Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση άδειας για γκρέμισμα τοίχου


Recommended Posts

( Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

Θέλω να γκρεμίσω έναν εσωτερικό τοίχο στο σπίτι μου που συνδέει την κουζίνα με το χολ. Δεν το έχει δει ακόμα μηχανικός ώστε να μου πει σίγουρα αν γίνεται, όμως επειδή δεν έχω ξανά ασχοληθεί με κάτι παρόμοιο δεν ξέρω ποια είναι η διαδικασία. Διάβασα ότι πρώτα πρέπει να το δει μηχανικός και στη συνέχεια πρέπει να εκδοθεί άδεια μικρής κλίμακας από την πολεοδομία. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη διαδικασία και πόσα λεφτά θα χρειαστούν για όλες της άδειες, την εργασία, κλπ;

Ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

θα καλέσετε μηχανικό για να κάνει αυτοψία και ύστερα θα σας ενημερώσει για όλα τα απαραίτητα έγγραφα και μελέτες που χρειάζονται  προκειμένου να εκδοθεί έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (ΕΕΜΚ). Θα χρειαστεί να γίνει και απογραφή του έργου στο ΙΚΑ. Επειδή η κάθε περίπτωση έχει ιδιαιτερότητες (πχ. περιοχή ακινήτου, ηλικία κτιρίου κτλ) δεν είναι εύκολο να κοστολογηθεί από εδώ και εξ'άλλου απαγορεύεται να δίνουμε απαντήσεις αμοιβών κτλ. Καλή συνέχεια 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω ότι πρέπει να το δει Μηχανικός, μην πέσετε στο λάθος που συχνά πέφτουν ιδιώτες ή πέφτουν όταν συμβουλεύονται τον μάστορα που θα το κάνει. Καμιά φορά λέει ο μάστορας θα το γκρεμίσουμε και δεν υπάρχει πρόβλημα, όμως σε περιπτώσεις δεν ξέρω κατα πόσο συμβαίνει σε μερικές περιπτώσεις από αυτές που έγιναν καταστροφές στην Ελλασόνα πρόσφατα, θέλω να ξέρετε όμως ότι σε κάποιες κατασκευές οι τοίχοι πλήρωσης αποτελούν μέρος του φέροντα οργανισμού του κτιρίου και συνλειτουργούν μαζί με υποστυλώματα ώστε να στέκει το κτίριο, οπότε μην τον ρίξετε τον τοίχο καλέσετε τον κατάλληλο μηχανικο να το δει 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.