Μετάβαση στο περιεχόμενο

άδεια αλλαγής χρήσης εντός ζώνης προστασίας αρχαιολογικού χώρου.


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

καλημέρα σας .

προσπαθώ να αλλάξω την χρήση παλιάς τακτοποιημένης κατοικίας 50 τ.μ. σε κατάστημα εστίασης .και να φτιάξω άλλο ανεξάρτητο κτίσμα 50 τ.μ.  στο πίσω μέρος του οικοπέδου για  χώρους υγιεινής και αποθήκη.  Το μνημείο βρίσκεται πάνω σε μικρή νησίδα  270 μ μακριά από το ακίνητο μου εκ των οποίων τα 250 μ είναι θάλασσα . το όλο παραθαλάσσιο αγροτεμάχιο που αγόρασα προσφάτως πανάκριβα για αυτό το σκοπό είναι 4,800 , βρίσκετε σε εκτός περιοχή εκτός σχεδίου ,πολύ κοντά σε τουριστικούς προορισμούς .Η τοπική αρχαιολογία μου έχει δώσει αρνητική απάντηση  γιατί λέει η προτεινόμενη χρήση θα προκαλέσει βλάβη στο χαρακτήρα του χώρου κτλ. Ούτε όμως έχουν οριστεί χρήσεις γης για την περιοχή .Η ζώνη προστασίας είναι 500 μ. Ελάτε λέει με νέα πρόταση ,.?που σημαίνει νέο κόστος στην ήδη ακριβοπληρωμένη υπόθεση . και αν την απορρίψουν και την νέα ?  Τι να κάνω ? 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, Μαρία Σταματοπούλου said:
  1. ....παλιάς τακτοποιημένης κατοικίας 50 τ.μ. ....
  2. ....Η τοπική αρχαιολογία μου έχει δώσει αρνητική απάντηση  .....
  3. ....Ελάτε λέει με νέα πρόταση ,.?...

1.       Εφόσον το ακίνητο έχει υπαχθεί στους νόμους περί τακτοποίησης (4014 ή 4178 ή 4495) ευρισκόμενο σε θέση ή σε χαρακτήρα αρχαιολογικού ενδιαφέροντος τότε η όποια τακτοποίηση οφείλει να έχει λάβει για την πράξη αυτή και την έγκριση της αρχαιολογίας. Έχει γίνει αυτό? και τι ακριβώς γράφει η απόφαση έγκρισης που πέρασε από το αρχαιολογικό συμβούλιο της περιοχής του ως όφειλε?

2.       Το ότι έλαβες (η όποια μελέτη κατέθεσες) αρνητική απάντηση είναι ένα κακό προηγούμενο.

3.       Αυτό δίνει ελπίδες ότι με κατάλληλη μελέτη υπάρχει το ενδεχόμενο να εγκριθεί και δεν είναι εκ των προτέρων μη αποδεκτή καμία αλλαγή.

 

Γενικά η αρχαιολογία δεν δεσμεύεται ούτε από ύπαρξη χρήσεων Γης ούτε από μη ύπαρξη. Είναι στον δικό της κόσμο.

Οπότε για να έχετε σοβαρές ελπίδες θα πρέπει ο / οι μελετητές σας οι αρχιτεκτονικές παρεμβάσεις στην μορφολογικά του των κτηρίων και τις διαμορφώσεις των ακαλύπτων να καλύψουν τα ζητούμενα τους πριν φτάσουν στην τελική κατάθεση του φακέλου. Ακόμα και ο προσδιορισμός χρήσης εστίασης θα πρέπει να το επαναπροσδιορίσεις ή εξειδικεύσεις ώστε να βοηθάει.

 

Γενικά είναι εξιδεικευμένο ζήτημα και όχι απλό καθημερνό με στάνταρ κινήσεις και αποτελέσματα.

 

Επικουρικά κατά πάσα πιθανότητα πέραν της αρχαιολογίας θα έχεις και έλεγχο από το Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής της περιοχής σας.

 

Ναι τίποτα δεν σας δίνει την νομική βεβαιότητα ότι θα έχετε το Χ αποτέλεσμα τον Ψ χρόνο και σίγουρα τα κοστολόγια υπάρχουν αλλά με τις σωστές και κατάλληλες λύσεις βγαίνει αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2021 at 11:36 ΠΜ, Didonis said:

1.       Εφόσον το ακίνητο έχει υπαχθεί στους νόμους περί τακτοποίησης (4014 ή 4178 ή 4495) ευρισκόμενο σε θέση ή σε χαρακτήρα αρχαιολογικού ενδιαφέροντος τότε η όποια τακτοποίηση οφείλει να έχει λάβει για την πράξη αυτή και την έγκριση της αρχαιολογίας. Έχει γίνει αυτό? και τι ακριβώς γράφει η απόφαση έγκρισης που πέρασε από το αρχαιολογικό συμβούλιο της περιοχής του ως όφειλε?

2.       Το ότι έλαβες (η όποια μελέτη κατέθεσες) αρνητική απάντηση είναι ένα κακό προηγούμενο.

3.       Αυτό δίνει ελπίδες ότι με κατάλληλη μελέτη υπάρχει το ενδεχόμενο να εγκριθεί και δεν είναι εκ των προτέρων μη αποδεκτή καμία αλλαγή.

 

Γενικά η αρχαιολογία δεν δεσμεύεται ούτε από ύπαρξη χρήσεων Γης ούτε από μη ύπαρξη. Είναι στον δικό της κόσμο.

Οπότε για να έχετε σοβαρές ελπίδες θα πρέπει ο / οι μελετητές σας οι αρχιτεκτονικές παρεμβάσεις στην μορφολογικά του των κτηρίων και τις διαμορφώσεις των ακαλύπτων να καλύψουν τα ζητούμενα τους πριν φτάσουν στην τελική κατάθεση του φακέλου. Ακόμα και ο προσδιορισμός χρήσης εστίασης θα πρέπει να το επαναπροσδιορίσεις ή εξειδικεύσεις ώστε να βοηθάει.

 

Γενικά είναι εξιδεικευμένο ζήτημα και όχι απλό καθημερνό με στάνταρ κινήσεις και αποτελέσματα.

 

Επικουρικά κατά πάσα πιθανότητα πέραν της αρχαιολογίας θα έχεις και έλεγχο από το Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής της περιοχής σας.

 

Ναι τίποτα δεν σας δίνει την νομική βεβαιότητα ότι θα έχετε το Χ αποτέλεσμα τον Ψ χρόνο και σίγουρα τα κοστολόγια υπάρχουν αλλά με τις σωστές και κατάλληλες λύσεις βγαίνει αποτέλεσμα.

Το κτίσμα τακτοποιήθηκε με το Ν.4178/2013 το 2017 όπου και αγοράστηκε εμπίπτει σε μια από τις εξαιρέσεις της παρ. 2  του άρθρου 1 του ίδιου νόμου . Επειδή  είναι φτιαγμένο περίπου το 1965 ενώ ο χαρακτηρισμός του χώρου έγινε το 1991 και έτσι δεν χρειαζόταν ?

Από την Αρχιτεκτονική επιτροπή έχουμε θετική απάντηση με μια μικρή προϋπόθεση (κάποια μεταλλικά στοιχεία να επενδυθούν με ξύλο ή γυψοσανίδα.)που είναι λογική.

Έχετε να προτείνετε κάποιον με εμπειρία για να απευθυνθώ ???  Παρακαλώ πολύ !!!       

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Μαρία Σταματοπούλου said:

... έγινε το 1991 και έτσι δεν χρειαζόταν ?

..

Το δεν χρειάζεται κατά κανόνα θα πρέπει να σας το δώσει γραπτά το αρμόδιο τμήμα στην αρχαιολογία.  Δεν είμαι σίγουρος ότι επαρκεί η δική σας ερμηνεία εκτός αν κάπου το έχετε σε κάποια διάταξη σαφέστατα. (γενικά ότι ανακατεύει την αρχαιολογία δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά και απλά νομίζω. Συχνά πυκνά έχουμε λάβει αντικρουόμενες αποφάσεις για τό ίδιο ζήτημα και μάλιστα την ίδια περίοδο)

 

για το 2 ερώτημα σας, σαφέστατα και δεν είναι επιτρεπτό εμείς, να σας υποδείξουμε σε ποιον συνάδερφο ή γραφείο θα πάτε.    

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, Didonis said:

Το δεν χρειάζεται κατά κανόνα θα πρέπει να σας το δώσει γραπτά το αρμόδιο τμήμα στην αρχαιολογία.  Δεν είμαι σίγουρος ότι επαρκεί η δική σας ερμηνεία εκτός αν κάπου το έχετε σε κάποια διάταξη σαφέστατα. (γενικά ότι ανακατεύει την αρχαιολογία δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά και απλά νομίζω. Συχνά πυκνά έχουμε λάβει αντικρουόμενες αποφάσεις για τό ίδιο ζήτημα και μάλιστα την ίδια περίοδο)

 

για το 2 ερώτημα σας, σαφέστατα και δεν είναι επιτρεπτό εμείς, να σας υποδείξουμε σε ποιον συνάδερφο ή γραφείο θα πάτε.    

Ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε και τις δύο φορές  και μάλιστα τόσο άμεσα .Αυτό με τις αντικρουόμενες αποφάσεις που λέτε μου δίνει ελπίδα για να συνεχίσω όσο αντέχω . . . .

  και Ειλικρινά Συγνώμη  .Δεν είχα πρόθεση να παραβώ τους κανόνες . Απλώς έχω απογοητευτεί από τους συνεργάτες μου   και δεν ξέρω τί να κάνω. 

Να είστε πάντα καλά !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.