Μετάβαση στο περιεχόμενο

Iσχύς Ο.Α-Περίφραξη


dritagti

Recommended Posts

( Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σε ολους και ευχομαι να ειστε ολοι καλα. Θα ηθελα να κανω 3 ερωτησεις πολυ συντομες και σαφεις.

1.  Αδεια οικοδομης η οποια εχει ανανεωθει μια φορα πριν απο 6-7 χρονια εχει ληξει?

Μπορει για καποιους να ακουγεται γελοια η ερωτηση μου απλα εχω ρωτησει μια φορα τωρα προσφατα εναν  π.μηχανικο και μου ειπε οτι μπορει να σωθει η αδεια κανοντας μια απλη αιτηση και πληρωνοντας περι τα 50 ευρω σε παραβολα χωρις την αμοιβη του.

2.Μπορω να περιφραξω οικοπεδο σε περιοχη που  ενταχτηκε στο σχεδιο πολης και το συγκεκριμενο κομματι μου δοθηκε ως ανταλλαγη για οικοπεδο που μου πηραν για ενταξη στο σχεδιο? Χρειαζομαι καποια σχετικη αδεια εκτος απο τα συμβολαια-σχεδιαγραμματα απο το κτηματολογιο κλπ?

3. Τελευταια και σημαντικοτερη ερωτηση ειναι η εξης μπαινει μια περιοχη στο σχεδιο πολης και δινετε σε ιδιοκτητη οικοπεδου ως αποζημιωση-ανταλλαγη οικοπεδου που μπηκε στο σχεδιο αλλο κομματι γης πολυ μικροτερων τετραγωνικων ΑΛΛΑ μεσα σε ιδιοκτησια και κατοικια- αυλη ΑΛΛΟΥ ιδιοκτητη σε πλησιεστερο σημειο της περιοχης. Τι μπορει να κανει τωρα αυτος ο ανθρωπος?δεν μπορει ουτε να το περιφραξει ουτε να το πουλησει γιατι πολυ απλα ΔΕΝ τον αφηνει ο ιδιοκτητης του οικοπεδου-σπιτιου που ηδη υπαρχει. Μπορειτε σας παρακαλω παρα πολυ να βοηθησετε την κατασταση?

Ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας.

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες πάνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1. Εξαρτάται από το χρόνο έκδοσης της άδειας. Και δεν τίθεται θέμα παραβόλου ή αίτησης

2. Μπορείς, με οικοδομική άδεια

3. Από τη στιγμή που κυρώνεται η πράξη εφαρμογής, οι ιδιοκτησίες είναι ξεκάθαρες

Σε κάθε περίπτωση συνεννοείσαι με το μηχανικό σου, διότι οι απαντήσεις εξ αποστάσεως εγκυμονούν πιθανά λάθη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.