Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια σχετικά με το κόστος πολεοδομίας και ΙΚΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ένα εξοχικό σπίτι αποτελούμενο από τρία επίπεδα 100 τετραγωνικά το κάθε ένα(ας πούμε το ένα πάνω από το άλλο) .Παρόλο που είναι μεζονέτα το πρώτο μόνο επίπεδο έχει κλείσει και κατοικείται .

Ο πατέρας μου έριξε το μπετό το 1987 (Το 86 έβγαλε άδεια) και κόλλησε όλα τα απαραίτητα ένσημα που χρειαζόταν για να είναι νόμιμος μέχρι και τα μπετό. Για να κλείσει το πρώτο επίπεδο και να κατοικηθεί μπήκαν διάφοροι μάστορες αλλά χωρίς να ζητηθούν ένσημα μέσα στα χρόνια αυτά.

Τώρα (μετά από τόσα χρόνια) θέλω να ξεκινήσω να φτιάχνω και τα υπόλοιπα επίπεδα. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το τι κόστος να περιμένω και τι χρειάζεται για να είμαι νόμιμος με πολεοδομία και ΙΚΑ??Πόσα είναι τα ελάχιστα ένσημα που πρέπει να κολλήσω?

Ευχαριστώ πολύ

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Πχ ένας Πολιτικός Μηχανικός δε δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

τα ελαχιστα ενσημα θα τα βρειτε στην οικοδομικη αδεια. βεβαια θα σας ζητηθουν (και θα χρειαστει) να κολλησετε σιγουρα περισσοτερα.

 

επειδη υπαρχουν κι αλλες λεπτομερειες που θελουν προσοχη θα σας ελεγα να απευθυνθειτε σε καποιον μηχανικο να σας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει νόμιμη άδεια (η οποία πιθανόν να είναι σε ισχύ αφού έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός, δηλαδή το μπετόν), υπάρχει και κάποιος μηχανικός που έκανε αρχικά την μελέτη και έχει αναλάβει και την επίβλεψη. Το σωστό είναι να απευθυνθείτε σε αυτόν, γιατί έχει αναλάβει και κάποια ευθύνη απέναντι στην οικοδομή και καλό θα ήταν να μην προχωρήσετε σε εργασίες εάν δεν τον ενημερώσετε.

Σε περίπτωση που υπάρχει κόλλημα οποιασδήποτε φύσεως με τον εν λόγω μηχανικό, συμβουλευτείτε κάποιον άλλο συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας.

Ο μηχανικός που παρακολουθούσε την οικοδομή έχει βγει στην σύνταξη.

Τηλεφώνησα στο ΙΚΑ της περιοχής και μου είπε ότι θέλει τον πινάκα 1 από κάποιον μηχανικό.

Πίνακας 1 δεν υπάρχει στα χαρτιά που μου είχε αφήσει ο μηχανικός .Μπορεί να ασχοληθεί κάποιος άλλος μηχανικός μόνο για αυτό? Τι κόστος να περιμένω?? Χρειάζεται ανανέωση αδείας για να συνεχίσω το επίχρισμα κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς νέο μηχανικό για την αποπεράτωση της οικοδομής, ο οποίος θα αναλάβει την επίβλεψη και θα σε ενημερώσει και για τις υποχρεώσεις σου στο ΙΚΑ και ότι άλλο μπορεί να εκκρεμεί.

 

Πίνακα 1 δεν βρήκες, γιατί τότε νομίζω ήταν άλλο το σύστημα. Θα πρέπει ώμος να υπάρχει το μητρώο του έργου στο ΙΚΑ και καλό θα ήταν να βρεθεί για να «κλείσει» σωστά στο τέλος η οικοδομή ώστε να μην υπάρχουν εκκρεμότητες.

 

Επίσης, μπορείς να κοιτάξεις στο πίσω μέρος του εντύπου της οικοδομικής άδειας. Εκεί θα δεις πρώτον εάν έχει γίνει αναθεώρηση επ’ αόριστων όταν τελείωσε η κατασκευή του φέροντος οργανισμού (μπετόν) και δεύτερον, παλιά η άδεια σφραγιζόταν από το ΙΚΑ και αναγραφόταν ο αριθμός μητρώου του έργου, οπότε δεν θα ταλαιπωρηθείς να τον βρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας.

Ο μηχανικός που παρακολουθούσε την οικοδομή έχει βγει στην σύνταξη.

Τηλεφώνησα στο ΙΚΑ της περιοχής και μου είπε ότι θέλει τον πινάκα 1 από κάποιον μηχανικό.

Πίνακας 1 δεν υπάρχει στα χαρτιά που μου είχε αφήσει ο μηχανικός .Μπορεί να ασχοληθεί κάποιος άλλος μηχανικός μόνο για αυτό? Τι κόστος να περιμένω?? Χρειάζεται ανανέωση αδείας για να συνεχίσω το επίχρισμα κλπ ?

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα και πρεπει να συνταξω Πινακα 1 για οικοδομικη αδεια του 1987..τον συντασσω με τα σημερινα δεδομενα συντελεστων η υπαρχει καποιος αλλος πινακας για αυτες τις περιπτωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.