Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Δεν γινεται κατι τετοιο...Λογικα και εσυ και αυτοι εχετε καταθεσει το τιμολογιο στην εφορια..

 

το τρίμηνο κλείνει στις 30-09-2009 εως τότε τα τιμολόγια υπάρχουν απλά στα βιβλία εσόδων εξόδων και όχι στην εφορία , ε? καλά δεν τα λέω δεν είναι μία απλ'η διόρθωση στα βιβλία εσόδων εξόδων? συγνώμη για την επιμονή μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

K γω με τα λογιστικα ποτε δεν ασχοληθηκα..Τα κανει ο λογιστης μου...Αποτι ξερω (ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος) το καθε τιμολογιο πρεπει να περνιεται μεχρι τις 10 του επομενου μηνα...Διορθωση στο βιβλιο εσοδων-εξοδων δεν μπορει να γινει τοσο ευκολα... Οι εταιριες κανουν αποδοση ΦΠΑ καθε μηνα....Φαντασου εσυ να εχεις κοψει μια ΑΠΥ και μετα να τη σκιζεις απο το μπλοκ σου και να γραφεις μια αλλη με διαφορετικη ημερομηνια...Αν μπορεις πες να σου κοψουν καινουρια αποδειξη και ξαναπληρωσε το ΦΠΑ αφου θα το παρεις πισω...(δεν προτεινω βεβαια τετοια λυση..)

Link to comment
Share on other sites

"""ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

 

Συχνές Ερωτήσεις και Απαντήσεις τους

 

 

 

Ερώτηση 1η

 

Ποια η διαφορά μέσης τιμής και διαμέσου;

 

Απάντηση

 

Τόσο η μέση τιμή όσο και η διάμεσος αποτελούν μέτρα θέσης του κέντρου της κατανομής. Η μέση τιμή εκφράζει το σημείο ισορροπίας του ιστογράμματος ενώ η διάμεσος είναι η τιμή που αφήνει μισές παρατηρήσεις αριστερά της (μικρότερες από αυτήν) και μισές δεξιά της (μεγαλύτερες από αυτήν) .

 

Στον υπολογισμό της μέσης τιμής συνεισφέρουν με την ίδια βαρύτητα όλες οι παρατηρήσεις, ενώ στον υπολογισμό της διαμέσου χρησιμοποιούμε την παρατήρηση (ή τις παρατηρήσεις αν έχουμε άρτιο αριθμό παρατηρήσεων) που βρίσκονται ακριβώς στο μέσο των διατεταγμένων δεδομένων. Κατά συνέπεια αν υπάρχουν ακραίες τιμές αυτές επηρεάζουν κατά πολύ την μέση τιμή ενώ αφήνουν αμετάβλητη την διάμεσο.

 

Τέλος η σχετική θέση μέσης τιμής () και διαμέσου () μπορεί να μας πληροφορήσει για την συμμετρία (όταν), δεξιά ασυμμετρία (όταν) και αριστερή ασυμμετρία (όταν ) της κατανομής των δεδομένων."""

 

 

Σχόλια: ;;; Μήπως μας τη κάνανε πάλι;

 

 

Χρησιμοποιούν στα κριτήρια αξιολόγησης τα:"ΔΦΕΑ: διάμεσος καθαρού (φορολογητέου) εισοδήματος από ατομικό επάγγελμα

των ελεύθερων επαγγελματιών που συμμετέχουν στην προκήρυξη " και "ΔΑΕΑ: διάμεσος ακαθάριστου εισοδήματος από ατομικό επάγγελμα των ελεύθερων

επαγγελματιών που συμμετέχουν στην προκήρυξη "

 

 

Η διάμεσος θα αποκλείσει πολλούς με πενιχρό εισόδημα γιατι όσο μεγαλύτερα τα ΔΦΕΑ,ΔΑΕΑ τόσο μικρότεροι οι συντελεστές αξιολόγησης.

 

 

 

Ένα αλλο σημείο που θέλω να σχολιάσω είναι αυτό με τους ΚΑΔ.Τι είναι αυτο το ΠΟΛ 1133/2008;Έπρεπε να είχαμε προχωρήσει σε αλλαγή πριν την 01/01/2009;Αναφέρομαι στο ΚΥΑ ,σελ.6 ,1η παράγραφος ,και ΚΥΑ σελ.9 ,άρθρο 8 ,2β παράγραφος.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι? έχω κάνει έναρξη ιούλιο του 2004. Θεωρούμαι άραγε άνω πενταετίας, οπότε πρέπει να έχω μέσο όρο άνω των 28.000 ευρώ που ισχύει για επαρχία? Γιατί αν είναι έτσι...:confused:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι? έχω κάνει έναρξη ιούλιο του 2004. Θεωρούμαι άραγε άνω πενταετίας, οπότε πρέπει να έχω μέσο όρο άνω των 28.000 ευρώ που ισχύει για επαρχία? Γιατί αν είναι έτσι...:confused:

 

ΚΥΑ σελ.5,άρθρο 3:"όσοι δυνητικοί δικαιούχοι έχουν κάνει έναρξη δραστηριότητας πριν την 1/1/2004 "...,μ'αυτό εξαιρείσαι απο τα όρια ακαθαρίστων εσόδων.

Link to comment
Share on other sites

Ένα αλλο σημείο που θέλω να σχολιάσω είναι αυτό με τους ΚΑΔ.Τι είναι αυτο το ΠΟΛ 1133/2008;Έπρεπε να είχαμε προχωρήσει σε αλλαγή πριν την 01/01/2009;Αναφέρομαι στο ΚΥΑ ,σελ.6 ,1η παράγραφος ,και ΚΥΑ σελ.9 ,άρθρο 8 ,2β παράγραφος.

 

Δε νομίζω να προκύπτει αυτό από κάπου. Στην ΚΥΑ αναφέρει:

 

"Οι δυνητικοί δικαιούχοι των ενισχύσεων πρέπει υποχρεωτικά να έχουν προχωρήσει σε δήλωση των νέων Κ.Α.Δ. 2008."

 

Δλδ πριν κάνουν αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για Ηλεκτρολόγο Μηχανικό με έδρα το σπίτι σκεφτομαι να δηλώσω ενα pc, ενα laptop και το λογισμικό της 4Μ. αντε και κανα εκτυπωτή για Α3. Εχετε να προτείνετε και τίποτα άλλο??

 

επίσης με εισόδημα 2008 κάτω απο 8000 έχουμε καμια ελπίδα?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να προκύπτει αυτό από κάπου. Στην ΚΥΑ αναφέρει:

 

"Οι δυνητικοί δικαιούχοι των ενισχύσεων πρέπει υποχρεωτικά να έχουν προχωρήσει σε δήλωση των νέων Κ.Α.Δ. 2008."

 

Δλδ πριν κάνουν αίτηση.

 

Γειά σας συνάδελφοι, πάνω σε αυτό το θέμα (περί ΚΑΔ) θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος ποιοί συγκεκριμένοι ΚΑΔ προαπαιτούνται (αν προαπαιτούνται κάποιοι συγκεκριμένοι βέβαια..) για να μπορέσεις να υπαχθείς στην ενίσχυση. Εγώ για παράδειγμα (Πολιτικός Μηχ.) όταν έκανα δήλωση-διόρθωση των ΚΑΔ μετά από προτροπή του λογιστή μου (πρίν κανα 9μηνο νομίζω), ήταν τόσο πολύ ασαφείς και γενικόλογες οι περιγραφές που δεν ήξερα ούτε εγώ ούτε οι λογιστής μου ποιά ΚΑΔ να δηλώσουμε, με αποτέλεσμα να δηλώσω κάποια γενικά περι μελετών επιβλέψεων κλπ, άσε που είχε και αριθμητικό περιορισμό αν θυμάμαι καλά.

Θέλω να πώ δηλαδή, ότι μπορούσα να δηλώσω και άλλα ΚΑΔ (με βάση την περιγραφή και τα δικαιώματα υπογραφής μου) αλλά αφορούσαν πολύ εξειδικευμένες εργασίες, οπότε τα παρέλειψα.

Ελπίζω οι κύριοι του Υπουργείου απλά να ενοούν ότι πρέπει να έχεις προβεί στην δήλωση των νέων κωδικών ΚΑΔ και όχι να απαιτούν κάποιους συγκεκριμένους ώστε να μήν ταλαιπωρηθούμε πάλι με εφορίες και πρόστιμα...

 

Σημείωση : Δεν έχω διαβάσει ακριβώς την υπουργική απόφαση γιατί έχω καποιο πρόβλημα με το download... οπότε αν ρο διευκρινίζει ζητώ συγγνώμη για το ερώτημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.