Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτείται οικοδομική άδεια για μικρό (12 έως 15 τ.μ) ξύλινο αυτοτελές δωμάτιο ;


Recommended Posts

Χαίρεται!

Θέλω να φτιάξω ένα ξύλινο μικρό σπίτι, ενός δωματίου 12 - 13.5τμ. στην άυλη του σπιτιού μου. 
Προορίζεται για στούντιο μουσικής παράγωγης και για δικό μου δωμάτιο.
Δεν θα έχει ξεχωριστή παροχή ρεύματος αλλά ούτε και νερού.
Επίσης να προσθέσω πως η κατασκευή θα είναι στηριγμένη σε ξύλινα ποδιά και δεν θα είναι δεμένη με το έδαφος.

Θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να μου πει αν και τι άδεια χρειάζεται μια τέτοια κατασκευή.

Σας ευχαριστώ!

Μην ανοίγεις το ίδιο θέμα σε διαφορετικές θέσεις στο φόρουμ. Δεν επιτρέπεται.  Παραμένει σε ισχύ το παρόν θέμα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@cstribal

Ναι, απαιτείται άδεια.

Ο μηχανικός, στον οποίον θα απευθυνθείς, θα εξετάσει κατά πόσον είναι σύννομο αυτό που θέλεις και αναλόγως πράττεις.

Edited by Equalizer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cstribal Οτιδήποτε  είναι πακτωμένο στο έδαφος και συνδέεται σε δίκτυα κοινής ωφέλειας, θέλει άδεια. Με τον μηχανικό σου θα δεις υπόλοιπα δόμησης και πως θα δηλωθεί. 

Edited by Pavlos33
έγινε προσθήκη τονισμού
Link to comment
Share on other sites

cstribal Ακόμα κι αν αυτούς τους δύο περιορισμούς τυπικά τους παρακάμψεις (έδραση αντί για πάκτωση, όχι σύνδεση με δίκτυα) την άδεια δεν τη γλιτώνεις.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το κυρίως τμήμα του ποσού που θα κληθείς να καταβάλεις είναι το αντίτιμο της απαιτούμενης μελέτης για την έκδοση της άδειας. Αυτό δεν είναι προκαθορισμένο. Είναι αντικείμενο συμφωνίας με τον μηχανικό που θα του αναθέσεις την εκπόνηση της μελέτης.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Equalizer said:

Το κυρίως τμήμα του ποσού που θα κληθείς να καταβάλεις είναι το αντίτιμο της απαιτούμενης μελέτης για την έκδοση της άδειας. Αυτό δεν είναι προκαθορισμένο. Είναι αντικείμενο συμφωνίας με τον μηχανικό που θα του αναθέσεις την εκπόνηση της μελέτης.  

οκ το καταλαβενω... αλλα μπορει καποιος να μου πει ενα τυπικη τιμη για κατι τοσο απλο και σε τοσο λιγα τετραγωνικα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.