Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καφετέρια δίπλα μου (τρομερή φασαρία)


omnia

Recommended Posts

29 λεπτά πριν, georgios_m said:

Ακριβώς! Ξέχασα τους υπερήλικες που επιπλέον δεν ακούνε και καλά για να ενοχληθούν. Μιλάμε σε καταλαβαίνω λες και είμαι εκεί τώρα.

Είναι ο ισχυρότερος παράγοντας γιατί τα καταστήματα συνήθως τα κρατούσαν οι οικοπεδούχοι/κατασκευαστές, μαζί και με το ρετιρέ και κάμποσα άλλα διαμερίσματα συγκεντρώνοντας πλειοψηφικό πακέτο χιλιοστών, με το οποίο ελέγχουν κάθε απόφαση στην πολυκατοικία. Έτσι δεν πρόκειται να επιτρέψουν απόφαση που να θίξει τον ενοικιαστή τους. 

Μεγάλο λάθος σου που σου ξέφυγε το κομμάτι αυτό της ηχομόνωσης, την ώρα που ο καφετζής είχε ψηθεί. Προσπάθησε μήπως οι τωρινοί ιδιοκτήτες το ολοκληρώσουν, μήπως και σωθείς.

Δεν είναι ο ιδιοκτήτης του οικιματος του καφέ ο οικοπεδουχος /κατασκευαστής ένας ..... είναι απλά με καλές σχέσεις με τον διαχειριστή (ο οποίος και αυτός δεν θα μείνει για πααααρα πολυ ακόμα μαζι μας   ) μετα στην ιεραρχία της διαχείρισης βέβαια είμαι εγώ. Ο κατασκευαστής ο οποίος ήταν κουμπάρος του διαχειριστή,  μας άφησε χρόνους πρόπερσι και μας αφησε όλες τις κατασκευαστικές παρανομιες προίκα. Εξου και το εσκεμμένα αλλοιωμένο καταστατικό. Δεν μ ξέφυγε ακριβώς . Πήγα όταν κάνανε τις εργασίες αλλά κάποια στιγμή έφυγα , κανείς δεν με ειχε ενημερώσει για την ηλιθιότητα που σκέφτηκαν να κάνουν μετά μονη μου το κατάλαβα γιατί δεν είχαν κουνήσει τον ηλεκτρολογικο πίνακα πανω απο τον τοίχο .   Έχω μπλέξει  απο όλες τις πλευρές. Γιατι κ να το νοικιάσω σε άλλων κ αυτός θα ενοχλείτε. 😭😭  Ο νέος καφετζης   μου κατέστησε σαφές οτι δν πρόκειται να ριξει λεφτα στο μαγαζι για τετοια θεματα. Κ ερωτω δεν υπαρχει καποιος νομος που να τους υποχρεωνουν να ηχομονωνουν εφόσον είναι εστίαση ; Συν οτι σήμερα έμαθα πως ψήνουν τυροπιτες κ σφολιάτες μεσα στο μαγαζι , το οποιο δεν εχει τετοιες προδιαγραφές , ουτε φούσκες , ουτε πυροσβεστικά .                                    

Edited by omnia
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, omnia said:

Οι προηγούμενοι ενοικιαστές στην καφετέριας δεύτερη κατα σειρά όταν έκανα πάλι παράπονα φασαρίας αποφάσισαν να βάλουν ηχομόνωση . ΌΜΩΣ ο ιδιος τοίχος διακόπτεται απο μια ξύλινη σκάλα , έτσι σκέφτηκαν και γιατί να βάλουμε σε όλο τον τοίχο ; θα βάλουμε μόνο από πάνω . Από την κάτω πλευρά της σκάλας παρέμεινε ως είχε .   

1) Πας σε δικηγόρο που γνωρίζει καλά τις περιπτώσεις επαγγελματικής όχλησης και τις αντίστοιχες διαδικασίες. Αυτός μπορεί, σε συνεργασία με ειδικό επιστημονικό συνεργάτη (μηχανικό), να βρει εξώδικο συμβιβαστική λύση μια χαρά. 

2) Αν θες να ξεκινήσεις με μηχανικό, μπορείς σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη του διπλανού ακινήτου και της επιχείρησης, να φέρεις κάποιον που ασχολείται με άδειες καταστημάτων, μετρήσεις θορύβων, πιστοποιητικά για δικαστική χρήση κλπ, να τον βάλεις να κάνει ηχομέτρηση, να συντάξει έκθεση τεκμηρίωσης της όχλησης , προτάσεις επίλυσης και σύνταξη τεχνικής μελέτης βέλτιστης λύσης με προ-κοστολόγηση. Στη συνέχεια, τα ποσοστά των επιβαρύνσεων από τις τεχνικές επεμβάσεις τα συμφωνείτε μόνοι σας.  

Μην προσπαθήσεις να λύσεις το πρόβλημα μόνη σου γιατί δεν θα βρεις άκρη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Konstantinos IB said:

1) Πας σε δικηγόρο που γνωρίζει καλά τις περιπτώσεις επαγγελματικής όχλησης και τις αντίστοιχες διαδικασίες. Αυτός μπορεί, σε συνεργασία με ειδικό επιστημονικό συνεργάτη (μηχανικό), να βρει εξώδικο συμβιβαστική λύση μια χαρά. 

2) Αν θες να ξεκινήσεις με μηχανικό, μπορείς σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη του διπλανού ακινήτου και της επιχείρησης, να φέρεις κάποιον που ασχολείται με άδειες καταστημάτων, μετρήσεις θορύβων, πιστοποιητικά για δικαστική χρήση κλπ, να τον βάλεις να κάνει ηχομέτρηση, να συντάξει έκθεση τεκμηρίωσης της όχλησης , προτάσεις επίλυσης και σύνταξη τεχνικής μελέτης βέλτιστης λύσης με προ-κοστολόγηση. Στη συνέχεια, τα ποσοστά των επιβαρύνσεων από τις τεχνικές επεμβάσεις τα συμφωνείτε μόνοι σας.  

Μην προσπαθήσεις να λύσεις το πρόβλημα μόνη σου γιατί δεν θα βρεις άκρη.

Σε ευχαριστώ πολυ ❤ 

Link to comment
Share on other sites

τώρα που μας είπες και για τυρόπιτες νιώθω ότι το ζω όλο και περισσότερο.

Φυσικά και υπάρχουν νόμοι, και λένε αυτά που ανέλυσε ο Κωνσταντίνος. Το θέμα είναι αν έρχεται κάποια στιγμή η τελική δικαίωση. Δυστυχώς πράγματα που το κράτος έπρεπε να φροντίζει να μη συμβούν καν, σου θέτει το επιπλέον εμπόδιο να διαθέσεις και χρήματα για να βρεις το δίκιο σου. Εκεί μπλοκάρονται οι περισσότεροι και τελικά δεν κάνουν τίποτα.

 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 12/3/2021 at 12:03 ΠΜ, georgios_m said:

Επαναφέρω το θέμα , με νέες ερωτήσεις .  Η καφετέρια δίπλα μου έκλεισε και ξανάνοιξε με νέους ιδιοκτήτες . Τους ενημέρωσα για το πρόβλημα όχλησης αλλά δεν νοιάζονται και πολύ. Με τους προηγούμενους έκανα καταγγελία στον δήμο ο οποίος λέει είναι αναρμόδιος και το έστειλε στην αστυνομία ( η οποία είχε κόψει πρόστιμα ) και στο υπουργείο περιβάλλοντος που λέει είναι αναρμοδιο  (ήρθαν κ μέτρησαν και με ανοιχτές πόρτες δν ξεπερνάνε τα bd , αλλά βρήκαν και αυτοί παρανομίες και έκοψαν πρόστιμο για τον εξαερισμό ) και με παρέπεμψαν στην πολεοδομία . Εκεί μάθαμε οτι ο τοίχος που εφάπτονται τα οικήματα είναι μονοτουβλο  και η ξύληνη σκάλα ειναι βιδωμένη πάνω στον μονοτουβλο τοίχο. Και ερωτώ αυτό δεν  είναι   παράνομο και επικίνδυνο ; αμα κάνω την καταγγελία θα βρω άκρη  ; Να προσθέσω οτι το σπιτι μου παλια ήταν δηλωμένο ως αποθήκη και λέει δν χρειαζόταν τότε να ήταν διπλοτουβλο . Εγω βέβαια το διόρθωσα αυτό στα χαρτιά κ πλήρωσα το πρόστιμο.                                       

 

Edited by omnia
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.