Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια άδειας και σχέδια εφαρμογής


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Χρειάζομαι λίγο τα φώτα σας γιατί έχω κουφαθεί η κακομοίρα και η ειδικότητά μου δεν καλύπτει το πεδίο....

 

Σε οικοδομή, η εφαρμογή από την άδεια απέχει χιλιόμετρα... Γίνεται μια αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέπωντα μηχανικού και αρχιτεκτονικών του υπογείου και δηλώνεται ότι χρειαζόταν μόνο για το λεβητοστάσιο....

 

Οστόσο, η άδεια σφραγίστηκε κανονικά.

 

Στην ερώτηση γιατί δεν τηρήθηκαν τα σχέδια της αδείας και γιατί αφού έγινε αναθεώρηση δεν κατατέθηκαν τα πραγματικά σχέδια, ο κατασκευαστής απάντησε ότι ακουλουθήθηκαν τα σχέδια εφαρμογής που πάντα διαφέρουν από της αδείας!

 

Τα σχέδια εφαρμογής, τουλάχιστον στα έργα που έχω ασχοληθεί έχουν πολύ μικρές παρεκλίσεις και άπειρες λεπτομέρειες προκειμένου να βοηθήσουν στην κατασκευή. Αυτό μόνο. Υπάρχει κάτι άλλο που δεν ξέρω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπούρδες! Ποιός το λέει και ποιανού ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Αν μπορώ να μαντέψω σωστά ο κατασκευαστής σου πέταξε αυτήν την κουβέντα και προκειμένου να υπογράψεις το έγγραφο σωστής τήρησης και εφαρμογής των σχεδίων της άδειας ? ? ? ? ? ?

Νομιζώ η απάντηση είναι, σαφώς εμφανής!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χμ... εγώ απλά βοηθάω έναν φίλο ο οποίος έχει αγοράσει διαμέρισμα στην πολυκατοικία και πάει για παραλλαβή. Είχα δει τις διαφορές εξ αρχής αλλά με είχε διαβεβαιώσει πως θα κάνει αναθεώρηση και έτσι θα τακτοποιούσε τις όποιες διαφορές.

 

Πρέπει να ζητήσω από αρχιτέκτονα την συνδρομή του αλλά επειδή δεν ξέρω κανέναν που να είναι έμπειστος, είπα να σας ρωτήσω να με κατατοπίσετε πριν!

 

Το πρόβλημα προέκειψε γιατί η αποθήκη που περιγράφεται στο συμβόλαιο και υπήρχε στην άδεια δεν υπάρχει! Οπότε πρέπει να γίνει αλλαγή του συμβολαίου. Στο νέο συμβόλαιο, λέει ο εργολάβος θα υπογράψουν τα σχέδια εφαρμογής.

Ο δικηγόρος του φίλου μου λέει πως νομικά αρκεί τις κατόψεις να τις υπογράφει μηχανικός και όχι η Πολεοδομία...

 

Και απ'όσο ξέρω η οποιαδήποτε παρανομία θα βαραίνει τον αγοραστή, σωστά;

 

Καλέ τι γίνεται;;;;!!!! Υπάρχει μηχανικός που υπογράφει τέτοια πράγματα;;; Για να μην πω για τον υπάλληλο τις Πολεοδομίας....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν........αφού νομικά επιτρέπεται να υπογραφούν τα σχέδια εφαρμογής (δεν το γνωρίζω) και να επισυναπτεί στο συμβόλαιο το σχέδιο εφαρμογής (νομικά πάλι δεν το γνωρίζω) οι ευθήνες αυθαιρέτου θα βαρύνουν τον κατασκευαστή, τον μηχανικό που υπέγραψε την μελέτη επίβλεψεις και τους ιδιοκτήτες.

.......Προσωπικά θα έψαχνα τους λόγους που ο κατασκευαστής δεν έκανε αναθεώρηση. Ισώς κάτι να κρύβεται. Και θα αναζητούσα πολύ ισχυρή νομική συμβουλή. Ο δικηγόρος του φίλου σου μπορεί να έχει "πιαστεί" ή να μην γνωρίζει καλά. Πάντως δεν θα αγόραζα ευκολα.....

και ο στατικός οργανισμός του κτιρίου έχει πειραχτεί εφόσον κόπηκε ολόκληρος όροφος όπως το υπόγειο ή έστω πειράχτηκε και γενικά θα είχα τις αμφιβολίες μου περί κατασκευαστών και μηχανικών.

Δεν θα αγόραζα εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάποια ταρζανιά κρύβεται απο πίσω.Υπάρχει κάτι που εμποδίζει να μπουν τα σχέδια στην αναθεώρηση...Δες τα σχέδια με κάποιο πολιτικό ή αρχιτέκτονα...Πιστεύω ότι κάποιες τουλάχιστον αλλαγές είναι μη αναθεωρήσιμες...Επίσης εμβαδομέτρησε διαμέρισμα στην πραγματικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ!

 

Όροφος δεν λείπει... Αλλαγή στην εσωτερική διαρρύθμιση έχει κάνει και έχει φέρει τα πάντα βόλτα! Ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται γιατί δεν μπορώ να δω και τα σίδερα!!! Κολώνες και δοκάρια πάντως στην θέση τους φαίνεται να είναι. Όπως και να έχει, θέλει ψάξιμο!

 

Να ρωτήσα και κάτι τελευταίο; Τώρα που έχει κλείσει η άδεια, δεν μπορεί να γίνει αναθεώρηση στα αρχιτεκτονικα, σωστά;

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικηγόρος του φίλου μου λέει πως νομικά αρκεί τις κατόψεις να τις υπογράφει μηχανικός και όχι η Πολεοδομία...

 

 

ε βέβαια τι θα έλεγε ο πονηρούλης....για ρωτα τον ομως, για να πουληθεί αύριο το διαμέρισμα, θα ζητήσει ο ιδιος οικοδομική άδεια ναι ή όχι? ή για να παρθεί κάποιο δάνειο θα ελέγξουν τη νομιμότητα οι μηχανικοί και οι δικηγόροι της τράπεζας?

 

δεν μας φτάνουν οι μηχανικοί-ταρζάν, ακούμε και κάθε μέρα σχεδόν και τα κουλά των δικηγόρων.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικηγόρος του φίλου μου λέει πως νομικά αρκεί τις κατόψεις να τις υπογράφει μηχανικός και όχι η Πολεοδομία...

τι λέμε τώρα αυτά δε γίνονται

ειδικά σε νέες οικοδομές

Link to comment
Share on other sites

Ο δικηγόρος του φίλου μου λέει πως νομικά αρκεί τις κατόψεις να τις υπογράφει μηχανικός και όχι η Πολεοδομία...

 

Πες του "εξυπνακια" δικηγορου του φιλου σου, οτι εκτος απο κουτοπονηρος ειναι και ολιγων ασχετος και ακρως επικινδυνος.

 

:D:d

Link to comment
Share on other sites

μια καλή ευκαιρία να μάθεις ενοχικό.

 

Πέραν όλων αυτών για να μην τρομάζεις..........όλοι πάνω κάτω που πέσαμε σε τέτοια (α) το σκεφτήκαμε (β)διαβάσαμε και (γ) πράξαμε.8-)

 

Διάβασε λίγο νομοθεσία και θα καταλάβεις πολλά για τις εξυπνάδες όλων αλλά και για το δήθεν βάρος που παίρνουμε στους ώμους μας. :rolleyes:

 

Δεν σε ωθώ να παρανομήσεις (το γράφω γιατί πολλές φορές παρεξηγείται εύκολα ο γραπτός λόγος σε σχέση με τον προφορικό) αλλά να διαβάσεις.:smile:

 

Τεχνικά :

 

Μάθε τις διαφοροποιήσεις σε σχέση με σχέδια αλλά και με συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.