Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επιχείρησης παρασκευή γλυκών στο σπίτι ή σε εργαστήριο


EriXmmm

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

Είμαι ιδιώτης και ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω τη δική μου επιχείρηση, πιο συγκεκριμένα θέλω να μπορέσω νόμιμα να παρασκευάζω και να πουλώ χειροποίητα γλυκά και αλμύρά προϊόντα.

Προσπαθώ να καταλάβω σε αυτή τη φάση από πού πρέπει να ξεκινήσω να ψάχνω για τις βασικές προϋποθέσεις που θέτει ο νόμος αλλά όχι με μεγάλη επιτυχία. Όπως για παράδειγμα το πόσο μεγάλος πρέπει να είναι ο χώρος που θα ονομαστεί ως "έδρα" , τι προϋποθέσεις πρέπει να πληροί, ποια είναι τα δικαιολογητικά, κλπ.

Το ξέρω ότι πρέπει να συμβουλευτώ πολιτικό μηχανικό για τις άδειες και ότι άλλο χρειάζεται, απλά για αρχή θα ήθελα να φτιάξω ένα πλάνο κόστους και κινήσεως που πρέπει να γίνουν χονδρικά, ώστε να τα βάλω σε μία σειρά και να δω εάν με συμφέρει ή οχι.

 

Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με καθοδηγήσει στα βασικά πράγματα που θα πρέπει να ξέρω και να προσέξω;

Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.