμένα μια τροχοβίλα (δεν εχουν αριθμο κυκλοφορίας) και θα ήθελα να μάθω αν είναι εφικτό να την τοποθετήσω μεσα στο κτήμα μου και να βγάλει κανονικά άδεια. Βασικά θα ήθελα να γίνει η μόνιμη κατοικία μου οπότε αν γίνει ,θα χρειαστεί να κατασκευαστεί βόθρος και ότι άλλο απαραίτητο.

Υπάρχει περίπτωση ο μηχανικός να καταφέρει να εκδώσει όλα τα απαραίτητα έγγραφα?

Σας ευχαριστω προκαταβολικά,

Σπύρος

1.jpg

Edited by Fargo
Link to comment
Share on other sites

θα μιλησεις με τον μηχανικο σου για αυτο το θεμα

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/6ΔΠΨΩ1Ι-ΩΒ3

και μετα θα μιλησετε για την εκδοση σχετικης αδειας.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Fargo said:

....αλλα τα περισσότερα είχαν να κάνουν με μη αρτια οικόπεδα.

.....

Υπάρχει περίπτωση ο μηχανικός να καταφέρει να εκδώσει όλα τα απαραίτητα έγγραφα?

....

 

αφού λές ότι έχεις αρτιότητα και οικοδομησιμότητα το γεωτεμάχιο σου τότε ναι....

υπο όρους και προϋποθέσεις μπορεί ο Μηχανικός σας να συντάξει τις απαιτούμενες μελέτες (π.χ. Τοπογραφικά, Αρχιτεκτονικά, Στατικά, Μηχανολογικά κλπ) για Άδεια Δόμησης (και όχι απλή έκδοση εγγράφων όπως γράφεις). Συν την απαιτούμενη από τον Νομο επίβλεψη του όλου έργου.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Didonis said:

αφού λές ότι έχεις αρτιότητα και οικοδομησιμότητα το γεωτεμάχιο σου τότε ναι....

υπο όρους και προϋποθέσεις μπορεί ο Μηχανικός σας να συντάξει τις απαιτούμενες μελέτες (π.χ. Τοπογραφικά, Αρχιτεκτονικά, Στατικά, Μηχανολογικά κλπ) για Άδεια Δόμησης (και όχι απλή έκδοση εγγράφων όπως γράφεις). Συν την απαιτούμενη από τον Νομο επίβλεψη του όλου έργου.

Η γλώσσα που χρησιμοποιώ είναι λόγω έλλειψης γνώσης μου στο αντικείμενο και όχι έλλειψης σεβασμού στη δουλειά και γνώση των εκάστοτε ειδικών.

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση και χαίρομαι που υπάρχει λύση.

Ποια θεωρείται την καταλληλότερη ειδικότητα για να ξεκινήσω? Αρχιτέκτονα, πολιτικό μηχανικό ή κάποια αλλη που ενδέχεται να μη γνωρίζω?

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Fargo said:

Η γλώσσα που χρησιμοποιώ ..... 

....Αρχιτέκτονα, πολιτικό μηχανικό ή κάποια αλλη που ενδέχεται να μη γνωρίζω?

κανένα πρόβλημα με την γλώσσα. Απλά σου τόνισα ότι είναι Μελέτες και όχι κάποια έγγραφα για να μη υποτιμήσεις το θέμα του κόστους. (και μη ρωτήσεις κόστος δεν είναι επιτρεπτό απο τους κανόνες του φόρουμ να κοστολογούμε έργο συναδέρφων)

 

Και οι 2 ειδικότητες που αναφέρεις (Αρχιτέκτων Μηχανικός, Πολιτικός Μηχανικός) έχουν τα δικαιώματα και τα φόντα να σας αναλάβουν.

 

Υ.Γ.

Μη βιαστείς όμως να το αγοράσεις πριν βρεις το Τεχνικό Γραφείο... διότι έχεις υποτιμήσει το "υπό όρους και προϋποθέσεις" που σου έχω τονίσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.