Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη σε υφιστάμενη κατοικία


davel

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα σας , ήθελα να ρωτήσω το εξής.

έχουμε ένα σπίτι 65τμ σε ένα οικόπεδο με 3οροφη οικοδομή με υπόγειο  και κήπο. Το σπίτι είναι σαν υπερυψωμένο ισόγειο.

Η ερώτηση μου είναι , ποσό εύκολο είναι να γίνει μια ανακαίνιση του σπιτιού με σκοπό την πρόσθεση τετραγωνικών για να μεγαλώσει λίγο 10 - 15 τ.μ. πχ και να προστεθεί ένας επιπλέον χώρος για ένα δωμάτιο πχ . τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση?
θέλει πχ καινούργια θεμέλιά ? μπορεί να γίνει μεταλλική κατασκευή ? τι άδεια χρειάζομαι για κάτι τέτοιο.
Ποσό μπορεί να φτάσει το κόστος της αδείας και των εργασιών ?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, davel said:

...

Η ερώτηση μου είναι , ποσό εύκολο είναι να γίνει ...

εύκολο είναι.

Βγάζεις Άδεια Δόμησης.

Μόλις αποφασίσεις για αυτό και αναθέσεις σε Μηχανικό ή τεχνικό γραφείο να κάνει τις αναγκαίες μελέτες που ανάλογα την περίπτωση απαιτηθούν και αν έχεις και μετά από αυτό ερωτήματα μας τα λες.

 

Link to comment
Share on other sites

ποσο ειναι το κοστος συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις ειτε σε μηχανικο ειτε σε γραφειο για να τις αναλογες μελετες ?

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, davel said:

ποσο ειναι το κοστος ...

ανάλογα και αφορά μελέτες και επιβλέψεις και δεν υπάρχει συνήθως.

Επικουρικά δε, δεν είναι επιτρεπτό απο τους κανόνες του φόρουμ να δίνουμε τιμές έργο Μηχανικού.

Σου έγραψα... πας, αναθέτεις την διερεύνησης και μετά θα ξέρεις τα βασικά....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα , ξεθάβω λίγο το θέμα . δεν έχουν γίνει κινήσεις ακόμα λογού κυριότητας , αλλά  θα ήθελα πριν προχωρήσουμε σε κινήσεις να γνωρίζω δυο τρία πράγματα.
Ενας μηχανικος γνωστος μου μου ανάφερε ότι δεν γίνεται λογού απόστασης από την μαντρα του σπιτιού που συνορεύει 

Το σπίτι από την πισω πλευρά του οικοπέδου εχει απόσταση από την μαντρα της διπλανής οικοδομής 3 μετρα σχεδόν .
Από την μπροστά πλευρά οπου είναι και η είσοδος του οικήματος είναι 2,5 μετρα σχεδόν από την μαντάρα του οικήματος οπου βλέπει στον δρόμο.

η ερώτηση μου είναι : η πισω πλευρά με την απόσταση των τριων μετρων  είναι αρκετά ώστε να γίνει μια προέκταση του σπιτιού (υπόψιν ότι υπάρχουν κεντρικές στήλες σε παροχή και αποχέτευση από μπάνιο )
η θα μπορούσε από την μπροστά πλευρά που κοιτάει στον δρόμο οπου υπάρχει μπαλόνι.

στο οίκημα υπάρχει κεντρική είσοδος με σκάλες . θα μπορούσε το σπίτι να κανει προέκταση στην μπροστά πλευρά και να γίνει αυτόνομη είσοδος ώστε να γίνει αυτόνομη κατοικία ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.