Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επί τη ευκαιρία να εφιστήσω την προσοχή των συναδέλφων Πολιτικών Μηχανικών σε μια λεπτομέρεια όσον αφορά τους ΚΑΔ. Εάν με τους ΚΑΔ 97 είχατε ως κύρια δραστηριότητα την 74.20.0000 θα πρέπει οπωσδήποτε με τις αντιστοιχήσεις να δηλώσετε ως κύρια την 71.12.0000 (υπηρεσίες μηχανικού) και ως δευτερεύουσα την 71.11.0000 (υπηρεσίες αρχιτεκτόνων) διότι δεν θα έχετε δικαίωμα να εκδίδετε τιμολόγια ή ΑΠΥ για αρχιτεκτονικά σχέδια-μελέτες-αποτυπώσεις !!! Την εφορία δεν την ενδιαφέρει τί μπορεί και τί δεν μπορεί να υπογράψει ο καθένας. Αυτό που την ενδιαφέρει είναι το τιμολόγιο που εκδίδεται να καλύπτεται από τα δηλωθέντα ΚΑΔ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΊ ΣΠΟΥΔΑΊΟΙ ΜΠΡΆΒΟ ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΆ

 

με το κριτηριο του 15 ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΒΑΛΑΝ ΤΟ ΟΡΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ

 

δειτε το ΣΤ αξιολόγηση, για να μην τυρανιεστε...

 

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.. ΑΝΤΙΟ...

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό επιδότησης είναι 8.000€. Οι 16.000 και 10.000 που διάβασες είναι οι προϋπολογισμοί των προτάσεων. Αν υπολογίσεις την επιδότηση με ποσοστά 50% και 80% αντίστοιχα (για παλιούς και νέους) είναι:

 

16.000 x 50% = 8.000

και

10.000 x 80% = 8.000

 

Δεν άλλαξε κάτι δηλαδή. Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα ;)

 

Δηλαδη για εναν νεο το μεγιστο ποσο των τιμολογιων πρεπει να ειναι 10.000 και θα βαλει απο την τσεπη του 2.000. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για εναν νεο το μεγιστο ποσο των τιμολογιων πρεπει να ειναι 10.000 και θα βαλει απο την τσεπη του 2.000. Σωστα?

 

Ο προυπολογισμος μπορει να 'ναι και παραπάνω,αυτοι ομως θα σου δώσουν 8000 μεγιστο,και εσυ μετα 2000 + οτι παραπανω.Σ' ολα αυτα βαλε και το ΦΠΑ που θα το βαλεις απο τη τσεπη σου και θα σου επιστραφει μετα εμμεσα όπως λεει κι ο cna

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλα εγώ έκανα ενημέρωση τον Μάρτιο/09, και κατοχυρώθηκε ως Δεκέμβριος/08, επειδη τότε (12/08 και εως 12/09) ξεκίνησε το προγραμμα αλλαγης των ΚΑΔ, και πήρα το 71.12 που είναι το γενικότερο.

Τι σημαινει αυτο, οτι αν παω και προσθεσω και αλλους 2 κωδικούς (πιο εξειδικευμένους) επειδή η δουλειά μου αναπτύσσεται, θα ειμαι μη-επιλέξιμος? Με πρώτη έναρξη τον Οκτώβριο/05?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!! Αυτό ακριβώς το πρόβλημα έχω και εγώ. Αν κάνεις προσθήκη τώρα θα εκληφθεί ως προσθήκη-μεταβολή δραστήριοτητας εντός του 2009, κάτι το οποίο αποκλείεται από το πρόγραμμα. Τώρα αν μιλήσουμε εντελώς φοροτεχνικά το να βάλεις 2 επιπλέον υποκατηγορίες ενός γενικού κωδικού δεν σημαίνει ότι δεν καλύπτεσαι από τον γενικό ΚΑΔ.

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω για το αρχειο.

 

τον κυριο κωδικό μου "κυρια (ΕΣ) 74203300

Υπηρεσίες εκπόνησης τεχνικών μελετών για μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις¨" δε μπορεσα να τον βρω στο αρχειο.

 

για τους υπολοιπους βρηκα τα εξης:

δευτερεύουσα (ΕΣ) 74203302 74203302---->71121303(νεος ΚΑΔ)

Υπηρεσίες εκπόνησης ηλεκτρολογικών μελετών κτιρίων

 

74203304 Υπηρεσίες εκπόνησης μηχανολογικών μελετών κτιρίων(θέρμανσης,κλιματισμού κτλ) 74203304----->71121305 (νεος ΚΑΔ)

 

74203305 Υπηρεσίες εκπόνησης τεχνικών μελετών για συστήματα πυρόσβεσης 74203305---->71121306(νεος ΚΑΔ)

 

74203104 Υπηρεσίες παροχής επιστημονικών τεχνικών συμβούλων γενικα 74203104------>71121104(νεος ΚΑΔ)

 

74203601 Υπηρεσίες εκπόνησης ενεργειακών μελετών (θερμοηλεκτρικών, υδρουλεκτρικών,πυρηνικών κτλ) 74203601------>71121302(νεος ΚΑΔ)

 

αυτους εχω δηλωσει.

στο αρχειο exe βλεπω εχει τον 711213 (υπηρεσίες μηχανικών για ενεργεικά έργα) μονο που ταιρειαζει με τους παραπάνω . Καλύπτωμαι????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.