Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια εισόδου-εξόδου αυτοκινήτου σε οικόπεδο με μονοκατοικία


Eleni Morgan

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών.  Pavlos 33)

Καλησπέρα σας, θα ήθελα τη βοήθεια σας παρακαλώ, έχω μια μονοκατοικία, στο σημείο που θέλω να κάνω είσοδο για  αυτοκίνητο ο Δήμος μου έχει βάλει δυο κάδους σκουπιδιών, εδώ θα προσθέσω ότι δεν υπάρχει ειδική θέση για τους κάδους και απλά είναι πεταμένα πάνω στο σύρμα μου. Έκανα αίτηση για μετακόμιση κάδων και ο Δήμος με απέρριψε και αποφάσισε να ριχτεί τσιμέντο για καλύτερη τοποθέτηση των κάδων.

1. Έχω το δικαίωμα να έχω είσοδο στην κατοικία μου στο σημείο που το θέλω εγώ;

2. Αδεια πρέπει να τη βγάλω από το δήμο;

3. Μπορεί ο Δήμος να μη μου εκδώσει την άδεια λόγο ότι έχουν βάλει τους κάδους; Και ειδικά αν ρίξουν το τσιμέντο.

σας ευχαριστώ πάρα πολύ 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η μονοκατοικια εχει πιο "απλη"  αδειοδοτηση εισοδου-εξοδου προς τον ακαλυπτο της οικοδομης,  σε σχεση με μια πολυκατοικια.

Εσυ θα ζητησεις αδεια χρησης πεζοδρομιου προς  εισοδοεξοδο,  με αίτηση σου στον Δήμο..

Αυτοι οφειλουν να απαντησουν.

Αναλογα με  την απαντηση  πας στον δικηγορο σου

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω και αυτό, δεν υπάρχει πεζοδρόμιο.

απλα πριν ξεκινήσω την διαδικασία ήθελα να ξέρω τα δικαιώματα μου 

2F5EF05F-3FF1-4A8B-B3E1-510DA0A0D9B6.jpeg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εσυ θα ζητησεις αδεια να μπαίνεις στον ακαλυπτο

Αναλογα με την απαντηση θα πραξεις.

Παντως, αυτο που βλεπω  στην φωτογραφια  ειναι ενα παληο τοιχειο χαμηλο και πλεγματα, αρκετα παληά, με διαφορα υλικα  εντος του οικοπεδου....

αλλα να μην εχει καμμια διαμορφωση  προς χρηση χωρου σταθμευσης  μεχρι τωρα...

καλη συνεχεια

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο, δεν έχω διαμορφώσει ακόμα το χώρο, σκέφτηκα πρώτα να βγάλω άδεια. 
Σας ευχαριστώ πολύ 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Με την αίτηση, ζητάς "απότμηση πεζοδρομίου". Και προκειμένου ο δήμος να δώσει έγκριση, θα πρέπει να υπάρχει κτίσμα, και να έχουν δεσμευτεί συμβολαιογραφικά θέσεις στάθμευσης. Με την αίτηση υποβάλλονται, ως συνημμένα, τα σχετικά (άδεια οικοδομής, πράξη δέσμευσης, κλπ)

Αν όμως η αίτηση γίνεται μόνο και μόνο για να φύγουν οι κάδοι, μάλλον δεν θα έχει αποτέλεσμα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, tetris said:

Με την αίτηση, ζητάς "απότμηση πεζοδρομίου". Και προκειμένου ο δήμος να δώσει έγκριση, θα πρέπει να υπάρχει κτίσμα, και να έχουν δεσμευτεί συμβολαιογραφικά θέσεις στάθμευσης. Με την αίτηση υποβάλλονται, ως συνημμένα, τα σχετικά (άδεια οικοδομής, πράξη δέσμευσης, κλπ)

Αν όμως η αίτηση γίνεται μόνο και μόνο για να φύγουν οι κάδοι, μάλλον δεν θα έχει αποτέλεσμα 

Εννοείται ότι δεν γίνεται για τους κάδους, το θέμα είναι ότι εγώ αυτή τη στιγμή παρκάρω έξω το αμάξι μου, πρέπει να φτιάξω είσοδο για να παρκάρω το αμάξι στην αυλή μου, δηλαδή αν θέλω να βάζω απλά στην αυλή μου για να μην είναι στο δρόμο δεν μπορώ απλά να βγάλω άδεια και τη διαμόρφωση την κάνω όταν έχω την οικονομική δυνατότητα;

Δεν ξέρω τη διαδικασία, για αυτό και ζήτησα βοήθεια από το φόρουμ 

Δηλαδή πρέπει να απευθυνθώ πρώτα στο συμβολαιογράφο;

Link to comment
Share on other sites

@Eleni Morgan

Αν ήμουν στη θέση σου πρώτα θα απευθυνόμουν στον Δήμο, επειδή οι προϋποθέσεις και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά δεν είναι ίδια παντού.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Bolshevikos said:

@Eleni Morgan

Αν ήμουν στη θέση σου πρώτα θα απευθυνόμουν στον Δήμο, επειδή οι προϋποθέσεις και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά δεν είναι ίδια παντού.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μίλησα με την πολεοδομία και μου είπε ότι μπορώ να κάνω είσοδο σε οποίο σημείο θέλω και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.