Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση προγράμματος με ξένη άδεια χρήσης.


Recommended Posts

Μπορώ να χρησιμοποιήσω πρόγραμμα, φυσικά καθ΄όλα νόμιμα αγορασμένο, του οποίου η άδεια χρήσης ανήκει σε άλλο συνάδελφο, ο οποίος δεν το χρειάζεται πια και μου το δίνει? Είμαι κατοχυρωμένος σε περίπτωση ελέγχου ή είναι παράνομο αυτό και η άδεια χρήσης θα πρέπει να αναφέρεται σε μένα?

Link to comment
Share on other sites

Υπογράψτε και οι δυο ένα χαρτί με το οποίο να δηλώνετε ότι έγινε ΔΩΡΕΑΝ παραχώρηση του λογισμικού και ό,τι αυτό περιλαμβάνει (cd, εγχειρίδια χρήσης κ.λπ.)

Αυτό για την εφορία.

 

Ενημερώστε την εταιρεία που παρήγαγε το λογισμικό για την μεταξύ σας συναλλαγή.

 

Αν στο συμβόλαιο αγοράς του λογισμικού δεν υπάρχει παράγραφος που να απαγορεύει την μεταπώληση ή την δωρεάν παραχώρηση τότε όλα είναι ΟΚ. Ακόμα όμως και να υπάρχει τέτοια παράγραφος επικοινωνήστε με την εταιρεία για διευκρινήσεις. Σε δική μου περίπτωση το δέχτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Όχι pappos, τέτοια προγράμματα δεν τα δίνει κανένας έτσι!:(

Κάτι μικρό είναι και ας μην πω όνομα, δεν αξίζει.

Η ζημιά όμως που μπορεί να πάθεις είναι η ίδια, είτε το πρόγραμμα κάνει 1.000 ευρώ είτε 10.000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

προσωπικά σε αντίστροφη περίπτωση, είχα αγοράσει προσωπική άδεια χρήσης πρόγραμμα αξομοίωσης. Εντός του εργοστασίου δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω διότι είμουνα μισθοτός!! (έτσι είπε ο έφορας)..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.