Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπίτοιχος λέβητας και συντελεστής δόμησης


g-volos

Recommended Posts

Συνάδερφοι θα ήθελα να ρωτήσω αν στις πολεοδομίες στις πόλεις σας μετράνε τον επίτοιχο στον Σ.Δ.Έμαθα πως το ΥΠΕΧΩΔΕ έστειλε έγραφο προς όλες τις πολεοδομίες να μην μετράνε στον Σ.Δ.Ξέρει κανείς κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξέρω δεν μετράνε οι επίτοιχοι (πως άλλωστε!). Ειναι ένας τρόπος και για να γλυτώνεις το λεβητοστάσιο στις μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Στο δήμο Βόλου μετράνε.Αν δεν κάνω λάθος είναι και ο μοναδικός δήμος στην Ελλάδα που γίνεται αυτό!!!!!

 

Σε μία υπάρχουσα οικοδομή που έχει εξαντλήσει τον ΣΔ, στον Δήμο Βόλου, απαγορεύεται να μπει επίτοιχος λέβητας; Τι γίνεται τότε ;

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν έχω δεί τίποτα, αλλα μου φάνηκε τόσο αστείο το θέμα της προσμέτρησης του επίτοιχου στον ΣΔ που μου ήρθε αυθόρμητα. Πραγματικά η γραφειοκρατεία είνα ανίκητη.

 

Θα μπορούσε όμως αυτό να αποτελεί λύση για να ξεπεραστεί ο καρεκλοκένταυρος;

Δηλαδή να φτιαχτεί μια αρχιτεκτονική προεξοχή (δεν μετράει στον ΣΔ) και πάνω ή κατω απο αυτήν να τοποθετηθεί ο λέβητας.

 

Αν τον έβαζες σε Η/Υ χώρο θα μετρούσε και πάλι στον ΣΔ; Η τον μετρούν στην κάλυψη μόνο; Γιατί στον ΣΔ δεν έχει νόημα, (οχι οτι στην κάλυψη έχει αλλα τέλος πάντων)...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να βάλεις επίτοιχο και δεν έχεις δόμηση πρέπει να κάνεις εσοχή την οπόια θα πρέπει να δέιξεις και στην θερμομόνωση.Για όσους δεν ξέρουν ο προϊστάμενος της πολεοδομίας του δήμου Βόλου είναι ΠΕΡΙΠΤΟΣΑΡΑ.Μας έχει έχει κάνει να σκίσουμε τα πτυχία μας ο τύπος........

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν σας ανάγκασε να ξεκινήσετε και την διαδικασία μεταφοράς συντελεστή δόμησης, πάλι καλά να λέτε :smile:

 

Αυτή η εσοχή που λες, πώς γίνεται ; Από απλή περιέργεια ρωτώ. Αν είναι εύκολο τράβα μια αντιπροσωπευτική φωτογραφία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.