Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτηματολόγιο απαιτείται διόρθωση λόγω τακτοποίηση αυθαίρετου?


Recommended Posts

Είμαι σε περιοχή της Αττικής που η συλλογή δηλώσεων έγινε το 2008, κάπου το 2015 έγινε ανάρτηση και σήμερα πλέον λειτουργεί πλέον κτηματολογικό γραφείο από το 2018.

Το 2008 δηλώθηκαν τα πάντα βάσει συμβολαίων και αδειων Όλα έχουν ελεγχθεί ποσοστά κλπ είναι σωστά. Όμως σε οι υπήρχαν αυθαιρεσίες που έχουν τακτοποιηθεί από το 2010 ως σήμερα π.χ ημιυπαιθριος ή αλλαγή χρήσης 2 πάρκινγκ σε κατοικια. Στο ε9 δηλώνονται κανονικά με την τακτοποιημένη επιφάνεια ή χρήση. 

1. Στο κτηματολόγιο έπρεπε να έχει γίνει κάποια διόρθωση? Στα τμ ή στην χρήση λόγω των τακτοποίησεων? (Κάποια συμβολαιογραφική αλλαγή που να περιέχει τις αυθαιρεσίες δεν έχει γίνει)

2. Αυτό έχει κάποιο χρόνο που πρέπει να πραγματοποιηθεί και που περιγράφεται? Ή αν ποτέ χρειασθεί μεταβίβαση?

3. Το κτηματολόγιο με ποσοστά συγκιριοτητσς κλπ βάσει συμβολαίων δεν ασχολείται? Δηλαδή κατά ουσία με το ιδιοκτησιακό και όχι το πολεοδομικό?

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Στο Κτημ/γιο δηλώνεις δικαίωμα και όχι πολεοδομικά στοιχεία, οπότε μέχρι σήμερα δεν υπάρχει τέτοια απαίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

Μου κάνει εντύπωση αυτό το δημοσίευμα

https://news.b2green.gr/3721/εις-σάρκαν-μίαν-εφορία-κτηματολόγι

Εγώ και πιστεύω πολλοί έχουν διαφορετικά στο ε9 και στο κτηματολόγιο. Εγώ τουλάχιστον έχω στο ε9 τα τακτοποιημένα. Επειδή θα τα βρει διαφορετικά στο κτηματολόγιο τι θα γίνει? Είναι ανέφικτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.