Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συσταση σε οικόπεδο με οικία και υπόστεγο


Ανθή90

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα 

Δεν είμαι σίγουρη αν έχω επιλέξει το σωστό topic για το θέμα μου αλλά έχω μια ερώτηση που πιθανόν κάποιος να μπορεί να βοηθήσει. 

Υπάρχει ένα οικόπεδο εντός ζώνης εκτός σχεδίου πόλεως. 

Το οικόπεδο αυτό έχει μέσα μια οικία κ ενα υπόστεγο, όλα νόμιμα με άδεια. Αυτά όλα είναι στο όνομα της μητέρας μου. Υπάρχει δυνατότητα να γίνει γονική παροχή εξ' αδιαίρετου με σύσταση της οικίας σε εμένα κ του υπόστεγου στον αδερφό μου; ο συμβολαιογράφος μας έχει στο περίμενε ένα μήνα τώρα... 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ποσα τμ. δικαιουται να χτισει αυτο το γηπεδο?

Πόσα ειναι χτισμενα?

Το υποστεγο δεν ειναι κτισμα ουτε εχει χιλιοστα.

Ειναι ενας  ανοιχτος  βοηθητικος χωρος

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dimitris GM said:

ποσα τμ. δικαιουται να χτισει αυτο το γηπεδο?

Πόσα ειναι χτισμενα?

Το υποστεγο δεν ειναι κτισμα ουτε εχει χιλιοστα.

Ειναι ενας  ανοιχτος  βοηθητικος χωρος

Είναι 2 στρέμματα όλο το οικοπεδο. Η άδεια έχει βγει το 2004 αν θυμάμαι σωστά, τότε ο νόμος στα 2 στρέμματα έδινε 200 τμ κτίσματα. 

 

Εμείς είμαστε τώρα στα 190 περίπου. 

 

Μέσα στα τετραγωνικά της άδειας έχει δηλωθεί κ το υπόστεγο. Δηλαδή σπίτι κ υπόστεγο, συνολικά μαζί είναι περίπου 190 τετραγωνικά 

Edited by Ανθή90
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dimitris GM said:

δξ    σε  τι "μετρησε" το υποστεγο...

μιλησες με τον μηχανικο σου?

Ο μηχανικός γνωρίζει την υπόθεση ναι ναι. Διότι το υπόστεγο αυτό υπήρχε χρόνια, πριν μερικά χρόνια μπορούσε να γίνει νομιμοποίηση, ο μηχανικός άνοιξε το φάκελο, έγινε κανονικά νέο σχέδιο κ έτσι δηλώθηκε σαν υποστεγο με 3 τοίχους εφόσον μπορούσε να το κάνει (υπήρχαν τετραγωνικά στην άδεια που μπορούσαν να καλύψουν αυτό το κτίσμα) 

Πληρώθηκε και μάλιστα το πρόστιμο για αυτήν την νομιμοποίηση και πλέον είναι καθόλα νόμιμο. 

Ο μηχανικός μας πρότεινε την σύσταση. Όμως αυτό που είναι θολό ακόμα και ήθελα τη γνώμη σας εφόσον ο συμβολαιογράφος ψάχνεται, είναι επειδή είναι εκτός σχεδίου πόλεως, αν μπορεί να γίνει σύσταση σε οικόπεδο που θα γίνει γονική παροχή εξ αδιαίρετου σε 2 αδέρφια. Έτσι θα ανήκει σε εμένα το σπίτι κ στον αδερφό μου το υπόστεγο εφόσον αυτός το χρειάζεται. 

 

Δεν ξέρω αν σας έχω μπερδέψει κι ευχαριστώ για το χρόνο σας 😊

Link to comment
Share on other sites

μια πραγματικότητα είναι ότι μπορεί να έχει δουλειά η συμβολαιογράφος και να μην μπορεί να ασχοληθεί με αυτήν την δουλειά αυτόν τον καιρό, εγώ θα έλεγα πάρε πάλι τηλ. την συμβολαιογράφο και ρώτησε την, θα το φτιάξετε? Γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arche said:

μια πραγματικότητα είναι ότι μπορεί να έχει δουλειά η συμβολαιογράφος και να μην μπορεί να ασχοληθεί με αυτήν την δουλειά αυτόν τον καιρό, εγώ θα έλεγα πάρε πάλι τηλ. την συμβολαιογράφο και ρώτησε την, θα το φτιάξετε? Γίνεται?

Η πρώτη συμβολαιογράφος είπε πως δεν ειχε χρονο να ασχοληθεί, οτι μάλλον δεν γίνεται κι ένα σωρο δικαιολογίες, όπως λετε δεν ηθελε να ασχοληθεί.

Τωρα στο 2ο γραφειο που πήγαμε, μας είπαν πως λογικά γίνεται κι οτι περιμένει να ρωτήσει κάποιες λεπτομέρειες στο σύλλογο συμβολαιογράφων για να μας πει 100% οτι μπορεί να γινει. Κι είμαστε σε αυτη τη κατάσταση σχεδόν ένα μήνα τώρα... από τηλέφωνο σε τηλέφωνο... και η απάντηση είναι πως δεν μπορει να τους βρει στο τηλέφωνο. Ο μηχανικός μου μου είπε πως στέκει αυτό που μας λέει, δεν ειναι ευκολο και λόγω καραντίνας να βρει αυτους που ψάχνει.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι δίκιο έχει ο Μηχανικός σου. Ειδικά  τώρα με την καραντίνα και τα μέτρα που παίρνουν για τον Κορονοιο είναι πολύ δύσκολο και εγώ 3 μέρες τώρα τηλεφωνώ εφορία και δεν απαντάνε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.