Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

  • 1 month later...

μου ετυχε σε εναν ξυλοτυπο να εχω υποστυλωμα υψους 5 μετρων με δοκο κατα τη χ διευθυνση στα 3 μετρα υψος.

 

ετσι κανονικα κατα την χ, εχουμε 2 μηκη λυγισμου 3 και 2 μετρα ενω για την αλλη ειναι ενιαιο το μηκος λυγισμου δηλ 5 μετρα.

 

με την υποστηριξη που επικοινωνησα, μου ειπαν οτι δεν μπορω να παρω διαφορετικα μηκη ανα διεθυνση και αν ειναι να δωσω 5 μετρα και στις 2 διευθυνσεις. (γιατι υπαρχει κομβος στα 3 μετρα υψος)

 

το εχει συναντησει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Και αν στην διευθυνση που εχεις τα 2 μηκη λυγισμου αναπτυχθει αρθρωση, τοτε στην άλλη τι μηκος θα εχεις;;

 

Για εμενα απο την στιγμη που εχεις δοκο καπου, τοτε το σωστο ειναι να δινεις 2 μηκη λυγισμου.

Link to comment
Share on other sites

εκανα λαθος, το αντιθετο μου ειπαν, δλδ να θεωρησω 2 μηκη λυγισμου (3μ&2μ) και στις 2 διευθυνσεις.

 

φανταζομαι και αλλοι να ειχατε την ιδια απορια. τι κανατε?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που το κάνει αυτόματα το πρόγραμμα (2 μήκη δηλαδή) κάτι που και εγώ πιστεύω πως είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

ε δεν μπορω να κανω και αλλιως...

 

δεν ειναι ομως θεωρητικα σωστο, μιας και στη μια διευθυνση αλλαζει η λυγηροτητα. (θελει δλδ ελεγχο λυγηροτητας)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι στην κατασκευη τι θα γινει.

Ελπιζω να δεχεσαι οτι εκει θα καλουπωθει και θα οπλιστει με αναμονες και οχι με μονοκομματα σιδερα.

Αρα καλα θα κανεις να δωσεις 2 μηκη λυγισμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.