Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση παλιάς οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Προκειμένου να κάνω συμπλήρωση Η.Τ.Κ. για μία οριζόντια ιδιοκτησία στην περιοχή του Βύρωνα χρειάζομαι αντίγραφα από το φάκελο δύο οικοδομικών αδειών (έτη 1956 και 1975). Τα στελέχη των αδειών τα έχω στην κατοχή μου.

Γνωρίζετε στο αρχείο ποιας περιοχής πρέπει να απευθυνθώ και πως γίνεται η αίτηση;

Μπορώ να την κάνω ηλεκτρονικά ή πρέπει να πάω επί τόπου στο αρχείο της Πολεοδομίας;

Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

@John Kalam για τον Δήμο Βύρωνα απευθύνεσαι στην Πολεοδομία του Δήμου Αθηναίων επί της οδού Σωκράτους.
Προτιμότερο είναι να τους τηλεφωνήσεις πριν προβείς σε άλλη ενέργεια.

Edited by Λυκούργoς
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Τελικά κατέθεσα την αίτηση ηλεκτρονικά μέσω του Δήμου Αθηναίων και θα πάρω τα αντίγραφα από το αρχείο της Πολεοδομίας στη Συγγρού 77.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αναζητώ σχέδια από οικοδομή στο Άργος, χωρίς να γνωρίζω τον αριθμό της άδειά της.

Τα μόνα στοιχεία που γνωρίζω είναι τα ονόματα των μηχανικών και ας πούμε τη διεύθυνση (μιας και είναι κτήριο εντός κτήματος σε αγροτική περιοχή). Η πολεοδομία Άργους μου είπε ότι χρειάζονται τον αριθμό άδειας για να μου δώσουν τα σχέδια.

Δηλαδή δεν υπάρχει άλλος τρόπος να μάθω τον αριθμό άδειας; Τα συμβόλαια δεν αναγράφουν κάτι αγού πρόκειται για κτήριο που κατασκευάσθηκε από τον ιδιοκτήτη εντός του κτήματος και κατόπιν κληρονομήθηκε από τον αδερφό του. Δηλαδή δεν υπάρχει αγοροπωλησία και το συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς δεν αναγράφει κάτι μέσα.

Οποιαδήποτε βοήθειά σου από πρότερη εμπειρία, πολύτιμη....

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ψάξτε και στον Δήμο αν έχει ευρετήριο αδειών ... οι άδειες κοινοποιούνταν και στον Δήμο.

Επίσης δείτε στον φάκελο ρευματοδότησης τι υπάρχει καθώς ήταν απαραίτητο να προσκομίσουν και εκεί η άδεια (ΔΕΗ που παρέδωσε στον ΔΕΔΔΗΕ)

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.